Heidi’nin izinde unutulmaz bir çocukluk

Heidi’nin izinde unutulmaz bir çocukluk

Bugün size çocukluğumuzda hemen hemen çoğumuzun hafıza kartında yer alan Heidi’yi tanıtmak isterim…

Çocukluğumuzun masum zamanlarında, televizyonlarımız renkli rüyalara açılan sihirli pencerelerdi. 

İşte bu pencerelerden birinden bize doğru gülümseyen, Alp Dağları’nın zirvesinde bir ormanın ortasında geçen bir hikaye vardı: “Heidi.”

𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊, 𝒂𝒅ı𝒏ı 𝒅𝒖𝒚𝒅𝒖𝒈̆𝒖𝒎𝒖𝒛 𝒂𝒏𝒅𝒂 𝒈𝒐̈𝒛𝒍𝒆𝒓𝒊𝒎𝒊𝒛𝒊𝒏 𝒊𝒄̧𝒊 𝒑𝒂𝒓𝒍𝒂r, 𝒚𝒖̈𝒛𝒍𝒆𝒓𝒊𝒎𝒊𝒛𝒅𝒆 𝒃𝒊𝒓 𝒕𝒆𝒃𝒆𝒔𝒔𝒖̈𝒎 𝒃𝒆𝒍𝒊𝒓𝒊𝒓𝒅𝒊. 

𝑪̧𝒖̈𝒏𝒌𝒖̈ 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊, 𝒐 𝒌ı𝒓𝒎ı𝒛ı 𝒚𝒂𝒏𝒂𝒌𝒍𝒂𝒓ı, 𝒌ı𝒔𝒂𝒄ı𝒌 𝒌𝒂𝒉𝒗𝒆𝒓𝒆𝒏𝒈𝒊 𝒔𝒂𝒄̧𝒍𝒂𝒓ı 𝒗𝒆 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊 𝒅𝒐𝒍𝒖 𝒌𝒂𝒍𝒃𝒊𝒚𝒍𝒆 𝒃𝒊𝒛𝒊𝒎𝒍𝒆 𝒃𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒚𝒆𝒏 𝒃𝒊𝒓 𝒅𝒐𝒔𝒕 𝒈𝒊𝒃𝒊𝒚𝒅𝒊. 

𝑶, 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏𝒅𝒂, 𝒄̧𝒊𝒄̧𝒆𝒌𝒍𝒆𝒓𝒍𝒆 𝒅𝒐𝒍𝒖 𝒕𝒆𝒑𝒆𝒍𝒆𝒓𝒅𝒆, 𝒉𝒖𝒚𝒔𝒖𝒛 𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂𝒔ı 𝒊𝒍𝒆 𝒚𝒂𝒔̧𝒂𝒚𝒂𝒏 𝒌𝒖̈𝒄̧𝒖̈𝒌 𝒃𝒊𝒓 𝒌ı𝒛𝒅ı. 𝑽𝒆 𝒊𝒔̧𝒕𝒆 𝒉𝒆𝒓 𝒃𝒊𝒓𝒊𝒎𝒊𝒛, 𝒐 𝒎𝒂𝒔𝒖𝒎 𝒈𝒐̈𝒛𝒍𝒆𝒓𝒍𝒆 𝒅𝒖̈𝒏𝒚𝒂𝒚ı 𝒌𝒆𝒔̧𝒇𝒆𝒕𝒎𝒆𝒏𝒊𝒏 𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒅𝒂𝒓 𝒉𝒆𝒚𝒆𝒄𝒂𝒏 𝒗𝒆𝒓𝒊𝒄𝒊 𝒐𝒍𝒅𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊 𝒊𝒍𝒆 𝒃𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆 𝒐̈𝒈̆𝒓𝒆𝒏𝒅𝒊𝒌.

“Heidi,” ilk kez 1974 yılında yayınlanan bir İsviçre çocuk kitabı olan Johanna Spyri’nin aynı adlı romanından uyarlanan bir çizgi filmdi.

