Hüsnü Talil

Hüsnü Talil

Hüsnü Talil

Bazen bir şeylerin olmasını, ona ulaşmayı ona sahip olmayı çok istersin fakat; Her şey bizim istediğimiz gibi olmayabilir. Aslında bu bir nevi hayatın kuralı gibi bir şeydir lakin; biz olaylara hep olumsuz yönlerden bakarız. İyiyi görmek yerine her zaman en kötüsüne odaklanırız. Bilemeyiz ki kötü gibi görünen bir olayın arkasında belki de bizim için en iyisi olacak olan saklıdır.

Biz insanlar hep bu şekilde kafamızda kurarız. Sanırım bu bizim fıtratımızda var. Aslında her şey nasibimizde saklıdır. Tabii ki biz nasibimize kendi tercihlerimizle ve irademizle yön veririz, nasibimiz niyetimize ve bizim yaptığımız işlere de bağlıdır.

Güzel şeyler istiyorsak, güzel şeyler yapmalıyız, güzel düşünmeliyiz ama bizler hep kötü yapıp kötüyü düşünüp kötü istersek sonucunu da güzel beklememeliyiz. Bu nedenle her zaman iyiye yönelip iyi düşünelim ve iyi şeyler çağıralım.

Başımıza kötü bir olay geldiğinde ise ah vah demek yerine; ben bu olayı nasıl çözebilirim, nasıl güzel sonuca bağlayabilirim diye düşünmek gerek. Kötü düşünmek insan sağlığı açısından da iyi değildir.

Strese bağlı olarak farklı rahatsızlıklar ortaya çıkartır. Bu nedenle; sonuç olarak bakıldığında kötü bir olayla karşılaştığımızda, olmasını istediğimiz şey olmadığında ya da olmamasını istediğimiz şey olduğunda kötü düşünmek yerine olayı tatlıya bağlamaya çalışmak en doğrusu olur ve nasibine, kaderine iradenle güzelce yön vererek dua ile süsleyebilirsin.

 

 

Tutku BATMAZ

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

ZİHNİNE YÖN VER

Yorumlar (3)

 1. Nigar KAYA
  • 6/05/2024

  Tebrik ediyorum 👏🏻👏🏻👏🏻

 2. Motive edici güzel bir yazı olmuş. emeğine sağlık

 3. Zeynep
  • 4/05/2024

  Kalemine yüreğine sağlık yine güzel bir yazı olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tutku BATMAZ

08.07.2000 Çankırı doğumluyum. Üç kardeşli ailenin ortanca çocuğuyum. İlk-Orta ve Lise eğitimimi Çankırı’da gördüm. Eğitimimi tamamladıktan sonra Kız Kur’an kursuna hafızlık eğitimime başladım. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın on sekiz yaş üzeri kuran okuma yarışmasında Çankırı birincisi oldum. Dört yıllık eğitim sonunda 2022 Mart ayında hafızlık eğitimimi tamamladım. Şu anda Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum. Katıldığım çoğu hikâye, şiir, makale gibi yarışmalarda derecelere girdim. Bazı dergilerde yazılarım yayınlanmıştır. Şu anda İlimizde bulunan, Kız Kur'an kursunda eğitmen olarak görev yapıyorum. Boş zamanlarımda hafızlık tekrarı yapıyor kitap okuyorum. Hafızlık süresinde bile yazmaya devam ettim. Şiir okumayı severim. Kitaplardan da, biyografi tarzı romanlar ilgi alanımdadır. Aynı zamanda bir şeyler kaleme almak benim için bir tutku olmuştur. Hali hazırda yazdığım kitabım yayımlanma aşamasındadır. İnsanlara faydalı bir kitap olması dileğiyle.