Her Çocuk Özel Midir?

Her Çocuk Özel Midir?

Her Çocuk Özel Midir?

Eğer çocuklarınıza paylaşmayı, karşılıksız sevgiyi, hoşgörüyü, birine yardım ettiğinde içine dolacak olan o sonsuz mutluluğu, empati yapmanın ne olduğunu ve her zaman birilerinden bir şeyler öğrenmenin nasıl bir zevk olduğunu, öğretmek isterseniz; onlara okullarındaki özel gereksinimli çocukların sınıflarına izin alarak ziyaret etmeyi , özel gereksinimli kardeşleri ile bağlantı kurmayı oyun oynamayı, öğrenmeyi ve onlar ile nasıl hoş mutlu ve sevgi dolu dakikalar geçirebileceklerini anlatın. Anlatın ama önce siz örnek olun .

Çocuklarınız ile dışarıda vakit geçirirken özel gereksinimli bir birey gördüğünüzde onunla ilgili nasıl olumlu bir tavır geliştirebileceklerini önce örnek davranış sergileyerek gösterin ve sonra bunun üstüne onlarla konuşun.

Onlara toplumda sadece kendileri gibi değil farklı gelişim gösteren bireylerin de olabileceğini ve bir toplum bilinci olarak bütün insanların onların üzerinde sorumluluk hissetmesi gerektiğini, pozitif ayrımcılık gerektiren yerlerde neler yapılması gerektiğini, etraflarındaki özel gereksinimli bireylerin hayatlarının ne derece zor olabileceğini ve toplumda nasıl zorluklar ile karşılaşabileceklerini anlatın.

Bunları öğrenmiş olmaları sadece özel gereksinimli bireyler açısından değil , kendi sosyal duygusal gelişimleri açısından da onlara bir çok şey katacaktır . Yanlız cümlelerimiz ve davranışlarımız öyle ince bir çizgiden geçmeli ki karşınızdaki özel gereksinimli bireyi incitmeden kırmadan dağıtmadan ve kendini kötü hissettirmeden ona seninleyim ve seninle iletişim kurmak bana iyi geliyor halini hissettirmeli. Çocuktur anlamaz demeyin biz yetişkinlerden daha filtresiz ve pozitifler onlar yeter ki doğru davranışı örnekleyin. 

Gelişim çağındaki bir çok çocuğun bunları içsellestirmesi zaman alabilir fakat imkansız değildir çünkü çocuklar karşılıksız sevmeye meyillidir bu sevgilerini belkide özel gereksinimli akranları ile paylaşmaları her iki taraf açısından da topluma olumlu örnekler geliştirmiş olacak ve artık anlamını yitiriyor dediğimiz empati duygusunun canlanmış hali olacaktır. 

Birbirleri ile kaynaştıklarında çocuklarınızın yüzündeki o tatlı tebessümden anlayacaksınız ki bir çocuk gülerse dünya güler. 

Çocuklar ayak izlerinizi takip ederler. Onlara bu anlamda öyle ayak izleri bırakın ki gelecek nesiller için umudumuz diri kalsın. 

Emin olun bu ilgi alaka ve birlikte zaman geçirme sadece özel gereksinimli çocukların değil normal gelişim gösteren bütün akranlarının da ihtiyacı çünkü dünya tek bir pencereden bakıp yaşayıp göçecek kadar anlamsız değil, anlam katmak istemek bizim elimizde. Her çocuk özeldir.

Elif AY

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

ACI EŞİĞİ VE KADINA DAİR

BURASI GERÇEK DÜNYA

Etiketler:

#çocuk Eğitim

Yorumlar (3)

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 28/03/2024

  Ne kadar doğru bir yaklaşım Bence her çocuk özeldir

 2. Bekir SEVİK
  • 13/03/2024

  Kaleminize sağlık

  • 12/03/2024

  Yüreğinize sağlık Doğan Cüceloğlu'nun dediği gibi çocuk gördüğünü yapar duyduğunu değil! Okullarda sağlıklı çocukların anneleri maalesef sanki bulaşıcı hastalıklı çocuk gibi kendi çocuğunu uzak tutmaya hatta sınıfta özel bakımlı çocuk istemeyecek kadar ileri gidiyorlar. Kendi çocuğunun psikolojisi bozulurmuş 😡 daha duyarlı daha bilinçli olmalıyız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif AY

12.08.1991 İstanbul Üsküdar doğumluyum , 33 yaşındayım İstanbul Üniversitesi Sosyal hizmetler mezunuyum, evliyim biri özel gereksinimli iki oğlum var , uzun süredir özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin yaşadıklarını yazıyorum. Makale ve köşe yazarlığı yapıyorum