Hikayede yetim kalmış küçük bir kız olan Heidi’nin Alp Dağları’nda yaşayan huysuz büyükbabasıyla birlikte nasıl zaman geçirdiği anlatılırdı. 

 Ormanlarla çevrili bu dağlık bölgede geçen olaylar, Heidi’nin doğayla uyum içinde büyümesini ve çevresindeki insanlarla kurduğu sıcak ilişkileri anlatırdı.

“Heidi” çizgi filmi, eşsiz manzaraları, sevimli karakterleri ve duygusal anlarıyla izleyicilerin kalbini kazanmıştır. 

Başta Heidi’nin büyükbabası olmak üzere, Clara, Peter ve Heidi’nin yanından ayırmadığı keçisi schnucki ve olmazsa olmaz köpekleri joseph gibi renkli karakterlerle dolu bu çizgi film, çocuklar için değerli öğretilerle dolu bir hikayeyi izleyiciyle buluşturdu.

 

𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒚𝒂𝒔̧𝒂𝒅ı𝒈̆ı 𝒌𝒖̈𝒄̧𝒖̈𝒌 𝒌𝒐̈𝒚, 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏ı𝒏 𝒆𝒕𝒆𝒈̆𝒊𝒏𝒅𝒆, 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌 𝒃𝒂𝒃𝒂𝒔ı 𝒊𝒍𝒆 𝒚𝒂𝒔̧𝒂𝒚𝒂𝒏 𝒃𝒊𝒓 𝒄̧𝒐𝒄𝒖𝒌 𝒊𝒄̧𝒊𝒏 𝒃𝒊𝒓 𝒉𝒂𝒚𝒍𝒊 𝒛𝒐𝒓𝒍𝒖 𝒃𝒊𝒓 𝒃𝒂𝒔̧𝒍𝒂𝒏𝒈ı𝒄̧ ​​𝒚𝒂𝒑𝒂𝒓. 

𝒉𝒖𝒚𝒔𝒖𝒛 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂𝒔ı , 𝒊𝒄̧𝒊𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒑𝒂𝒏ı𝒌 𝒃𝒊𝒓 𝒅𝒂𝒈̆ 𝒂𝒅𝒂𝒎ı 𝒐𝒍𝒂𝒓𝒂𝒌 𝒃𝒊𝒍𝒊𝒏𝒊𝒓𝒅𝒊 𝒌𝒂𝒔𝒂𝒃𝒂𝒍ı𝒍𝒂𝒓𝒄𝒂 an𝒄𝒂𝒌, 𝒃𝒖 𝒂𝒔𝒍ı𝒏𝒅𝒂 𝒈𝒐̈𝒓𝒖̈𝒏𝒆𝒏𝒅𝒊. 

𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂 𝒊𝒍𝒌 𝒊𝒛𝒍𝒆𝒏𝒊𝒎𝒍𝒆𝒓𝒊𝒏 𝒐̈𝒕𝒆𝒔𝒊𝒏𝒅𝒆, 𝒌𝒂𝒍𝒃𝒊𝒏𝒅𝒆 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊 𝒗𝒆 𝒊𝒚𝒊 𝒏𝒊𝒚𝒆𝒕 𝒚𝒂𝒕𝒂𝒏 𝒃𝒊𝒓 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂𝒚𝒅ı. 

𝒅ı𝒔̧𝒂𝒓ı𝒅𝒂𝒏 𝒔𝒆𝒓𝒕 𝒈𝒐̈𝒓𝒖̈𝒏𝒆𝒃𝒊𝒍𝒊𝒓, 𝒂𝒏𝒄𝒂𝒌 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒈𝒆𝒍𝒊𝒔̧𝒊𝒚𝒍𝒆 𝒃𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆 𝒃𝒖 𝒔𝒆𝒓𝒕 𝒌𝒂𝒃𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖𝒏 𝒄̧𝒂𝒕𝒍𝒂𝒎𝒂𝒔ı𝒏𝒂 𝒗𝒆 𝒊𝒄̧𝒊𝒏𝒅𝒆𝒌𝒊 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊𝒚𝒆 𝒚𝒆𝒓 𝒂𝒄̧𝒎𝒂𝒔ı𝒏𝒂 𝒊𝒛𝒊𝒏 𝒗𝒆𝒓𝒊𝒓. 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒎𝒂𝒔𝒖𝒎𝒊𝒚𝒆𝒕𝒊 𝒗𝒆 𝒊𝒚𝒊𝒎𝒔𝒆𝒓𝒍𝒊𝒈̆𝒊, 𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂𝒏ı𝒏 𝒌𝒂𝒍𝒃𝒊𝒏𝒊 𝒚𝒖𝒎𝒖𝒔̧𝒂𝒕ı𝒓 𝒗𝒆 𝒊𝒚𝒊𝒍𝒆𝒔̧𝒕𝒊𝒓𝒊𝒓. 

𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒔𝒐𝒓𝒖𝒎𝒍𝒖𝒍𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖 𝒂𝒓𝒕ı𝒌 𝒌𝒂𝒃𝒖𝒍 𝒆𝒅𝒆𝒓𝒌𝒆𝒏 𝒃𝒊𝒓 𝒚𝒂𝒏𝒅𝒂𝒏 𝒅𝒂 𝒕𝒐𝒓𝒖𝒏𝒖𝒚𝒍𝒂 𝒐̈𝒛𝒆𝒍 𝒃𝒊𝒓 𝒃𝒂𝒈̆ 𝒌𝒖𝒓𝒂𝒓. 

𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂𝒏ı𝒏 𝒄̧𝒊𝒛𝒈𝒊 𝒇𝒊𝒍𝒎𝒅𝒆𝒌𝒊 𝒓𝒐𝒍𝒖̈ 𝒊𝒛𝒍𝒆𝒚𝒊𝒄𝒊𝒍𝒆𝒓𝒆 𝒊𝒏𝒔𝒂𝒏𝒍𝒂𝒓ı𝒏 𝒊𝒄̧𝒊𝒏𝒅𝒆𝒌𝒊 𝒊𝒚𝒊𝒍𝒊𝒈̆𝒊 𝒗𝒆 𝒅𝒆𝒈̆𝒊𝒔̧𝒆𝒃𝒊𝒍𝒊𝒓𝒍𝒊𝒈̆𝒊 𝒂𝒏𝒍𝒂𝒕𝒂𝒏 𝒈𝒖̈𝒄̧𝒍𝒖̈ 𝒃𝒊𝒓 𝒉𝒊𝒌𝒂𝒚𝒆 𝒔𝒖𝒏𝒂𝒓.

𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂 , 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊 𝒔𝒂𝒚𝒆𝒔𝒊𝒏𝒅𝒆 𝒚𝒂𝒔̧𝒂𝒎ı𝒏 𝒈𝒖̈𝒛𝒆𝒍𝒍𝒊𝒌𝒍𝒆𝒓𝒊𝒏𝒊 𝒌𝒆𝒔̧𝒇𝒆𝒅𝒆𝒓 𝒗𝒆 𝒊𝒛𝒍𝒆𝒚𝒊𝒄𝒊𝒍𝒆𝒓𝒆, 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊𝒏𝒊𝒏 𝒌ı𝒓ı𝒌 𝒌𝒂𝒍𝒑𝒍𝒆𝒓𝒊 𝒐𝒏𝒂𝒓𝒂𝒃𝒊𝒍𝒆𝒄𝒆𝒈̆𝒊 𝒗𝒆 𝒂𝒊𝒍𝒆 𝒃𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı𝒏ı𝒏 𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒅𝒂𝒓 𝒅𝒆𝒈̆𝒆𝒓𝒍𝒊 𝒐𝒍𝒅𝒖𝒈̆𝒖 𝒈𝒊𝒃𝒊 𝒐̈𝒏𝒆𝒎𝒍𝒊 𝒚𝒂𝒔̧𝒂𝒎𝒔𝒂𝒍 𝒅𝒆𝒓𝒔𝒍𝒆𝒓𝒊 𝒉𝒂𝒕ı𝒓𝒍𝒂𝒕ı𝒓. 

