Sonsuz Bolluk

Sonsuz Bolluk

İnsan neden hep bardağın boş tarafını görür? Neden hep sahip olduklarını değil de sahip olamadıklarını düşünür? Neden elindekinin kıymetini bilmek ve tadını çıkartmak yerine sahip olamadıklarına üzülür? Çünkü insan yapısı gereği her şeyi kıyaslayarak algılar. Azı anlamak için çoka, aydınlığı algılayabilmek için karanlığa, iyi için kötüye ihtiyaç duyar.
Bu bir zihinsel alışkanlık da yaratır. Bu nedenle elindekinin kıymetini bilmez. Şükretmez sahip olduklarına. Kıtlık bilinciyle bakar her şeye ve bu nedenle bu bakış açısının yarattığı duyguların rezonansı kendine uygun olayları tezahür ettirirken bir kısır döngüye sokar kendini, farkında dahi olmadan. Oysa şükretmenin yarattığı duygular bambaşkadır. Ve o da kendine uygun olayları yaşatacaktır kişiye.
Bugün yapmamız gereken şey hayatımızdaki tüm bolluğu yazmak alt alta. İşiniz, eviniz, eşiniz, çocuklarınız, arkadaşlarınız, kıyafetleriniz, sıcak yatağınız, dolu buzdolabınız, aileniz, kitaplarınız, arabanız, yanan kaloriferiniz. Her şeyi ama her şeyi yazın ve bakın onlara.
Her biri için şükran duyun ayrı ayrı. Farkında bile olmadığınız bir bollukla kuşatıldığınızı fark edin. Unutmayın yokluk bolluğun zıttıdır ve aynı şeyin farklı dereceleridir bunlar. Siz dikkatinizi bolluğa çevirdiğinizde o daha da artar yaşamınızda. Gün boyu “Hayatıma akan sonsuz bolluk için şükrediyorum” cümlesini geçirin aklınızdan.

Aziz AZİZYAN

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Yorumlar (2)

  1. Yıldız TEK GAMLI
    • 16/02/2024

    Hocam kesinlikle haklısınız var olana şükretmek yerine neden olmayan da gözümüz...

  2. Eren Alaşa
    • 14/02/2024

    Hocam çok güzel demişsiniz, Azı anlamak için çoka, aydınlığı algılayabilmek için karanlığa, iyi için kötüye ihtiyaç duyar diye. O kadar güzel bir yazı yazmışsınız ki bazı insanlara atıp şükür etmeyi bu yazıyı okuyup bi anlayın artık diyesim geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aziz AZİZYAN

20/11/1975 Van doğumluyum. İlk ve Orta dereceli eğitimimi Van'da yaptım. Liseyi, Tekirdağ Çorlu'da okudum, üniversiteyi Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Veteriner Hekimlik bölümünde okudum. Tekrardan Van'a geldim. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Spor Akademisi'ni bitirdim. Üç kız çocuk babasıyım. Eşimi Van depreminde kaybettim. Şu an Ruhsal Bakım ve Şifa Uzmanlığı, aynı zamanda Yaşam koçluğu yapıyorum. Yıldızname Bakımı da yapıyorum. İlmimi 123 yaşındaki babaannemden aldım. Şu an Manisa'nın Akhisar ilçesinde yaşamaktayım.