Koku
- Yazar: Leyla BACAKSIZ
- 16 Mart 2024
- 164 kez okundu
![Koku](https://fisildayankalemler.org/wp-content/uploads/2024/03/WhatsApp-Image-2024-03-16-at-11.20.06.jpeg)
Koku
Koku; Beş temel duyu organlarımızdan bir tanesi. Ancak diğer duyu organlarımızdan bir fark ile ayrılmakta. Koku alma duyusu, hafızamızla, diğer duyu organlarımıza oranla çok daha fazla bağlantılıdır. Sadece hafızamızla değil aslında bilinçaltımız, anılarımız ve ruhumuzla da bağlantılıdır. Hayatımıza biyolojik etkisinden çok psikolojik etkisi vardır. Bu bilimsel açılardan da kanıtlanmıştır.
Bilincimiz, kendince gerekli gördüğü kokuyu hafızaya alır. Dolayısıyla o kokuya bir anlam yüklemiş olur ve birey o kokuyu her aldığında hafızasındaki anıya gider. Mesela çocukluğu dedesinin çilek bahçesinde geçen bir bireyin hafızası çilek kokusunu belleğe dedesinin çilek bahçesi olarak kaydeder ve birey ne kadar yaş alırsa alsın, her çilek kokusunu aldığında dedesinin çilek bahçesini hatırlayacak ve çocukluğundaki bu anıya gidecektir.
Yine aynı şekilde anneannesinin köydeki evinin yatağında serilmiş temiz çarşaf kokusunu hafıza, anneannenin evi olarak kaydedecektir. Kişi her temiz çarşaf kokusunu aldığında anneannesinin evini hatırlayacak ve kendisini çocukluğundaki gibi anneannesinin evinde hissedecektir.
Bu açıdan bakıldığında bazı kokular bireyseldir. Hafızamıza nasıl kaydedildiyse bizi o anıya götürür. Yani bize özeldir.
Bu yüzdendir ki, parfüm kokuları bize genelde hayatımızdaki bir insanı hatırlatır. Belleğimiz o kokuyla o kişiyi özdeşleştirir çünkü.
Ancak evrensel bazı kokular da vardır. Mesela; kahve kokusu, deniz kokusu, taze ekmek kokusu, yağmur sonrası toprak kokusu, çiçek kokusu, yeni doğmuş bebek kokusu gibi… Bu kokuları sevmeyen insan pek yoktur ve hemen hemen herkese iyi gelir ve psikolojimizi olumlu yönde etkiler. Dolayısıyla koku duyumuz hem bedenimizi hem de ruhumuzu beslemektedir.
Sanırım istemsizce hepimiz bu yüzden bir şeyin ilk kokusuna bakıyoruz. Ne olduğunun pek bir önemi yok. Biz pek anlamlandıramasak da ruhumuzun aradığı bir şey var. Bazen bir anı, bazen bir kişi, her neyse artık bizi o kokuya götüren.
İşte bundan ötürü hepimizin hayatında kokunun önemli bir yeri var. Ruhunuzu besleyen kokuların daim olması dileklerimle…
Leyla BACAKSIZ
Editör: Sonay BİLGİ ARABACI
Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu ?
Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