Ya Namazda Yanılırsak?

Ya Namazda Yanılırsak?

Ya Namazda Yanılırsak?

   Namaz kılmak Allah’a karşı yaptığımız farz olan ibadetlerden biridir. Namaz kılmak sorumluluk bilgimizi geliştirerek hem kalbimizi hem ruhumuzu ferahlatır.

   Aynı zamanda namaz bizi bazı kötülükleri yapmaktan uzaklaştırır çünkü namaz kılan bir insan kötü bir iş yapmaya kalktığında “bunu yaparsam ben Allah’ın huzuruna nasıl çıkarım bu kara yüzümle nasıl ibadet ederim?” diye düşünür ve o kötülüğü yaparken çekinir.

   Bazen namaz kılarken zihnimize bir şey takılır. Bir şeyler düşünürüz ya da dış etkenlerden dolayı okuduğumuz sureyi karıştırabilir kıyamı, secdeyi, oturuşu yapmayı unutur veya geciktiririz.

   Biz insanlar hata yapabiliriz bu bizim fıtratımızda var İslam dini bunu bile  düşünmüş ve namazda hata yaptığımızda, namazı baştan kılmak yerine telafi etmek için sehiv secdesi yapmamız gerektiğini söylemiş .

SEHİV SECDESİ NASIL YAPILIR?

Sehv;  yanılma, unutma, dalgınlık anlamlarına gelmektedir. Bu nedenle namazda yanıldığımızda yaptığımız bu secdeye, yanılma secdesi anlamına gelen sehv secdesi denir.

Hangi durumlarda sehv secdesi yapılır?

“Rükunlardan birini tekrar etmek birden fazla rüku yapmak.”

“Rükunlardan birini öne almak veya geciktirmek. Mesela rükuda iken kıraat rüknu eda edilmeden rükuya gidildiği hatırlanırsa kıyama dönülüp kıraat tamamlandıktan sonra tekrar rükuya gidilir ve bu durumda sehiv secdesi yapılır.” 

“Kılınan rekat sayısında tereddüt etmek, kesin olarak hatırladığı kısımdan alıp tamamladıktan sonra sehiv secdesi yapar. Kesin olarak hatırladığı bir kısım yok ise namazı tekrar kılması gerekir.

“Selam vermek yerine yanılıp ayağa kalmak.”

“Vacibi terk etmek”. Fatiha suresini ya da zammı sureyi yani kur ‘andan bir miktar ayet okumak, bunları okumayı unuttuğunda, birinci ve ikinci oturuşta tahiyyat  suresini okumamak, ruku ve secdede tadili erkana uymamak sehv secdesi yapılmasını gerektirir.

  İşte İslam dini bizi her alanda olduğu gibi namazda da kolaylık sunmuştur. Bizler böyle güzel bir dinin içerisindeyiz fakat günümüzde İslam maalesef ki çekinilen bir din olmaya başlamıştır. Çünkü dinimiz çok yanlış yaşanıyor ve aktarılıyor.

   Birçok Müslüman, Müslümanım diyor fakat namaz kılmıyor, kılanlar da tam anlamıyla namazlarına dikkat edemiyor çünkü maalesef günümüz dünyasında bizim zamanımız alarak bize namazı ve dinimizi uzaklaştıran, unutturan  o kadar çok şey var ki. Vaktimizin  10 – 15 dakikasını Allah’ın huzuruna çıkmak için ayıramıyoruz.

  Bize milyonlarca nimet veren Rabbimize bir şükrü çok görüyoruz.

İnşallah Allah bizi namazlarımızı  yoluna koyarak lezzet alarak manevi bir hazla namaz kılanlardan eyler .(Allah kabul etsin)

Tutku BATMAZ 

Editör: Nigar KAYA

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

KADİR KIYMET BİLMİYORLAR

 

Yorumlar (3)

 1. Yıldız TEK GAMLI
  • 18/02/2024

  Yine harika bir yazı kalemine yüreğine sağlık benim sorguladığım beş vakit Rabbinin huzuruna çıkıp buna rağmen korkmadan kötülük yapmaktan çekinmeyenler...

 2. Zeynep
  • 17/02/2024

  Amin inşallah kalemine yüreğine sağlık

 3. Nigar KAYA
  • 17/02/2024

  Allah huzuruna çağırdıklarından eylesin inşallah🤲🏻🤲🏻🤲🏻

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tutku BATMAZ

08.07.2000 Çankırı doğumluyum. Üç kardeşli ailenin ortanca çocuğuyum. İlk-Orta ve Lise eğitimimi Çankırı’da gördüm. Eğitimimi tamamladıktan sonra Kız Kur’an kursuna hafızlık eğitimime başladım. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın on sekiz yaş üzeri kuran okuma yarışmasında Çankırı birincisi oldum. Dört yıllık eğitim sonunda 2022 Mart ayında hafızlık eğitimimi tamamladım. Şu anda Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum. Katıldığım çoğu hikâye, şiir, makale gibi yarışmalarda derecelere girdim. Bazı dergilerde yazılarım yayınlanmıştır. Şu anda İlimizde bulunan, Kız Kur'an kursunda eğitmen olarak görev yapıyorum. Boş zamanlarımda hafızlık tekrarı yapıyor kitap okuyorum. Hafızlık süresinde bile yazmaya devam ettim. Şiir okumayı severim. Kitaplardan da, biyografi tarzı romanlar ilgi alanımdadır. Aynı zamanda bir şeyler kaleme almak benim için bir tutku olmuştur. Hali hazırda yazdığım kitabım yayımlanma aşamasındadır. İnsanlara faydalı bir kitap olması dileğiyle.