Sanat Üzerine Sohbet

Sanat Üzerine Sohbet

Sanat Üzerine Sohbet

Sanat, insanların duygularını çeşitli yöntemlerle dışa vurmasıdır. “Anna Karenina, Suç ve Ceza, Sefiller, İnce Memed, Yaşamak Ne Güzel Şey, Taranta Babu, Mona Lisa, 7. Senfoni” gibi eserler, insana has tüm duyguların birbiriyle bağlantılı dansıdır.

Sanat, baktığında ürküten ama yaklaştığında seni serinleten bir akarsu gibidir. Akarsu, belirli su kaynaklarıyla birleşip denize ulaştığı gibi, sanat da tüm kollarıyla birlikte topluma ulaşır ve ulaşmaya devam eder.

Sanat, mağara resimlerinin, kil tablet üzerindeki yazıların, kâğıtların, kitapların ete kemiğe bürünüp konuşmasıdır. Sanatı, sanatçının ağzından dinleyecek olursak, İbrahim Müteferrika en büyük sanatçı olmalıdır. O, inceliği, okumayı, öğrenmeyi ve eğitilmeyi bizlere sunandır.

Sanat, içimizdeki tüm güzel duyguları yeşerten, onları bilgiyle yoğurup insanın kullanımına hazır hale getiren ve altın tepside sunan paha biçilmez bir değerdir.

Sanatın içinde olanlar, kendilerini Dante’nin İlahi Komedyası’ndaki cennette, Orhun kitabelerinin tüm mısralarında, İsa’nın son akşam yemeğinde bulurlar. Müzikten resme, resimden heykele kadar birçok zarif kolla sarılmış bir halde yaşarlar.

Sanat ile doğmak, sanat ile büyümek, sanat ile yaşamak ve sanat ile vefat etmek  dileğiyle.

Yazan: İsmet Serhat Kahya

Editör: Murat Çatal

Genel Yayın Yönetmeni: Elif Ünal Yıldız

Bu yazının bütünü yazarına aittir.

Bir önceki yazımı okudunuz mu?

LADES OYUNU VE KÖKENİ

 

 

 

 

 

Yorumlar (1)

    • 19/07/2024

    Ortada kalmış konu sanki... Peki siz hangi sanatla uğraşıyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsmet Serhat KAHYA

7 Temmuz 1993’de Ankara’da dünyaya geldi. Mimar Sinan Anadolu Teknik liseyi 2011’de, Enerji Yönetimi Önlisans eğitimini 2013’de, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme(ingilizce) Lisansını 2018’de, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisansını 2023(iki yıl)’de bitirdi. 2015 yılında kazandığı Kam Personeli Seçme Sınavı(KPSS) ile sağlık bakanlığı personeli olarak görevine başlamıştır. 9 yılık kamu hizmeti süresince birçok projede, bilimsel çalışmada yer aldı ve almaya devam etmektedir. Bilimsel çalışma anlamında ilk makalesi, 2022 yılında yayımlandı. Bilimsel makalenin yanı sıra, şiir üzerine bir adet kitabı bulunmakta olup, şiir kitabı 2023 yılında basılarak birçok kitap satış sitelerinde yerini almayı başardı.