Yeşil Başkent

Yeşil Başkent

Yeşil Başkent “Ljublijana”

Şehre ilk bakışta fark edilen yapı yeşil dokusudur. Tabiata hakim olan bu renk, iç açıcı ve güven veren niteliğini burada yaşayan insanlara zerk ediyor adeta. Huzur aşılayan sakin bir şehir Ljublijana.

2010 yılından bu yana Avrupa ülkeleri çevre duyarlılığı bilinci geliştirmiş ve yaşam kalitesini yükseltmeyi başarmış kentleri ödüllendiriyor.

Slovenya’nın başkenti Ljublijana 2016 yılında “Avrupa Yeşil Başkenti” ünvanını almayı başarmıştır.

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Slovenya’nın idari fonksiyonu özelliğine sahip olan kent, kısa zaman zarfında büyük dönüşümler yaratılabileceği doğrultusunda iyi bir emsal teşkil etmekte.

Alp Dağları’nın eteklerinde, doğayla uyum içinde inşa edilen mimarisiyle, muhteşem bir görünüme sahip. Ljublijana kalesi, köprüleri, Tivoli Parkı, Preseron Meydanı, müzeleri ile büyüleyici yemyeşil bir kent. Doğanın sesleri sokaklarında, sakinlerine eşlik ediyor.

Bu yeşil huzurun ya da bir kentin dönüşümünün başarısının nasıl bu kadar kısa bir süreçte oluştuğunun merakı içindeyim.

Kentin % 46’sı doğal ormanlarla kaplı ve kişi başına düşen yeşil alan 542 metrekaredir. 2016 yılında Yeşil Başkent Ödülü’nün sahibi olduktan sonra 2 bin yeni ağaç ekilmiş şehre. Sava Nehri’nin kenarları yeşillendirilmiş, yeni parklar yapılmış, eski sanayi alanları bozulmuş ve araziler yeşillendirilmiş.

Cömertlik, uyum ve paylaşım rengi olan yeşil tüm kenti sarmış. Ödül almak, şehirdeki yeşilin artmasını kamçılamış gibi görünüyor.

Bu yeşil dönüşüm, 2007’de başlatılan ve 2025 hedefiyle harekete geçirilen bir çevre programı kapsamında, 93 altyapı projesini hayata geçirmeyi amaçlayan çalışmalar hummalı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Bu projeler arasında yerel ulaşım, yeşil değerler, sürdürülebilir hareket planı (özel motorlu araçların kullanımının kısıtlanması) yayalaştırma, atık yönetimi gibi geri dönüşüme imza atan uygulamalar yer almaktadır.

2007’den günümüze ‘Yeşil’ renk, çiçeği burnunda kente yeniden doğmayı çağrıştıran bir simge olmuş, yeniliği, gençleşmeyi ve umudu getirmiş.

Bu rengin yarattığı tüm değerleri mevcut kentim için hayal ediyorum…

Züleyha EKİCİ

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

LEYLEĞİ HAVADA GÖRMEK

Yorumlar (1)

    • 21/04/2024

    Yaşanılası bir yermiş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Züleyha EKİCİ

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Tarih alanında yüksek lisans öğrencisidir. Grafoloji ve imza analizi eğitimleri almıştır. Felsefenin Çocuk Hali ve Yaratıcı Yazarlık üzerine Serhan Kansu’dan eğitim almıştır. “Hayal-et Resimli Mecmua” dergisinde yazarlık geçmişi vardır. Onedio internet sitesinde ve Bilsemki dergisinde yazıları yayınlanmaktadır. Halen Lüleburgaz’da Akım Anadolu Lisesi’nde Coğrafya öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Edebi Eserleri: Değerli Eserler Antolojsi, Drama Yayınevi, Ankara, 2023