MEKTUP

MEKTUP

MEKTUP

Merhaba Dostlar,

Sizlere mektubum var diyerek sözüme başlamak istiyorum. Neden diye sorarsanız, sizi bu ara ihmal ettim, beklettim….

 Ben şirlerini, yaşanmışlıklardan çıkan gerçek hikayelerden yazan, sert ve sanatsal kabuğunun altında kırılgan kalbi olan bir insanım. Öyle ki şiir yazmak; bir kaleme binlerce anlam yüklerken hayata farklı açılardan bakabilmeyi gerektirir.

Kalbimizde nakş edilip, beynimizde süzülen, dilimizden özümüzden çıkmış gibi parmaklarımızın ucundaki sihirli kalemle (günümüzde klavye ile) bambaşka yüreklere dokunan belki de ilham olan değil midir? Şiir dediğin hiç tanımadığın yaraları şevkatle saran değil midir?

Gözlerden süzülen bir damla yaşta gizli değil midir? Şiir, zamanında duygu ile bir anlaşma yapmıştır. Duygunun her tonunu her rengini en iyi şekilde yansıtmak üzere. İnsan duygusuz bir et parçası değil midir?

Duygumuz nerede gizlidir…Kalbimizde mi yoksa ruhumuzda mı? Yoksa her ikisini de kucaklayabilen kocaman bir gücü mü vardır duygunun.

Ben, bencesini şuan açıklamayacağım ama sizin düşüncenizi merak ediyorum ve yorumlara mutlaka bekliyorum. Gelelim yeniden duygu ile şiir anlaşmasına Duygu = ifade ediş biçimi olan şiir.

Tarihte ilk yazıtlara baktığımızda, bizlere miras kalan ve yaşanmış medeniyeti anlatan yazıtlar vardır.Bu yazıtların temeli, anlamlı ve gizemli bütünsel ifade ediş biçimidir. Dolayısıyla ilk insanlardan bu yana ifade ediş biçimi olarak ilk önce şiire yani anlamlı sözlere başvurulmuştur.

Bir önceki yazımda bahsettiğim destansı aşk olan Leyla ile Mecnun’un hikayesini, o dönemde yazılmış kısa şiirlerden hikayeleştirmiştir alimler…

Öz’dür şiir… Şiir sözdür…Aşkı, savaşı, mutluluğu, hüznü, doğayı. Farklı yansımalardan ifade ettirir bıkmadan usanmadan yüzyıllardır. Şarkıları bir düşünsenize, Bir saniye sadece düşünün bu söylediğimi. Sözü olmadan şarkıların bir anlamı var mı? Kulakta müzikal dans edişten başka. Neyse bu konuyu ayrıca kaleme alacağımı da sizlere duyurmak isterken mektubumu da sonlandırmak isterim.

Bana bu kalbiniz kadar değerli “zamanınızı” ayırdığınız için sonsuz kere teşekkür eder, yeşilin her tonundan, “Yeşilce” sevgilerimi iletirim.

M.S.K ( YEŞİL ADAM )

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

LEYLA İLE MECNUN 

 

 

 

Etiketler:

#mektup Şiir

Yorumlar (1)

  1. Hoş geldiniz değişik bir yoldan gideceksiniz belli... Yolunuz bahtınız açık olsun İnsanı dünyayı kainatı güzele güzelliğe götüren her şiire her yazıya kapımız açık 😍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Murat Selçuk KATIOĞLU

4 Aralık 1979 doğumlu, dinleyenlerin ve sevenlerinin "Yusuf Hayaloğlu" diye hitap ettiği Söz yazarı, Şair, Bestekar ve Yorumcu M.Selçuk KATIOĞLU, bioenerjist uzmanlığını yanı sıra uzun yıllar ünlü sanatçılara şarkı sözü vermiş olup aynı zamanda, bir çok tiyatro oyununun senaryosunu yazıp, yönetip, oynamıştır. 2013 yılında yayınlanmış olan Mavi Düş İstasyonu adında şiir kitabı vardır.