ÇOK MUHABBET TEZ AYRILIK GETİRİR

ÇOK MUHABBET TEZ AYRILIK GETİRİR

ÇOK MUHABBET TEZ AYRILIK GETİRİR

Bu sözü çok küçük yaşlarımda duyar, bir anlam veremezdim. İnsan sevdiği biriyle muhabbetli olsa kime zararı olacaktı ki?

Büyüdükçe, büyüklerimizin dedikleri aklımızda daha bir oturuyor. Tecrübeler arttıkça biz de bu tecrübeleri bizden sonraki nesillere aktarıyoruz ancak onlar da yaşamadıkça anlamıyor. E ne demişler? “Bir musibet, bin nasihatten yeğdir.” Bırakalım da tecrübe etsinler.

Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızla, yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmeyen bir dostumuzla yollarımız ayrıldığında daha iyi kavrıyoruz bu sözün anlamını.

Hatta öyle bir tecrübe sahibi oluyoruz ki her dakika görmek istediğimiz bir dostumuzla bile istemsiz mesafe koyuyoruz aramıza. Sırf bu söz, hayatımızda yer tutmasın diye.

Aslında en kötü anımız ve en mutlu anımızı onunla yaşamak, onunla olmak istemez miydik? Evet, neden çok muhabbet tez ayrılık getiriyor onu anlatalım. Kendimizce tecrübelerimize dayanarak…

Öncelikle şunu kabul edelim; hiç kimse mükemmel değildir ve mükemmel insan arayacaksınız baştan kaybedeceksiniz bunu bilir bunu söylerim. Kulağıma küpe oldu bu söz “mükemmel insan arayan yalnız kalır.” Öyle değil mi? Mükemmellik herkese verilebilecek bir özellik değil, zaten mükemmel bir insanın da kıymetini herkes bilmez.

Mükemmellikten söz açılmışken devam edelim. Bir kişiyi çok seviyorsunuz ve hayatınızda gizli saklı yok, paylaşmadığınız hiçbir anınız yok. Yola, yemeğe, eğlencelere, kutlamalara, toplantılara, aile içi veya aile dışı her an birliktesiniz. Bu bir süre sonra sıkmaz mı? Ya da sürekli yanınızdaysa hata yapma ihtimali daha yüksek olmaz mı?

Kesinlikle bunu kimse inkar edemez. Hatta bir insanı tanımak istiyorsan onunla yemeğe ve yola gidin derler. Ne doğru bir tespit. Kişilerin karakteri bu durumlarda ortaya neden çıkıyor? Şöyle ki yemek yiyeceksiniz hesap kitlemeye çalışıyor. Yola birlikte çıkmışsınız, uyumsuz davranıyor, huysuzluk ediyor, saygı göstermiyor yine ödeme kısmında adaletsiz davranıyor. Bu kişiyle tekrar yola çıkar mısınız? Elbette ki tercih olmaktan çıkar.

Maalesef ki bu durumlarla çoğumuz karşılaşmışızdır. En sevdiğiniz olsa da gerçekten tanıma fırsatını bu etkinliklerle tanıyacaksınız. Kimse hiç kimse dünyada yalnız yaşayamaz çünkü yalnızlık sadece Allah’a mahsustur. O yüzden tercihiniz yalnızlık değilse sosyal ve etik kurallara uymak gerekmektedir. Bencil, narsist, cimri ve fırsatçı biriyseniz etrafınızda kalıcı dostlar olmayacağının hesabını da yapın derim.

Bu durumda tez ayrılık gelmesini istemiyorsanız her anınızı dip dibe yaşayıp da erkenden, biriktireceğiniz anılarınızı yok etmeyin derim. Özel anlarınızı hayatınızdaki özel insanlara ayırın ve özel günlerde birlikte olun ki her anınız özel olsun. Sürekli birlikte olduğunuz biriyle ne kadar özel anı biriktirebilirsiniz?

O yüzden atalarımıza katılıyor; çok muhabbet tez ayrılık getirir diyerek, insanları sıkmayın diye de not eklemek istiyorum.

Saygılar…

Tutku BATMAZ 

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ

Yazarın Diğer Yazılarını Okudunuz mu?

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

 

Yorumlar (3)

 1. Furkan Gültekin
  • 26/05/2024

  Atalarımızın hiç boşa sözü olduğunu görmedim. Ben ataların sözlerini her zaman hayatımda sorgusuz sualsiz kaynak olarak aldım. Bu konuda gerçekten güzel tespit fakat dahada detaylandırabiliriz. Sadece muhabbet değil yakınlıkta tez ayrılık getirir. En basit ve bilinen örnek gelin kaynana ilişkisidir. Benim gördüğüm gelin kaynanaların %90'ı birbirine yakın olduğunda anlaşamıyorlar :) malesef benim son zamanlar bu sözü tecrübe ettiğim en çok olaylar bunlar 😂 Umarım fazla yakın olduğumuz kişilerde bunu tecrübe etmeyiz, etmemek dileğiyle...

  • 25/05/2024

  Çok güzel bir yazı olmuş. Tebrik ederim...👏🏻👏🏻👏🏻

 2. Yıldız Tek Gamlı
  • 25/05/2024

  Her şey tadında olmalı... Baklava bile iki dilimden sonra mideni yakar... Sevgiler 😍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tutku BATMAZ

08.07.2000 Çankırı doğumluyum. Üç kardeşli ailenin ortanca çocuğuyum. İlk-Orta ve Lise eğitimimi Çankırı’da gördüm. Eğitimimi tamamladıktan sonra Kız Kur’an kursuna hafızlık eğitimime başladım. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın on sekiz yaş üzeri kuran okuma yarışmasında Çankırı birincisi oldum. Dört yıllık eğitim sonunda 2022 Mart ayında hafızlık eğitimimi tamamladım. Şu anda Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum. Katıldığım çoğu hikâye, şiir, makale gibi yarışmalarda derecelere girdim. Bazı dergilerde yazılarım yayınlanmıştır. Şu anda İlimizde bulunan, Kız Kur'an kursunda eğitmen olarak görev yapıyorum. Boş zamanlarımda hafızlık tekrarı yapıyor kitap okuyorum. Hafızlık süresinde bile yazmaya devam ettim. Şiir okumayı severim. Kitaplardan da, biyografi tarzı romanlar ilgi alanımdadır. Aynı zamanda bir şeyler kaleme almak benim için bir tutku olmuştur. Hali hazırda yazdığım kitabım yayımlanma aşamasındadır. İnsanlara faydalı bir kitap olması dileğiyle.