𝑩𝒖 𝒏𝒆𝒅𝒆𝒏𝒍𝒆, 𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂 𝒌𝒂𝒓𝒂𝒌𝒕𝒆𝒓𝒊, “𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊” 𝒔𝒆𝒓𝒊𝒔𝒊𝒏𝒅𝒆 𝒅𝒖𝒚𝒈𝒖𝒔𝒂𝒍 𝒃𝒊𝒓 𝒅𝒆𝒓𝒊𝒏𝒍𝒊𝒌 𝒆𝒌𝒍𝒆𝒚𝒆𝒓𝒆𝒌, 𝒂𝒊𝒍𝒆 𝒗𝒆 𝒅𝒐𝒔𝒕𝒍𝒖𝒈̆𝒖𝒏 𝒕𝒆𝒎𝒂𝒔ı𝒏ı 𝒈𝒖̈𝒄̧𝒍𝒆𝒏𝒅𝒊𝒓𝒊𝒓.

Bu çizgi film, yıllar içinde birçok kuşak tarafından sevilmiş ve unutulmaz bir klasik haline gelmiştir. Heidi’nin masumiyeti, sadeliği ve içtenliği, çocukların hayal dünyasını zenginleştirirken, aynı zamanda izleyicilere insan ilişkilerinin ve doğanın güzelliklerinin değerini hatırlatır. 

“Heidi,” sadece çocuklar için değil, aynı zamanda her yaştan izleyici için unutulmaz bir animasyon deneyimi sunan zamansız bir eser olarak hafıza kartlarımızda yerini alır.

𝑯𝒂𝒕ı𝒓𝒍ı𝒚𝒐𝒓𝒖𝒎 𝒅𝒂, 𝒉𝒆𝒓 𝒃𝒐̈𝒍𝒖̈𝒎𝒅𝒆 𝒉𝒆𝒚𝒆𝒄𝒂𝒏𝒍𝒂 𝒆𝒌𝒓𝒂𝒏ı𝒏 𝒌𝒂𝒓𝒔̧ı𝒔ı𝒏𝒂 𝒈𝒆𝒄̧𝒆𝒓, 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒎𝒂𝒄𝒆𝒓𝒂𝒍𝒂𝒓ı𝒏𝒂 𝒐𝒓𝒕𝒂𝒌 𝒐𝒍𝒖𝒓𝒅𝒖𝒌. 𝑩𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌𝒃𝒂𝒃𝒂 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏ı𝒏 𝒆𝒏 𝒊𝒏𝒂𝒕𝒄̧ı 𝒂𝒅𝒂𝒎ı𝒚𝒅ı 𝒂𝒎𝒂 𝒌𝒖̈𝒄̧𝒖̈𝒌 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊𝒔𝒊 𝒗𝒆 𝒊𝒚𝒊𝒎𝒔𝒆𝒓𝒍𝒊𝒈̆𝒊 𝒔𝒂𝒚𝒆𝒔𝒊𝒏𝒅𝒆 𝒛𝒂𝒎𝒂𝒏𝒍𝒂 𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒅𝒂𝒓 𝒕𝒂𝒕𝒍ı 𝒃𝒊𝒓 𝒊𝒉𝒕𝒊𝒚𝒂𝒓 𝒐𝒍𝒅𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖 𝒌𝒆𝒔̧𝒇𝒆𝒕𝒕𝒊𝒌. 

𝑶 𝒎𝒂𝒔𝒖𝒎 𝒃𝒂𝒌ı𝒔̧𝒍𝒂𝒓ı 𝒗𝒆 𝒅𝒐𝒈̆𝒂𝒚𝒍𝒂 𝒌𝒖𝒓𝒅𝒖𝒈̆𝒖 𝒃𝒂𝒈̆, 𝒃𝒂𝒔̧𝒕𝒂 𝒃𝒆𝒏 𝒐𝒍𝒎𝒂𝒌 𝒖̈𝒛𝒆𝒓𝒆 𝒊𝒛𝒍𝒆𝒚𝒊𝒄𝒊𝒍𝒆𝒓𝒊 𝒅𝒆𝒓𝒊𝒏𝒅𝒆𝒏 𝒆𝒕𝒌𝒊𝒍𝒆𝒅𝒊. 

