YABANCI EL SENDROMU

YABANCI EL SENDROMU

YABANCI EL SENDROMU

Giriş: Yabancı el sendromu (YES- Alien hand syndrome), son derece karmaşık ve alışılmadık derecede nadir görülen nörolojik bir fenomendir. Bu durumda hasta kendi iradesi varmış gibi elleri istem dışı hareket eder. Etiyolojiler genellikle tümör, beyin cerrahisi, nörodejeneratif hastalıklar ve nadiren inmelerdir.

Yabancı el sendromu nasıl anlaşılır?

Normal elin yaptığı bir hareketi yabancı el sendromlu elin kontrolsüz olarak yapması da yabancı el sendromu belirtilerinden. Normal elinizle burnunuza dokunduğunuzda yabancı el sendromlu elinizin de hemen burnunuza dokunması gibi. Gözlenen başka bir belirti ise yabancı el sendromlu elin normal ele müdahalesi.

Yabancı el sendromu nasıl tedavi edilir?

Bu sendromun ne yazık ki bilinen ve genelgeçer olarak işlevsel bir tedavisi yoktur. Genellikle bakıcı ya da doktor kontrolünde, elin kontrolüne sahip beyin yarımküresinin sakin ve tatminkar tutulmasıyla etkileri azaltılabilir.

El niye kendi kendine hareket eder?

El titremesi, stres, korku, sevinç gibi ani gelişen duygu değişimleri, aç ve susuz kalma, kan şekerinde düşüş, uzun süre uyumama, aşırı yorgunluk ve fazla kafein tüketimi yanı sıra parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar

Sevtap EKEN

Editör:Sonay BİLGİ ARABACI
Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

YÜZ KÖRLÜĞÜ

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sevtap EKEN

1979 yılında Kahramaraş'ta doğdum. Lise mezunuyum. Kitap okumayı, öykü yazmayı çok seviyorum. Watsapp kitap grubum var. Okur ve yazarlar grubu ilk öyküm Antoloji'de yayınlandı. On bir öyküm var. Truva hemdem beşinci sanat yayınlandı. Hala yazmaya devam ediyorum.