Sağlık Okuryazarlığı

Sağlık Okuryazarlığı

Değerli okuyucularım;
Bu hafta, gelişen bir kavram olan “sağlık okuryazarlığı” hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Yaygın olarak kullanılmaya başlayan ve dikkat çeken bu kavram toplumsal sağlık duyarlılığı için önem arz etmektedir.
Sağlık okuryazarlığı ne demek?
Sağlık okuryazarlığı; kişilerin sağlıkla ilgili bilgilere ulaşması, bu bilgileri anlaması ve sağlıkla ilgili kararları almasındaki zihinsel ve sosyal becerileri ifade etmektedir.
Sağlık okuryazarlığı ve okuryazarlık aynı kavramlar değildir. Okuryazarlık kişilerin okuma yazma becerilerini ifade ederken sağlık okuryazarlığı sağlıkla ilgili terimleri belli oranda anlayabilme, iletebilme ve doğru şekilde kullanabilme yeteneğini ifade etmektedir.
Birey, aile ve toplumsal olarak sağlık okuryazarlığı becerilerimizin gelişmesi, sağlığımızla ilgili mantıklı seçimler yapmamızı, hekim seçimini, hekim hasta arasındaki iletişim uyumunu, tedavi sürecini, hastalıklardan korunma oranımızı ve bize sunulacak kaliteli sağlık hizmetinin gelişmesini etkileyecektir.
Kaliteli sağlık hizmeti alabilmek için öncelikle hastaların hastalık şikayetlerini ve semptomlarını doğru bir şekilde anlamaları ve ifade etmeleri gerekir, aksi halde yetersiz sağlık okuryazarlığı insanların sağlığı başta olmak üzere, sosyal ve kültürel gelişimini olumsuz yönde etkiler.
Unutulmamalıdır ki sağlık konusunda danışılacak kişiler sağlık personelleridir. (Doktor, eczacı, ebe, hemşire, diyetisyen, psikolog vb.)Sağlık Bakanlığınca onaylanmış bilgilendirme broşürleri, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların sosyal medya hesapları doğru bilgi kaynaklarıdır.
Sağlık okuryazarlığımızın gelişmesi için sağlıkla ilgili doğru bilgiyi güvenilir kaynaklardan almaya özen gösterelim diyerek hepinize sağlıklı ve mutlu bir hafta diliyorum.

 

Hüseyin SARIKAYA

Editör: Nigar KAYA

Yorumlar (1)

  1. Harika bir bilgi olmuş hocam çok önemli Yeni doktorlarımızın da hasta okuryazarlığı olmalı bence 😁 Böğrü, yarnın ortası, ince beli, yel girmesi, tepesinin içi, kulağındaki davul vb gibi 😂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hüseyin SARIKAYA

Dr. Hüseyin SARIKAYA 15 Haziran 1973 te Aksaray da dünyaya geldi. Liseyi 1987-88 Aksaray Lisesinde, Lisans Eğitimini 2001 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde , Yüksek lisansını Aksaray Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. İlk şiirini 1990’larda ilk köşe yazılarını 2008’ de kaleme aldı.