KEŞKE

KEŞKE

KEŞKE

Uzun uzun cümleler yetmiyor bazen kendini anlatmaya. Biliyorsun aslında kurulan tüm cümlelerin boşa gittiğini. Kelimelerinin bir anda kuş misali uçup gittiğini. Biliyorsun ama yine de direniyorsun.

Beni anlasın, benimle aynı yerden baksın istiyorsun sevdiğini. Ama olmuyor. İnsanı olmaması değilde, oldurmaya çalışması yoruyor. Hiç bir hikaye bitmek için başlamaz aslında. Ama her hikaye bir gün biter. Kimi mutlu sonla, kimi mutsuz.

Yarım kalan hikayeler yara olur insanın içinde. Bir ömür “olsaydı nasıl olurdu?” sorusu döner durur insanın zihninde. Öyle bir anda ansızın aklına gelir ki. İşte tam o anda kocaman bir “keşke” dökülür insanın dilinden. Keşke böyle bitmeseydi. Ya da keşke yaşarken daha çok sevseydim onu.

Ne tuhaf değil mi? Hiç anlamı yokmuş gibi bir çırpınan söylenen tek bir kelime ama içinde ayrı ayrı hikayeler saklı. Koca bir ömrü uzun uzun cümleler değil tek bir kelime ile özetleriz çoğu zaman. Bunu biliriz ama bunu bilmek canımızı yaktığı için belki de bitmeyen cümleler biriktiririz.

Sahi mutlu son var mı gerçekten? Yoksa mutlu son dediğimizde koskoca bir sonsuzluk mu? Kurduğum uzun cümlelerimin boşa gittiğini gördüğümden beri kısa ve öz kullanıyorum kelimelerimi. Bir kelime bile özetlerken tüm hayatımı israf etmek gelmiyor içimden dilimden dökülenleri.

Anladım ki her şeyde olduğu gibi dilimle söylediklerimin de fazla zarar. Tek bir kelimeme bin anlam yükleyin şimdi. Uzun uzun konuştuğum günlere peşkeş çektim ziyan olan tüm cümlelerimi suskunluğuma.

Yorgun yüreğime bir keşke ile tüm hayatımı sığdırdım. Bundan sonra uzun uzun susacak az konuşacağım. Keşke zamanında hunharca harcamasaydım tüm sözcüklerimi. Konuşunca anlamadınız beni ya suskunluğum da anlarsınız belki beni  ve bilin ki susuyorsam eğer altında nice anlamlar gizli.

Tek bir sözcükte saklıyım şimdi. “Keşke” deyince aklına ben düşeyim olur mu sevgili?

Ayşe KAYACAN

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

TEVEKKÜL ET, MUCİZELERE İNAN 

Yorumlar (2)

    • 20/04/2024

    Keşke günahı çağırır şükrü bitirir, derdi annem. Ben de keşke demiyorum yaşandı, bitti, tecrübe diyorum. Bir yerde yollar kesişmiş, aynı yöne gidilmiş, sonra yollar değişmiş... Yani o kişiyle alacağın, vereceğin bu kadarmış...

  1. DİLEK NAZLIOĞLU
    • 19/04/2024

    HİÇBİR ZAMAN KEŞKE DEMEMEK LAZIM BU HAYATTA, KEŞKELER OLMASA HATALARIMIZDAN DERS ALAMAZDIK. HOCAM YÜREĞİNİZE SAĞLIK GÜZEL İÇSEL BİR YAZI OLMUŞ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayşe KAYACAN

29/07/1987 Balıkesir doğumluyum. Sosyal bilimler bölümü lise mezunuyum. 3 çocuk annesiyim Balıkesir Bengi ses gazetesinde 3 yıldır köşe yazarlığı ve muhabirlik yapıyorum Mutluluk ormanı cesaret suyu adında bir masal kitabım var.