Anadolu Erenleri (Anadolu’nun Manevi Büyükleri

Anadolu Erenleri (Anadolu’nun Manevi Büyükleri

İzmir’den gelince her zaman olduğu gibi Hacı Bayram ziyaretimi gerçekleştirmek istediğimi kızım ve damadımla paylaştım. 25 Aralık’ta Elif hanımla buluşmak için sözleştik ve buluşup tanıştık. Güzel bir başlangıca imza atan bizler, Fısıldayan Kalemler’de yazmaya başladığım gün ile başlayan dostluğumuzu o gün daha da pekiştirdik. 

Ona bir teklifte bulundum. İçtenlikle yaptığım bu teklifi kabul etmek de gecikmedi. Birlikte kol kola girerek Hacı Bayram’ın yolunu tuttuk.

Bayramiyye Tarikatı’nın üstadı Hacı Bayramı Veli Hazretleri H.753/ M.1352 yılında Ankara’da Çubuk suyu nehrinin kenarındaki Zülfazl‘da (Günümüzde Solfasol Mahallesi) doğmuştur. Gerçek adı Numan’dır. Babası Koyunlucalı Ahmet, annesi Fâtıma Hanım’dır. Hacı Bayramı Veli Hazretlerinin annesine ait olan mezar Ankara Esenboğa Yolunda Hasköy Dörtyol mevkiinde Solfasol köyüne dönülen kavşakta Nebahat Taşkın İlköğretim Okulu önünde bulunmaktadır.

Hacı Bayram Veli Hazretlerinin hocası Somuncu Baba diye bilinen Şeyh Hamidi Veli’dir. Daveti üzerine Kurban Bayramında Somuncu Baba ile buluşmuşlar ve iki bayramı kutluyoruz diyen Somuncu Baba ona Bayram adını vermiştir.

Hacı Bayramı Veli Hazretleri çocukluk yıllarından itibaren ciddi bir eğitim görmüştür. Gençlik yıllarında medrese eğitimi almış; bu dönemde Tefsir, Fıkıh ve Hadis gibi şer’î ilimlerin yanında, Matematik, Felsefe, Arapça, Farsça ve Edebiyat gibi aklî ilimleri de tahsil etmiştir. Öğrencilik hayatından sonra Ankara’da Melike Hatun isimli bir hayırseverin yaptırdığı Kara Medrese’de müderrislik yapmıştır. Medreseler günümüzün üniversite ve fakülteleridir. Burada ders veren müderrislerin unvanı günümüzün profesör unvanıdır.

Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini de önceden bildirdiği rivayet edilmektedir. Hacı Bayram Veli hayatı boyunca hep ilimle uğraşmıştır. Yaşamı boyunca pek çok mürit yetiştirmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in öğretmeni olan Akşemseddin’i de yazmış olduğu eserleri ile etkilemiştir. Hacı Bayram Veli’nin yaşamı boyunca tek etkilendiği insan ise Somuncu Baba olmuştur.

1430 yılında yine doğduğu şehir olan Ankara’nın Altındağ ilçesinde vefat etmiştir. Günümüzde türbesi Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer almaktadır.

Bütün bu kitabi bilgilerin ışığında her geldiğimde ziyaret ettiğim bu güzel Anadolu’nun manevi büyüğünün yanında kendimi çok mutlu ve huzurlu hissettim. Yaşadıklarımın izahını şu an yapamam ancak ülkemizde kadınların ve çocukların hayrına güzel işler yapacağını Kabe’de söyleyen ve Allah’a söz veren biz; iyi insan olma yolunda büyüklerimden o gün manevi icazet almak gibi kalbi bir güzellik yaşadım. “İyi insan olmak nedir?” derseniz manevi bir büyüğümün hissettirdiği şu gönül sesini sizinle de paylaşacağım. “Şöyle yaparsan güzel insan olursun diye bir şey söyleyemem ne yaparsan yap iyi şeyler, güzel şeyler yap. Bunun ölçüsü yok.” diye yüreğimize hissettirmiştir.

Benim bir sözüm var katılır mısınız bilmiyorum. Dışarda fazlası ile kötü huylu, kendinin ve yaratılışının neden olduğunun farkında olmayan bir sürü insan olduğunu zanneden ama henüz birinci basamağı atlayamayan bir güruf, bir topluluk var. Bize orada ihtiyaç yok. Bizler topluma örnek olan ve iyiliğe çağıran insanların içinde daima barışa çağıran tarafta olmalıyız. Olmaz isek başımıza geleceklerden yine bizler sorumluyuz. O yüzden birlik ve dirlik içinde olmak bu vatanda yaşayan, bu dünyada yaşayan her aklı başında insanın görevidir diye düşünüyorum.

 

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Yorumlar (2)

  1. Yıldız Tek Gamlı
    • 31/01/2024

    Semiray hocam ben Ankara Altındağ da büyüdüm, Solfasol Ankara'nın ilk yerleşimlerindendir ve Hacı Bayram Veli Ankara için çok önemlidir. Kaleminize yüreğinize sağlık

  2. Bekir SEVİK
    • 29/01/2024

    Kaleminize sağlık Hocam. Her yazınız ayrı bir duygu taşıyor, umarım daim olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...