Sürk Peynirli Salata ( 130 KCAL )

Sürk Peynirli Salata ( 130 KCAL )

Sürk Peynirli Salata ( 130 KCAL )

Genelde proteinli bir salata yemek istediğimiz zamanlarda lor peyniri tercih ederiz, ama bir yerden sonra bu lor peyniri bize saman tadı vermeye başlar. Salatadan soğutur; “yaa gene mi salata, gene mi lor peyniri?” demeye başlarız.

Lor peyniri alternatifi olarak besin değerleri harika olan sürk peyniriyle bir salata hazırlamaya karar verdim. Gerçekten ağır baharatlı bu tat size et yiyormuş gibi bir his verecek. Sürk peyniri bir çok baharattan oluşan çökelek peyniridir aslında. Şimdi gelelim bu baharatlı salatamızın tarifine:

 

Malzemeler

• 50 g az yağlı çeşnili taze sürk peyniri

• 100 g Göbek marul

• 35 g haşlanmış veya konserve süt mısır

• 15 g maydanoz 

• 30 g light yoğurt ( üzeri için )

Hazırlanışı

Salatamızı hazırlamaya öncelikle göbek marulumuzu ince ince kıyarak başlıyoruz.  Hazırladığımız göbek marulu tabağın en alt kısmına yerleştiriyoruz. Üzerine  maydanozları da ince ince  kıyıp ekliyoruz.

50 g sürk peynirimizi ister rendeleyerek, isterseniz rondodan geçirerek  ( ben rondodan geçirmeyi tercih ettim )  salatanın üzerine iyice serpiyoruz. Sonra süt mısırlarımızı da ekliyoruz. 

Şimdi diyorsunuz bu salatada neden yoğurt var? Yoğurt bu salatanın neresinde kullanılacak? Gerek var mıydı?

Bu salatada yoğurt kullanmamızdaki asıl amaç ağır baharat çeşnili bu peynirin baharat tadını kırabilmektir.

Ama biz  yoğurdun içerisindeki protein, zengin kalsiyum ve sağlıklı yağlarından faydalanabilmek de isteriz.

 Bu salata ile vücudumuzun ihtiyacı olan sağlıklı yağları almış oluruz. Böylelikle hem sindirim sürecimiz hem de bağırsak hareketliliğimiz artacak, bu sayede bir hazımsızlık çekmeyeceğiz.

30 g light yoğurdu da 20ml ılık su ile açtıktan sonra ( burada yoğurdun suyunu da kullanabilirsiniz ) sos gibi üzerine döküyoruz.

Afiyet olsun.

 

Bu tarifin besin değerleri şu şekildedir :

130 Kcal

12,4g protein 

14,35g karbonhidrat 

3,04g yağ

Protein bakımından  zengin olan bu salata aynı zamanda 279 mg sodyum, 3,5 g lif ve 52 mg kalsiyum içermektedir.

 

Diğer tariflerimiz de ilginizi çekebilir:

Protein Böreği ( 273 KCAL ) 

Fit Pizza ( 180 KCAL )

Editör: Mesude Bozkurt

Yorumlar (1)

  1. Yıldız TEK GAMLI
    • 16/02/2024

    Şahane bir tarif...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eren ALAŞA

15.04.1998 tarihinde İstanbul / Üsküdar’da doğdum. Asıl mesleğim 3.basamak yoğun bakım hemşireliği olsa da, 6-7 yaşımdan beri yemek yapmayı çok sevmişimdir ve her zaman kendi yemeğimi kendim yaparım. Önceleri sağlıksız yemekler yapsam da 130 kilolardan mide küçültme ameliyatı ile 78 kilolara düşüp insan malum boğazını tutmadığı zaman tekrar kilo alabiliyormuş. Bunun üzerine canım ne çekerse bunları kendi kafamdan kendim reçete ederek harika diyet/zayıflama öğünler hazırlamaya başladım. Nasıl yemekler mi? Bir tabak salatadan daha düşük kalorili pizza gibi :) bu sayede tekrardan 95,5 kilolardan şu anda 68 e düştüm ve hem burada sizlere destek olmak için varım hem de şuan yazmakta olduğum bir diyet tarif kitabı ile sizlere destek olacağım. Her zaman söylediğim bir sözüm vardır. -Diyetinizi kendinize zulme dönüştürmeyin, mutfağa girin ve bir şeyler deneyin. Şimdiden tariflerimi yapan arkadaşlara afiyet olsun.