Hasret

Hasret

Hasret bir ateştir. Damarlarında, volkan ağırlığında dolaşan, geçtiği her yerde kara izler bırakan bir kıvılcım kalıntısıdır. Uğradığı her hücreye is bırakır ve gün geçtikçe kalınlaşan bu is, içerisinde sakladığı ateşin zıddına, kapkaranlık bir gece gibi kıvrılıp çıkar gökyüzüne.

Sevgiyle tutuşan bir çift elin, ayrılması ardından, avuç içlerinde kalan soğuk hisli, sıcak bir buhardır. Uzaklaşan mesafe neticesinde, avuçlardan gözlere doğru çıkan, en sonunda göz yaşı olarak yere düşen, kan renginden sıyrılmayı başarmış umut topluluğudur.

Gönülde katmerleşen duyguların, dışa vurulup vurulmama kararsızlığında, ikilemin baş köşesine oturmuş bir hayal avcısıdır. Güçlü kalemlerin, bembeyaz sayfalara dizdiği harflerin koyu gölgesinde, anlamları bulanıklaştıran bir karmaşadır.

Hasretle permeperişan olmuş yüzlerde aranan bir mutluluk kırıntısıdır. Hasretini, kavuşmayla yenmiş çehrelerden dört bir yana yansıyan aydınlık, bütün bu perişanlıkların sonlandığı andır.

Zifiri karanlığın ardından, yavaş yavaş doğan güneşin habercisidir. Üzerine yansıdığı bütün varlıkları, sevgisiyle ısıtan bir anne şefkati gibi ömürlük neşelere yol açar.

Bütün gülümsemelerden, kendine bir pay çıkarır ve hiçbir şeyin kendisini üzmesine izin vermez. İçtiği bir bardak demli çayın, boğazından akışı esnasında verdiği o kekremsi tattan bile zevk alır.

Tuttuğu sevgi çiçeğinin, eline batan dikeninde, sevgisinin kirpiklerini görür ve onun gözlerine bakarak, sonsuz okyanuslarda kaybolur.

Mustafa AĞCAN

Editör: Nigar KAYA

Baş Editör:Elif ÜNAL YILDIZ 

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

HAYALLERİM 

Yorumlar (3)

 1. Harika bir anlatım...

 2. Mustafa AĞCAN
  • 21/03/2024

  Çok teşekkür ederim..

 3. Abdulkadir Ağcan
  • 14/03/2024

  Her zaman ki gibi eşsiz cümlelerle kalbimin his duvarlarını okşadın sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mustafa AĞCAN

1984 yılında Kahramanmaraş’ta doğan yazar, beşinci sınıfta görme yetisini kaybedince Ankara’da çeşitli göz ameliyatları geçirmiş ve ameliyatların olumlu sonuçlanmaması nedeniyle görme engelliler dünyasına adım atmıştır. İlkokulu normal okulda, ortaokulu ise körler okulunda okumuş ve hayatının bu ikinci döneminde kabartma yazıyı öğrenerek eğitim hayatına devam etmiştir. Yabancı dil eğitimi üzerine yoğunlaşan yazar, okuduğu lisede ilk görme engelli öğrencinin kendisi olmasıyla gurur duymaktadır.                 Üniversiteyi Bursa’da okumuştur ve 2010 yılından beri İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Öğretmenliğin yanı sıra tercümanlıkla da uğraşan yazarın, yurt içi ve yurt dışında 30dan fazla çeviri kitabı yayınlanmıştır. Çevirilerinden bazıları, Mısır Mitleri, Antik Yunan Hikayeleri, Tanrı ve Devlet, Hint Mitolojisi, Kaderin Sayısal Kodları’dır. Bunlara ek olarak, görme engellilerin iç dünyasını psikolojik ve felsefi olarak tasvir ettiği Görünenin Ötesinde ve Kızıl adlı iki romanı da bulunmaktadır. Önüne çıkan her engeli bir üst basamağa çıkmak için araç olarak gören yazar, ‘gözlerin yetişemediği yerde hayallerim elimden tuttu’ düsturuyla hayatına devam etmektedir.