KENDİSİ OLMAYI SEÇMEYENLER

KENDİSİ OLMAYI SEÇMEYENLER

 

KENDİSİ OLMAYI SEÇMEYENLER

Herkes bir yerlere, bir kişiye ya da bir şeye tutunma peşinde. Günümüzde var olma mücadelesi yaşanıyor. Yaptıkları ve yapacakları ile sadece kendi olmayı seçmeyenler, seçmek istemeyenler karşımıza çıkabilmekte. Hayatta bir şeyleri elde etme arzusu, ilerleme ve itibar kazanma, kişinin kendisinin elde etmesi gereken unsurlar olmasına rağmen bazen görüyoruz ki, birilerinin yanında olup onların başarıları üzerinden ya da direkt başarılarına ortak olma şeklinde karşımıza çıkabiliyor..

SIRTLANANLAR ve SIRTLANLAR

Peki birilerinin yanında bulunma yetiyor mu bazen? Belki kısmen. İş hayatından başlayalım. Çok başarılı, kariyerinde adım adım ilerleyen ve kendinden emin bir kişinin etrafındakiler ne kadar onunla beraber? Ufak bir sendelemede de yanında yer alacak kadar dostaneler mi? Bazen bir hareketin, bazen de bir sözün sonunda kendilerine de pay çıkartmak, kendilerini de göstermek isteyen kişiler var mı çevrenizde? Size tutunmak isteyenler? Bir organizasyon ya da proje çalışmasında tüm etkinliği sırtlananlar ile etrafındaki sırtlanlar?

TUTUNMAK

Tutunmak nedir? Dayanmak, yer etmek… Hayata tutunmak, aşka tutunmak, inanca tutunmak… Bir de ne var? Kullanmak dediğimiz bir diğer, olumsuz anlamı. Size tutunan, tutunmaya çalışan oldu mu? Bir düşünün. Kullanan, kullanmaya çalışan? Tutunmakla birlikte ilerlemek de olacaktır. Belki de siz bilmeden tutundunuz arkadaşınıza ve o taşıdı sizi yukarıya. Ya da belki size tutunan, tutunmaya çabalayan? Peki tutup da aşağıya çekmeye çalışanlar ve buna karşın mücadele vere vere devam etmeniz hayata? Sizi yoranlar?

Çevre dediğimiz olguda iletişim içinde olduğumuz insanları bazen geç tanırız, bazen tanıyamayız. Kendinden daha iyi çalışanların başarılarını lehte ve aleyhte tartışarak geçimlerini sağlayanlar vardır, bilirsiniz. İnsanları kullananlar, insanların başarılarını görüp duygularını yakalayarak ve kısmen onları değer veriyormuş gibi davranıp elindekileri almak için ya da onlarla birlikte rütbelerini yükseltmek için kandırma yolunu seçenler kimlerdir? Sevinçlerini, acılarını ve ümitlerini paylaşan insanları kullanıp onların bir önüne geçmek isteyenler.

Evet. Pozitif bakarsak her şeye, var olacaktır elbet kötü gün dostlukları da. Buradaki en önemli kavram güvendir aslında. Güven verenlerdir asıl bizi yukarılara taşıyan yaşamda. Başkalarına endeksli yaşayanlar veya söz, hareket ve bir eylemde birilerine tutunup yol almak isteyenlerden uzak durun ve unutmayın; kendilerini kandırmayanlar başkalarını ne kandırır ne de kullanırlar.

Şerif PINAR

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Baş Editör:Elif ÜNAL YILDIZ 

 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

 

BİR BEKLENTİ: 14 ŞUBAT

 

Yorumlar (2)

  1. Yıldız TEK GAMLI
    • 28/02/2024

    Hocam şükür ki dişimizle tırnağımızla gelecek için varız... Günümüzün özeti olmuş yazdıklarınız...

  2. Bekir SEVİK
    • 26/02/2024

    Kaleminize sağlık Şerif bey. Nede güzel özetlemişsiniz günümüz şartlarını. Biz arkadaşlarla kendi aramızda o tutunmaya çalışan kişilere (asalak) diyoruz. Maalesef çokça var etrafımızda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şerif PINAR

1977 Aydın doğumluyum. İzmir`de ikamet etmekteyim. Halen bir devlet okulunda öğretmenlik mesleğini yürütmekteyim. Uzun yıllar edebiyatla hep iç içeydim. 2022 yılında İlk kitabım "Gönül Sevdiğinin Kapısında" adıyla yayınlanan şiir kitabımdır. Akabinde 2023 yılında “İki Adam: Ben ve Babam” adıyla deniz, anekdotlar ve balıkçılık üzerine ikinci kitabım yayımlandı. Üçüncü kitap hazırlığım ise devam etmektedir.