Sebzeli Tavuk Sarma ( 219 KCAL )
- Yazar: Eren ALAŞA
- 17 Şubat 2024
- 97 kez okundu
![Sebzeli Tavuk Sarma ( 219 KCAL )](https://fisildayankalemler.org/wp-content/uploads/2024/02/IMG-20240216-WA0032.jpg)
Sebzeli Tavuk Sarma ( 219 KCAL )
Yağ eklemeden, harika içi sulu sulu, peynir dolgulu ve tabi ki besleyici bir tavuk yemeği nasıl yaparım diye düşünüyordum.
Tavuğu sarmak aklıma geldi tabii ki benim yöntemlerimle. Düşük kalorili ve besleyici bir tabak olmalıydı, Vitamin kaynağı, protein deposu,dengeli ve doyurucu bir öğün olmalıydı. Bu tarifi baş yapıtlarım arasına koyabilirim.
Ben yemeklerimi tek porsiyonluk yaparım her zaman, tek tabak. Kendine aşçı gibiyimdir.
Bir kaç kişi ( annem / babam ) harici yemek yapmak hoşuma gitmez, öyle bir restorantta günde 500 yemek yaparak zevk alamam. Bu tabağı yaptığım vakitte annem evdeydi ve gerçekten ondan aldığım yorumda; üsküdarın boğazında, lüks bir restorant tavuğu gibi olmuş. Sözlerini duymak göğsümü kabartmıştı.
Öyleyse gelelim bu tarifin detaylarına;
MALZEMELER;
• 100g tavuk göğüs • 20g hindi füme
• 15g yeşil biber • 10g Cheddar peyniri
• 10g tatlı kırmızı biber • 75g light yoğurt
• 10g ıspanak • 40g göbek marul
• Dilediğiniz baharatlar ( ben toz biber,cajun ve granül sarımsak kullandım )
HAZIRLANIŞI:Öncelikle bir buzdolabı poşetini keserek açıyoruz ve üzerine tavuğu koyup üstünü örtüyoruz, bir et döveceği yardımıyla tavuğu çok ince olmayacak şekilde açıyoruz. ( sağlam bir bardak altıyla da vura vura tavuğu açabilirsiniz ) Açtığımız tavuğun içerisine, öncelikle 20g hindi füme ( 2 dilime denk geliyor ) yan yana ekliyoruz, üzerine ıspanakları yaprak yaprak yayıyoruz, yeşil biber, kırmızı biber ve düz çizgi halinde cheddar peynirimizi ekliyoruz.
Buzdolabı poşetinden tutarak tavuğu sıkıca sarıyoruz, sağdan soldan patlayabilir sorun değil, zaten zevki burada 😊 kapanmayan ve patlayan kısımlardan içerisi iyice kızaracak. Sardığımız tavuğu kürdanlar yardımıyla tutturuyoruz.
Sardığımız tavuğun ön yüzüne ve arka yüzüne toz biber, cajun ve tuz serpiyoruz, iyice elimizle bu baharatları yediriyoruz. Fırın kağıdı koyduğumuz fırın tepsisinde, 200 derecede önceden ısıtılmış fırında alt/üst fan ayarı açık haldeyken tavuğumuzu orta raf’a yerleştiriyoruz.
Tavuklar hafif kızarmaya başladıktan sonra çıkartıyoruz üzerine granül sarımsak serpip tekrardan kızarana kadar fırına yolluyoruz.
75g light yoğurta 40g göbek marulumuzu ekleyerek iyice karıştırıyoruz, yoğurt salatasının üzerine de cajun baharatı ekliyoruz ve yemeğimiz sunuma hazır.
Bu tarifin besin değerleri şu şekildedir ;
219 Kcal, 33g protein – 8,77g karbonhidrat – 5,31g yağ
Bu harika tavuk sarma ve yoğurt salatası tabağı ekstra olarak 477mg sodyum ve 1,2g lif içermektedir.
Eren ALAŞA
Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ
Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?
Offff nasıl güzel Eren yapma bunu bize😂
Çok lezzetli görünüyor