Edebiyat Şehri Edinburgh

Edebiyat Şehri Edinburgh

Edebiyat Şehri Edinburgh


2004’te Edinburgh, tarihi ve çağdaş edebiyat sakinleri, bağımsız kitapçılar ve Edinburgh Uluslararası Kitap Festivali gibi etkinlikler sayesinde UNESCO’nun ilk Edebiyat Şehri oldu.
Tarih, kültür ve güzel mimariyle dolu olan bu şehri, dünyanın en ünlü yazarlarından bazıları için temaşayı soluma deneyimleri şaşırtıcı olmaz.
Sönmüş bir volkanın eteğine kurulmuş Edinburgh, görülmeye değer Avrupa şehirlerinden biridir.
Atmosferiyle göz dolduran Edinburgh, bir çok romana ilham kaynağı olmuştur ve edebiyat dünyasına ölümsüz eseriyle katkı yapmış yazarları ile ünlüdür. Sherlock Holmes’un yaratıcısı Arthur Conan Doyle, Define Adası’nın yazarı Robert Louis, Stevenson ve Harry Potter’ı yazan J.K Rowling gibi. İskoçya’nın ünlü şairi Robert Burns ve diğer Edinburgh’lu yazarlar gibi bilgi almak için yolumuzu Yazarlar Müzesine (Writer’s Museum) düşürmemiz gerekir.
Yolumuzu ne zaman düşürelim diye sorarsınız, yaz mevsimi ve aylardan Ağustos derim. 1983 yılından beri 41 yıldır süre gelen Edinburgh Kitap Festivali’nin kutlandığı bu dönemde kente gidip Horos’un Gözü (Eski bir Mısır sembolü olan Her Şeyi Gören Göz ) ile dolaşmalıyız sokaklarında.
Bu festival kapsamında çocuklar, yetişkinler, okullar ve çeşitli topluluklar için etkinlikler organize ediliyor. Etkinliğe her yıl dünyanın çeşitli yerlerinden tanınmış yazarlar, şairler, filozoflar, sanatçılar ve müzisyenler katılıyorlar. J.K Rowling, Margaret Atwood, Toni Morrison, Alan Bennet şimdiye kadar festivalde bulunmuş ünlü isimlerden bir kaçı yalnızca. Birçok insan bu sayade ünlü yazarla tanışma, tartışma ve sohbet imkanı bulabiliyor.
Festival kitaplar, kelimelere ve okumaya olan sevgiyi beslemeye, her yaştan insana yeni fikirler keşfetmeleri ve ufuklarını genişletmeleri için ilham olmayı amaçlıyor.
Fark ettim ki bu satırları yazarken kent beni ele geçirdi. İnsanı ele geçiren büyüleyici bir dünyaya dönüştü Edinburgh. Belki de hayal gücümde ben şehri ele geçirdim.
Peki ya siz hayal ettiniz mi şehri?


Züleyha Ekici

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/yesil-baskent/

Yorumlar (1)

  1. Yıldız Gamlı
    • 9/04/2024

    Gitsek mi acaba 😁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Züleyha EKİCİ

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Tarih alanında yüksek lisans öğrencisidir. Grafoloji ve imza analizi eğitimleri almıştır. Felsefenin Çocuk Hali ve Yaratıcı Yazarlık üzerine Serhan Kansu’dan eğitim almıştır. “Hayal-et Resimli Mecmua” dergisinde yazarlık geçmişi vardır. Onedio internet sitesinde ve Bilsemki dergisinde yazıları yayınlanmaktadır. Halen Lüleburgaz’da Akım Anadolu Lisesi’nde Coğrafya öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Edebi Eserleri: Değerli Eserler Antolojsi, Drama Yayınevi, Ankara, 2023