𝑩𝒆𝒍𝒌𝒊 𝒅𝒆 𝒐 𝒂𝒏𝒍𝒂𝒓𝒅𝒂𝒏 𝒃𝒊𝒓𝒊, 𝒊𝒄̧𝒊𝒎𝒊𝒛𝒅𝒆 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊𝒏𝒊𝒏, 𝒂𝒏𝒍𝒂𝒚ı𝒔̧ı𝒏 𝒗𝒆 𝒅𝒂𝒚𝒂𝒏ı𝒔̧𝒎𝒂𝒏ı𝒏 𝒐̈𝒏𝒆𝒎𝒊𝒏𝒊 𝒌𝒂𝒗𝒓𝒂𝒓𝒌𝒆𝒏 𝒃𝒂𝒔̧𝒍𝒂𝒎ı𝒔̧𝒕ı.

𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒐 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊 𝒅𝒐𝒍𝒖 𝒃𝒂𝒌ı𝒔̧𝒍𝒂𝒓ı 𝒗𝒆 𝒅𝒐𝒔𝒕𝒍𝒖𝒈̆𝒖𝒚𝒍𝒂 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒅𝒖̈𝒌. 𝑶𝒏𝒖𝒏𝒍𝒂 𝒃𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆, 𝒛𝒐𝒓𝒍𝒖𝒌𝒍𝒂𝒓ı𝒏 𝒖̈𝒔𝒕𝒆𝒔𝒊𝒏𝒅𝒆𝒏 𝒈𝒆𝒍𝒎𝒆𝒏𝒊𝒏 𝒗𝒆 𝒌𝒂𝒍𝒃𝒊𝒏𝒊𝒏 𝒈𝒖̈𝒄𝒖̈𝒏𝒖̈ 𝒃𝒖𝒍𝒎𝒂𝒏ı𝒏 𝒏𝒆 𝒅𝒆𝒎𝒆𝒌 𝒐𝒍𝒅𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖 𝒐̈𝒈̆𝒓𝒆𝒏𝒅𝒊𝒌. 

𝑯𝒆𝒓 𝒃𝒊𝒓𝒊𝒎𝒊𝒛, 𝒌𝒖̈𝒄̧𝒖̈𝒌 𝒃𝒊𝒓 𝒌ı𝒛ı𝒏 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒌 𝒃𝒊𝒓 𝒅𝒂𝒈̆ı𝒏 𝒛𝒊𝒓𝒗𝒆𝒔𝒊𝒏𝒅𝒆 𝒏𝒂𝒔ı𝒍 𝒃𝒊𝒓 𝒂𝒊𝒍𝒆 𝒌𝒖𝒓𝒂𝒃𝒊𝒍𝒆𝒄𝒆𝒈̆𝒊𝒏𝒊, 𝒅𝒐𝒔𝒕𝒍𝒖𝒌𝒍𝒂𝒓ı𝒏 𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒅𝒂𝒓 𝒅𝒆𝒈̆𝒆𝒓𝒍𝒊 𝒐𝒍𝒅𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊 𝒊𝒍𝒆 𝒌𝒆𝒔̧𝒇𝒆𝒕𝒕𝒊𝒌.

Hikayemizin ikinci kahramanı Heidi’nin o dağ yamacında ki tek dostu Peter’di. Köy hayatının sıcaklığı ve doğanın içindeki çobanlık maceralarıyla dolu olan Peter, “Heidi” serisinin unutulmaz karakterlerindendi. 

O küçük köyde, dağların eteğinde, yemyeşil çayırlarda koyunları ile mutlu mesut yaşayan komik bir çocuktu. Koyun sürüsüyle birlikte geçirdiği günler, masumiyet ve özgürlük dolu anılarla dolup taşan bir çocukluğun en güzel haliydi.

Peter, koyunlarıyla birlikte doğanın bir parçası olmanın tadını çıkarırken, izleyiciler de bu masumiyet dolu hikayenin bir parçası olmanın tadını çıkarıyordu.

