Mevsimsel Viral Enfeksiyonlar
- Yazar: Hüseyin SARIKAYA
- 20 Ocak 2024
- 142 kez okundu
![Mevsimsel Viral Enfeksiyonlar](https://fisildayankalemler.org/wp-content/uploads/2024/01/WhatsApp-Gorsel-2024-01-19-saat-00.22.51_a35658fa.jpg)
Değerli Okuyucularım,
Son 2-2,5 yılda pandemi döneminin etkisiyle ciddi anlamda influenza virüsünün neden olduğu grip vakaları çok sık görülmemiştir. Ancak eylül ayından itibaren durum değişmiş nezle, ateş, boğaz ağrısı ile seyreden üst solunum yolu enfeksiyonları tekrardan hayatımızdaki yerini almıştır. Pek çok insan gribin soğuk algınlığı olduğunu düşünür ancak grip çok spesifik, çok bulaşıcı ve ciddi bir hastalıktır. 65 yaş üzeri ve risk grubundaki kişiler için grip komplikasyonları nedeni ile ağır seyreden tablolar ortaya çıkabilmektedir.
Pandemi döneminde sağlıklı beslendik, maske taktık, mümkün olduğunca kalabalık ortamlarda bulunmadık, hijyen kurallarına dikkat ettik, vücudumuzun savunma sistemini hastalıklara karşı savaşa hazır tuttuk .
Pandemi sonrası maskeler çıktı, insanlar sosyalleşti, sağlıklı beslenmeye daha az dikkat etmeye başlandı, vücudun savunma sistemi zayıfladı ve hastalıklara karşı bulaş çoğaldı. Mevsimsel infuluenza vakaları artarak savunma sistemi düşük insanlarda hastalıkların ve buna bağlı semptomların ağır seyretmesine neden oldu.
İnfluenza ve üst solunum yolu hastalıklarının arttığı bu dönemde peki ne yapmalıyız?
*Ellerinizi sık sık yıkayın, çocuklarınıza bu alışkanlığı kazandırın.
*Ellerinizi yıkama fırsatınız yoksa el dezenfektanı kullanın.
*Mecbur kalmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durun, zorunda iseniz maske takın.
*Sağlıklı ve doğru beslenin. (Meyve,sebze,protein ve karbonhidrat dengeli alın).
*Düzenli egzersiz yapın, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yaşa uygun düzenli egzersiz önemli rol oynar.
*Grip olduysanız mutlaka dinlenin, bol sıvı alın ve bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Değerli okuyucular virüslere karşı en büyük silahımız bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmektir unutmayalım, soğukların baş gösterdiği bu günlerde mevsime uygun giyinin, yukarda yazdığım tavsiyelere uymaya çalışın ve hayata gülümseyin!..
Görüşmek üzere sağlıkla kalın…
Editör: Nigar KAYA
Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için kalemine sağlık
Çok teşekkür ederiz bu bilgiler için🙏🏻
Çok güzel ve önemli bir yazı olmuş. Emeğinize kaleminize sağlık👏🏻👏🏻👏🏻