SAKLI ADA- AKTAŞ NEREDE?

SAKLI ADA- AKTAŞ NEREDE?

SAKLI ADA- AKTAŞ NEREDE?

Ülkemizin tarihi ve turistik yerlerinden birisi de tabi ki Ardahan ve Ardahan iline bağlı Çıldır´dır. Özellikle son yıllarda adından çokça söz  ettiren bu yöremizin özellikle hem sınırımızı çizen hem de Gürcistan´ la ortak kullanım alanımız olan Aktaş Gölü ve bu gölümüzün üzerinde yer alan adamızdır.

Bu ada ki gerçekten çok bakir kalmış, yazın ve kışın onca yaban hayvanına ev sahipliği yapan bir mekandır.

Aktaş Gölü, Türkiye – Gürcistan sınır bölgesindeki yüksek platoda yer almaktadır. Ardahan´a 55 km. mesafede, Çıldır ilçesi sınırları içindedir. Sığ bir tektonik göl olan Aktaş´ın kapladığı alan 2.700 kilometrekaredir. Gölde bir kısmı kayalık olmak üzere on iki küçük, ıssız ada bulunmaktadır.

Adalar seyrek bitki örtüsü ile kaplı olup başta Ak pelikanlar olmak üzere kuşlar tarafından tercih edilen nemli üreme habitatlarıdır. Ayrıca, Fauna olarak 107 kuş, 15 memeli, 5 sürüngen ve 5 balık türü tespit edilmiştir.

Tepeli ve Ak pelikan, Kadife Ördek ve Dikkuyruk en önemli kuş türlerindendir ve balıkçılık gelişmektedir. Flora olarak ta; 22 familyaya ait 52 bitki taksonu tespit edilmiş olup bunlardan 3 tanesi endemiktir.

İşte bu teknik ve detaylı bilgilerden sonra bu konuyla ilgili neler yapılması gerektiği bence bunları konuşmak ya da tartışmak gerekli. Öncelikle şunu bilmekte yarar var; bilindiği üzere Türkiye´mizin üçüncü büyük gümrük kapısı Türkiye-Gürcistan sınırında ve Ardahan´ın Çıldır İlçesinden Aktaş Gölü kıyısında hizmet vermeye başladı.

Her ne kadar henüz etkin ticaret kapısı denilemese de yakın zamanda bitecek olan Mozoret Tüneli sayesinde daha da aktif hale gelecektir.

AKLIMIZA GELEBİLECEK SORULAR

 -Peki, gümrük kapısı aktif olacağı zaman onca tır ve aracın geçiş yapacağı o güzelim bölgede turistik alan ve tesislere ihtiyaç yok mudur?

-Elbette ki vardır. Nasıl ki Çıldır Akçakale Adasında hem yaz hem kış turizm faaliyetleri canlanmaya başladıysa bu faaliyetler Aktaş Gölünde neden olmasın?

-O güzelim cennet gibi güzel doğa harikası ada üzerinde sosyal mekanlar yapılamaz mı?

-Yaz ve kış etkinlikleri bu mekanlara da uygulanamaz mı?

-Bu tür turizm hareketlenmesinden göle komşu olan Çıldır-Kenarbel ve Çıldır-Öncül köylüleri kalkınmış olmaz mı?

-Bu ekonomik döngü Çıldır, Ardahan ve hatta ülke ekonomisine katma değer olarak geri dönmez mi?

Bunlara benzer daha onlarca soru sorulabilir. Bu soruların hepsinin karşılığı olumludur ve gerçekleşmesi olanaklıdır. Çocukluğumdan bildiğim bu güzelim yerlerin gerek yerel yönetimler gerekse merkezi yönetimler tarafından iyi değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ulaşım sorunu; yaz aylarında bir motorla 5 dakikada, kış aylarında atlarla ya da kızaklarla 10-15 dakikada ulaşılabilecek pozisyondadır. Onlarca yerli ve yabancı turist ve ilgilinin konaklama ve ihtiyaç giderimi için uğrayacak olduğu bölgede turistik ve sosyal tesislere ihtiyaç olacağı kesindir.

Bütün şehir planlamaları çerçevesinde yakın zamanda mahalle konumuna geçecek köylerimize ait bu yerlerde özellikle Belediyemizin ya da Özel İdaremizin proje üretmeleri öncelikli isteğimiz olsun.

Sonuç olarak şunu söylemekte yarar vardır: Ülkemizin Serhat sınırları bekçisi Çıldır´ımızın bu güzide turizm tabanlı Saklı Ada´ sının acil olarak değerlendirilerek hayata geçirilmesi için ilgili tüm kesimleri göreve davet ediyorum.

Önceki çalışmamı da okuyabilirsiniz:

İZ BIRAKAN İKİ DOST

Editör: Mesude Bozkurt

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşar GELER

01 Mayıs 1959 tarihinde Ardahan İli Çıldır İlçesi Eskibeyrahatun Köyü’nde dünyaya geldi. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Çıldır merkezdeki okullarda bitirdi. Aile, Çıldır merkezde ticaretle uğraştığı için doğal olarak ticaretin içindeydi. 1978 tarihinde Kars Dede Korkut Eğitim Enstitüsünü bitirdi. 01 Mart 1979 tarihinde kendi köyü olan Eskibeyrahatun Köyü’nde sınıf öğretmeni olarak göreve başladı. Aynı yıl, Ebe-Hemşire olan Tamam Hanımla evlendi. İki oğlu var. Ayrıca 2001 yılında Anadolu Üniversitesi İlköğretim Türkçe Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Kars-Ardahan Çıldır ilçesi köylerinde ve Çıldır Merkez İlkokulu’nda 10 yıl görev yaptıktan sonra tayinle İstanbul’a yerleşti. Yaklaşık 33 yıl da İstanbul’da çeşitli ilçelerde ve okullarda görev yaptı. Yaklaşık kırk dört yıllık meslek yaşamından sonra 31 Temmuz 2021 tarihinde Uzman Sınıf Öğretmenliğinden kendi isteğiyle emekli oldu. Emeklilikten sonra sahip oldukları MG Danışmanlık Sigorta ve Emlak’ta koordinatörlük yapmaktadır. Ayrıca öğretmen dernekleri, öğretmen sendikaları gibi meslek örgütlerinde çalıştı ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Ardahan derneklerinde ve Ardahan Dernekler Federasyonunda yöneticilikleri oldu ve devam etmektedir. Bağımsız Medya ve Gazeteciler Derneği Kurucusu ve Başkan Vekilliği yapmaktadır. UNİ Haber Ajansı yazarlığı yapıyor. Sınırsız Yazarlar Birliği Derneği kurucu ve üyesidir. Atatürkçü Düşünce Derneği Maltepe Şubesi Disiplin Kurulu Başkanıdır. Maltepe Ardahanlılar Derneği Başkanıdır. Halen çeşitli dergilerde, internet sitelerinde ve yerel gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ayrıca internet YouTube, Facebook Grup kanalları UNİ TV ve ÇILDIR TV’ de program yapımcılığı yapmakta olup, yayınlanmış dört adet; “bana Çıldır’ı anlat”, “Her Şey Şaka Gibi” “Eğitimde Yarım Asır” “bana Çıldır’ı anlat 2 Âşık Şenlik” kitapları okuyucularıyla buluşmuştur. Yeni kitap çalışmalarım sürmektedir.