Peter’ın hikayesi, çocukların ve hatta yetişkinlerin bile içindeki keşfetme arzusunu ve doğaya olan sevgiyi körükleyerek, izleyicilere unutulmaz anlar yaşatıyordu.

Koyun sürüsünün çan sesleri, o köydeki hayatın ritmi gibiydi. Peter, bu sürüyü koruma sorumluluğunu taşıyarak, çocuklara sorumluluk duygusunun ve hayvanlarla dostluğun değerini öğretiyordu. 

 

𝑩𝒖 𝒃𝒂𝒔𝒊𝒕 𝒌𝒐̈𝒚 𝒄̧𝒐𝒄𝒖𝒈̆𝒖, 𝒊𝒛𝒍𝒆𝒚𝒊𝒄𝒊𝒍𝒆𝒓𝒊 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒍𝒖̈ 𝒃𝒊𝒓 𝒅𝒖̈𝒏𝒚𝒂𝒚𝒂 𝒅𝒂𝒗𝒆𝒕 𝒆𝒅𝒆𝒓𝒆𝒌, 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏ı𝒏 𝒈𝒖̈𝒛𝒆𝒍𝒍𝒊𝒌𝒍𝒆𝒓𝒊𝒚𝒍𝒆, 𝒌𝒐𝒚𝒖𝒏𝒍𝒂𝒓ı𝒏 𝒎𝒆𝒍𝒆𝒚𝒊𝒔̧𝒊𝒚𝒍𝒆 𝒃𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆 𝒖𝒏𝒖𝒕𝒖𝒍𝒎𝒂𝒛 𝒄̧𝒐𝒄𝒖𝒌𝒍𝒖𝒈̆𝒖𝒏 𝒅𝒆𝒏𝒆𝒚𝒊𝒎𝒊𝒏𝒊 𝒔𝒖𝒏𝒖𝒚𝒐𝒓𝒅𝒖. 𝑯𝒆𝒓 𝒈𝒖̈𝒏, 𝑷𝒆𝒕𝒆𝒓 𝒐 𝒌𝒐̈𝒚𝒖̈𝒏 𝒌ı𝒓𝒍𝒂𝒓ı𝒏𝒅𝒂, 𝒈𝒐̈𝒌𝒚𝒖̈𝒛𝒖̈𝒏𝒅𝒆𝒌𝒊 𝒌𝒖𝒔̧𝒍𝒂𝒓 𝒈𝒊𝒃𝒊 𝒐̈𝒛𝒈𝒖̈𝒓𝒄𝒆 𝒅𝒐𝒍𝒂𝒔̧ı𝒓𝒅ı. 𝑲𝒐𝒚𝒖𝒏 𝒔𝒖̈𝒓𝒖̈𝒔𝒖̈, 𝒔𝒂𝒅ı𝒌 𝒂𝒓𝒌𝒂𝒅𝒂𝒔̧𝒍𝒂𝒓ı𝒚𝒅ı 𝒗𝒆 𝑷𝒆𝒕𝒆𝒓 𝒐𝒏𝒍𝒂𝒓𝒍𝒂 𝒃𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆 𝒐𝒚𝒏𝒂𝒚𝒂𝒓𝒂𝒌, 𝒌𝒐𝒔̧𝒂𝒓𝒂𝒌 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒅𝒖̈. 

𝑩𝒖 𝒔𝒂𝒅𝒆 𝒌𝒐̈𝒚 𝒄̧𝒐𝒄𝒖𝒈̆𝒖, 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏ı𝒏 𝒆𝒕𝒆𝒈̆𝒊𝒏𝒅𝒆𝒌𝒊 𝒐 𝒅𝒐𝒈̆𝒂𝒍 𝒄𝒆𝒏𝒏𝒆𝒕𝒕𝒆, 𝒃𝒊𝒓 𝒄̧𝒐𝒃𝒂𝒏 𝒐𝒍𝒂𝒓𝒂𝒌 𝒉𝒂𝒚𝒂𝒕𝒕𝒂 𝒕𝒖𝒕𝒖𝒏𝒎𝒂𝒏ı𝒏 𝒈𝒖̈𝒛𝒆𝒍𝒍𝒊𝒈̆𝒊𝒏𝒊 𝒐̈𝒈̆𝒓𝒆𝒕𝒕𝒊.

