Burası Gerçek Dünya

Burası Gerçek Dünya

Burası Gerçek Dünya…

Burada her şey gerçek.

Eğri oturduk doğru konuştuk. Yaşadık yeri geldi izledik. Yeri geldi şahit olduk yeri geldi bir haber sayfasında okuduk bir haber kanalında izledik.

Burası gerçek dünya.

Burada özel gereksinimli çocuklar kontenjan bekler, burada özel gereksinimli çocuklar sınıfa kabul edecek öğretmen bekler.

 Burada özel gereksinimli çocuklar kendilerini uygun sınıf açılmasını bekler, beklerken zaman kaybeder öğrenecekleri ile arasındaki uçurum iyice açılır.

Burada %90 özel gereksinimli raporu sabit bir çocuk hastanelerde altı kapı dolaştırılır, altı saat bekletilir üstüne. 

“Aaa tamam ya ikna olduk aynen devam deyip eve gönderilir. ” 

Burası gerçek dünya burada özel çocuklar kaynaştırma öğrencisi olabilmek için kırk takla atmak zorundadır. Atamadı mı o kırk taklayı giremez o sınıfa ( o kırk taklanın içindekiler; okuldaki prosedürler onu da geçti diyelim, öğretmenin sınıfına alıp almamak istemesi, diğer çocukların ailelerinin çocuğu sınıfta isteyip istememesi sorun çıkarması. ) 

Burası gerçek dünya, aileler çocuğum kabul görsün diye dört dönerken etraftan kimse çıkıp gelmez neden bu kadar kıvrandırıyorsunuz bu aileleri diye. 

Her şey gerçek burada; hak tanımının içinin boşluğunu birebir yüzleşerek görürsünüz, söke söke almazsanız asla vermezler. 

Burada çocuğunuza özel eğitimi tam manasıyla aldırmak için tonla para dökmeniz gerekir. 

Burası oldukça gerçek ve çarpıcı, bu dünyada öyle insanlar var ki; çocuğunuz özel gereksinimli diye sizi “mahcup ve utangaç” hissettirirler. Bu hisler yüzünden hep minnet duyma ihtiyacı hissedersiniz.

Çarpıcı gerçekler vardır burada, mecbur kalıp insani şartlarda bakılsın ve iyi eğitimcilere denk gelsin diye bakım evine verdiğiniz çocuğunuz dövülür, sövülür, yerlerde sürüklenir, siz hesap sormak isterseniz de “kendin baksaydın hanım” denir. 

Burası gerçeklerin dünyası; mental sağlığınızı beden sağlığınızı koruyun çünkü o kadar çok şeyle uğraşacaksınız ki akıl sağlığınızı, bir yıldız gibi kaydıracak durumlara şahit olacaksınız.

Bu gerçek dünyanın içinde kendi yerinizi ve evladınızın yerini bulana dek ordan oraya savrulacaksınız.

 Anlayacaksınız ki bu düzen kolaylaştırmak üzerine kurulu gözükse de öyle işlemiyor. Bütün gerçeklere rağmen sırtınızı kendinize yaslayıp vazgeçmemek ve direnmek şart.

 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/otizmi-anlamak/

 

Yorumlar (3)

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 28/03/2024

  Bu gerçek dünyanın gerçek olmaması dileğimle... Yüreğimi kanattın yine be kadın...

  • 4/03/2024

  Farkındalığınız için teşekkür ederim Bekir bey🙏

 2. Bekir SEVİK
  • 4/03/2024

  Allah bütün özel kardeşlerimizin ailelerine sabır versin. Kaleminize sağlık Elif Hanım, sayenizde bir nebze olsun fikir sahibi oluyoruz hayatın gerçekleri hakkında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif AY

12.08.1991 İstanbul Üsküdar doğumluyum , 33 yaşındayım İstanbul Üniversitesi Sosyal hizmetler mezunuyum, evliyim biri özel gereksinimli iki oğlum var , uzun süredir özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin yaşadıklarını yazıyorum. Makale ve köşe yazarlığı yapıyorum