KÜÇÜK BİR HATIRLAMA

KÜÇÜK BİR HATIRLAMA

KÜÇÜK BİR HATIRLAMA

   Özellikle ülkemizin batı bölgelerinde çeşitli sebeplerden dolayı şehir nüfusları artmaya başlamıştır.  Son zamanlarda şehirlerde yetişen gençler, ister istemez köy hayatından uzaklaşmalarına sebep olmuştur.

   Yeni yetişen nesil evcil ve yabani hayvanları belgesellerden, çizgi filmlerden öğrenmektedir. Hatta bazıları hiç öğrenememektedir. Yıllar önce bir yarışma programında evcil bir hayvanın yavrusunun adını sormuşlar ve yarışmacı bu soruya net ve kendinden emin bir şekilde cevap verememiştir. Bazılarımız bu durumu yarışma ortamının heyecanından kaynaklandığını söyleyecektir. Kısmen haklı olsalarda zaman zaman sokak röportajlarında gençlerimiz bu tarz sorulara cevap verememektedir .

    Ben şimdi eğitim sistemi “şöyledir böyledir” diyerek eleştiriler yapmayacağım. Sadece şunu belirteceğim: Gün geçtikçe köy hayatından uzaklaşıyoruz. Özellikle bize faydalı evcil hayvanlar bize yabancı gelmeye başlıyor ve onları tanıyamıyoruz.

    Sütü, yumurtayı, peyniri biliyoruz ama bize nereden ve nasıl ulaştığını bilemiyoruz. Aynı durum yediğimiz sebzelerde de muhakkak var. Ama ben bugün hayvanlardan bahsetmeyi tercih ediyor ve aşağıdaki şiiri beğeninize sunuyorum.

Bazı Evcil Hayvanlar

Çiftesi meşhurdur kulağı uzun
Durmadan çalışır hayatı hüzün
Belkide bittiği yerdeyiz sözün
Bu hayvanın ismi nedir dostlarım?

Çimeni eylemiş kendine yemek
Kuyruğunu sallar kondukça sinek
Eti, sütü olur insana emek
Bu hayvanın ismi nedir dostlarım?

Tüyünü kırkarlar yaparlar yünü
Otlamakla geçer bir cümle günü
Uysallıkla meşhur alemde ünü
Bu hayvanın ismi nedir dostlarım?

Patikaya vermiş kendi adını
Sarp yerdeki otun bilir tadını
İnat mayasıyla almış katını
Bu hayvanın ismi nedir dostlarım?

Ozan Kasım böyle hayvanın hali
Kanadı uçurmaz yürüyor yolu
Yumurta gelince buluyor folu
Bu hayvanın ismi nedir dostlarım?

Ozan Kasım Kol

Genel Yayın Yönetmeni: Elif Ünal YILDIZ

Editör: Hakan DİNÇAY

Yazarın Diğer yazılarını Görmek İçin Tıklayınız.

Yorumlar (2)

  1. Yıldız Tek Gamlı
    • 25/05/2024

    İşte böyle güzel yazılara ihtiyacımız var

  2. Bekir SEVİK
    • 24/05/2024

    Hocam şimdi bir de süni et üretmeye başladılar ya, daha sonraki nesiller ineği görünce korkup kaçmaya başlayacak bence 😂😂😂 Bu arada şiir de çok keyifliydi, kaleminize sağlık Ozan Kasım Hocam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ozan Kasım KOL

Ozan Kasım Kol 1971 tarihinde Samsun' un Çarşamba İlçesi'nin Beyyenice köyünde doğmuştur. Çocukluğu Beyyenice köyünde geçen şairimiz , Turizm ve Otelcilik mezunudur. Lise yıllarında edebiyat öğretmeninin aşırı telkiniyle şiire önem veren Ozan Kasım Kol "Dünyanın Dengesi Sevgi (2021) ve Meriç ile Tuna (2023)" isimli kitapların şairi ve yazarıdır. Bazı şiirleri türkü olmuş olan şairimiz aynı zamanda Kültür Bakanlığı halk şairidir. Tansiyon dergisinde türkülerimizin hikayelerini araştırıp yazmaktadır. Yedi Sanat Derneği (Yesader) ve MSG üyesi olan Ozan Kasım Kol ,Ahmet Erhan,Arife Gül ve Gülüzar isminde üç çocuk babasıdır.