Kadının Tanrısallığı

Kadının Tanrısallığı

Kadının Tanrısallığı

Kadın, doğanın en büyük mucizesi, bereketin ve yaratıcılığın ta kendisidir. Yeryüzünde yaşamın devamını sağlayan, var oluşun sırrını bünyesinde barındıran kadın, doğurganlıkla kutsanmış, tanrısal bir varlıktır. O, her bir tohumu sevgiyle sulayıp, hayata dönüştüren, dünyaya renk katan, yıldızlara dokunan ve ayın ışığında gizlenen sırları fısıldayan, doğanın kendisi kadar esrarengiz, kudretli ve zariftir.

Kadınlar, toprağın bereketi gibi, yaşamın da kaynağıdırlar. Mevsimlerin değişimi gibi, hayatın her evresinde farklı yönleriyle parlarlar. Baharda açan çiçekler gibi, onlar da hayatın her köşesine güzellik ve neşe saçarlar. Kadınlar, nehirlerin akışındaki kararlılıkla, dağların yüceliğiyle, okyanusların derinliğiyle ve rüzgarın özgürlüğüyle doludur.

Bu özel varlıklar, dünyamızı şekillendirir, toplumları dönüştürür ve gelecek nesillerin yolunu aydınlatır. Kadınların sevgisi, dünyayı dolaşan güçlü bir enerji, yürekleri ısıtan, ruhları okşayan bir melodi gibidir. Onların sesi, şarkılarında saklı özgürlük çağrısı, hikayelerinde gizli kahramanlık öyküleri ile yankılanır.

Kadınlar Günü, işte bu muhteşem varlıkları, onların gücünü, zarafetini, cesaretini ve doğurganlığını kutlamak için bir fırsattır. Bu gün, kadınların sadece hayatımızdaki yerini değil, aynı zamanda tüm evrene kattıkları değeri de anlamak için bir davettir. Onlar, sadece yaşamın yaratıcıları değil, aynı zamanda barışın, sevginin ve umudun bekçileridir.

Doğanın bize bahşettiği bu eşsiz hazineye sahip çıkmak, onların haklarını korumak, seslerini duymak ve desteklemek, sadece Kadınlar Günü’nde değil, her günün görevidir. Kadınlar, her biri kendi hikayesiyle, yaşamın dokusuna işledikleri desenlerle, dünyamızı daha yaşanılır, daha güzel bir yer haline getirirler.

Kadınların tanrısallığı, onların her adımda taşıdıkları doğurganlık ve yaratıcılık, yaşamın kendisinden bir övgüdür. Onlar, yaşamın melodisini çalan, dünyanın ritmini belirleyen, tarih boyunca var oluşun en derin sırlarını kalplerinde saklayan muhteşem varlıklardır. Bu özel günde, tüm kadınların ışığı daha parlak yansısın, sesleri daha gür çıksın ve onlara layık bir dünya yaratma yolunda hep birlikte ilerleyelim.

Murat Çatal

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

KIRMIZI GÜLÜN HİKAYESİ 

 

 

 

Yorumlar (7)

 1. Çok teşekkür ederim hocam 🥰 Bir kadın olarak sizden bu güzel sözleri duymak gurur verici...

 2. Murat ÇATAL
  • 20/03/2024

  Çok teşekkürler! Günümüzde kitap okuma alışkanlığının azalmasına rağmen, sizin gibi bilgiye değer veren biriyle sohbet etmek gerçekten harika. Bu yüzden, ben de size teşekkür ediyorum.

 3. Murat ÇATAL
  • 20/03/2024

  Teşekkür ederim

 4. Murat ÇATAL
  • 20/03/2024

  Teşekkür ederim

 5. Bekir SEVİK
  • 9/03/2024

  Kaleminize sağlık Murat hocam. Yine döktürmüşsünüz.

 6. Mehmet
  • 8/03/2024

  Kalemine yüreğine sağlık

  • 8/03/2024

  Yüreğinize sağlık Bir kadın olarak ayrıca teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Murat Çatal

Fisildayankalemler.org online gazetemizin Editörü ve Yazarıdır. Almanya’da yaşamaktadır. Araştırmaları, Antropoloji alanındadır. ‘Tanrıların Gizemi’, ‘Doğru Bilinen Yanlışlar’, ‘Alevi Ritüellerinin Kökeni’ ve ‘Die Ursprünge der Alevitischen Rituale’ adlarında dört antropoloji araştırma kitabı bulunmaktadır. https://1000kitap.com/kitap/tanrilarin-gizemi--355711?hl=tr https://www.sinirsizyayincilik.com/kitaplar/alevi-rituellerinin-kokeni/ https://www.sinirsizyayincilik.com/kitaplar/dogru-bilinen-yanlislar/ https://fisildayankalemler.org/author/muratcatal/