Acı Eşiği Ve Kadına Dair

Acı Eşiği Ve Kadına Dair

 

Acı Eşiği Ve Kadına Dair

Bazen acıyı hissedip yola devam edersin çünkü sana biçilmiş o kumaşı en uygun giysiye çevirmen için başka çaren yoktur.

Bugün ev işleri arasında boğulurken parmağımı yaraladım ama hiç bir müdahale etmeden işe devam ettim. Parmağım sızlarken sanki hiç yaralanmamış gibi iş yaptığımı, oturduğumda anımsadım. 

Bu durum bana yıllar önce birinin kurduğu cümleyi hatırlattı. Oğlumun özel durumundan ve tanısından bahsederken birden durup bana; ” nasıl dayanıyorsun ? Senin yerinde olsaydım ben intihar etmeyi bile düşünürdüm” demişti o günü hâlâ aynı şokla hatırlıyorum.

Ve ekledi; “demek ki senin kaldırabileceğin bir şeymiş bu durum” dedi.

 Ona o an nasıl böyle düşünürsün demedim, yargılamadım. Çünkü karşımdaki insanın hayata bakışı benim ki gibi ve benim bakış açım onun ki gibi olamazdı.

Güzel olan her şey için insanları etkilemeye çalışır ve düşüncelerini değiştirmeye çalışırız. “Bir de bu taraftan bak.” “Böyle de bir şey var” gibi uzun uzun ikna etmeye çalışırız. Böylece  bunun doğru olduğuna kendimizi ikna ederiz.

Biz ne kadar anlatırsak anlatalım kişinin bu deneyimi yaşamadan aynı duygulara, hislere ve bakış açısına sahip olamayacağını bir kenarda tutalım.

O cümleyi düşündüm. Neye, nasıl, ne kadar, ne için dayandığımı sorguladım. Bu gün parmağımı kestiğimde acıyla birlikte nasıl devam ettiysem , o yıllarda da bu durumu öğrendiğimde aynı şeyi yapmıştım.

Düştüm toparlandım. Üstümü silkeledim ayağa kalktım ve dik durup yürümeye devam ettim.. Siz de yapabilirsiniz böyle yapmalısınız demiyorum . Belki de sadece atladığınız şey “acı eşiğinizi” gözden geçirmektir. 

Zira konu ” evlat” olunca “tanılar” sadece bir kelimeden ibarettir. 

Elif AY

 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

BURASI GERÇEK DÜNYA

Yorumlar (5)

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 28/03/2024

  Sana bayılıyorum Dünyada annenin gücüne eşit başka bir varlık yok

 2. Bekir SEVİK
  • 8/03/2024

  Kaleminize sağlık Elif Hanım.

 3. Hilal demir
  • 8/03/2024

  Canım benim kalemine sağlık yine döktürmüşsun ❤️

  • 8/03/2024

  Yüreğinize sağlık Evladınız ile nice mutlu günleriniz olsun.

 4. Harika bir yazı muhteşem bir duygu anlatımı özel çocuk annesi olarak gözlerim dolu,dolu okudum kaleminize ve yüreğinize sağlık..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif AY

12.08.1991 İstanbul Üsküdar doğumluyum , 33 yaşındayım İstanbul Üniversitesi Sosyal hizmetler mezunuyum, evliyim biri özel gereksinimli iki oğlum var , uzun süredir özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin yaşadıklarını yazıyorum. Makale ve köşe yazarlığı yapıyorum