𝑷𝒆𝒕𝒆𝒓’ı𝒏 𝒚𝒂𝒓𝒂𝒎𝒂𝒛𝒍ı𝒌 𝒅𝒐𝒍𝒖 𝒆𝒔𝒑𝒓𝒊𝒍𝒆𝒓𝒊, 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒌𝒂𝒍𝒃𝒊𝒏𝒅𝒆 𝒈𝒖̈𝒛𝒆𝒍 𝒈𝒖̈𝒍𝒖̈𝒔̧𝒍𝒆𝒓𝒆 𝒔𝒆𝒃𝒆𝒑 𝒐𝒍𝒖𝒚𝒐𝒓𝒅𝒖. 

𝑩𝒖 𝒎𝒂𝒔𝒖𝒎𝒊𝒚𝒆𝒕 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏ı𝒏 𝒆𝒕𝒆𝒈̆𝒊𝒏𝒅𝒆 𝒖𝒏𝒖𝒕𝒖𝒍𝒎𝒂𝒛 𝒃𝒊𝒓 𝒅𝒐𝒔𝒕𝒍𝒖𝒈̆𝒖𝒏 𝒇𝒊𝒍𝒊𝒛𝒍𝒆𝒏𝒎𝒆𝒔𝒊𝒏𝒆 𝒏𝒆𝒅𝒆𝒏 𝒐𝒍𝒅𝒖. 

𝑲𝒖̈𝒄̧𝒖̈𝒌 𝒌𝒐̈𝒚𝒅𝒆, 𝒌𝒐𝒚𝒖𝒏𝒍𝒂𝒓ı𝒏 𝒂𝒓𝒂𝒔ı𝒏𝒅𝒂 𝒈𝒆𝒄̧𝒆𝒏 𝒈𝒖̈𝒏𝒍𝒆𝒓, 𝑩𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆 𝒐𝒚𝒏𝒂𝒅ı𝒌𝒍𝒂𝒓ı 𝒐𝒚𝒖𝒏𝒍𝒂𝒓, 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏ı𝒏 𝒄̧𝒊𝒄̧𝒆𝒌𝒍𝒆𝒓𝒍𝒆 𝒅𝒐𝒍𝒖 𝒕𝒆𝒑𝒆𝒍𝒆𝒓𝒊𝒏𝒅𝒆𝒌𝒊 𝒌𝒖̈𝒄̧𝒖̈𝒌 𝒌𝒐̈𝒚𝒅𝒆, 

𝑷𝒆𝒕𝒆𝒓 𝒊𝒍𝒆 𝑯𝒆𝒊𝒅𝒊’𝒏𝒊𝒏 𝒃𝒊𝒓𝒃𝒊𝒓𝒊𝒏𝒆 𝒐𝒍𝒂𝒏 𝒃𝒂𝒈̆ı𝒏ı 𝒌𝒖𝒗𝒗𝒆𝒕𝒍𝒆𝒏𝒅𝒊𝒓𝒅𝒊. İ𝒌𝒊𝒔𝒊 𝒅𝒆, 𝑨𝒍𝒑 𝑫𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı’𝒏ı𝒏 𝒆𝒔̧𝒔𝒊𝒛 𝒈𝒖̈𝒛𝒆𝒍𝒍𝒊𝒌𝒍𝒆𝒓𝒊 𝒂𝒓𝒂𝒔ı𝒏𝒅𝒂, 𝒃𝒊𝒓𝒃𝒊𝒓𝒍𝒆𝒓𝒊𝒏𝒆 𝒅𝒆𝒔𝒕𝒆𝒌 𝒐𝒍𝒎𝒂𝒏ı𝒏 𝒗𝒆 𝒃𝒊𝒓𝒍𝒊𝒌𝒕𝒆 𝒃𝒖̈𝒚𝒖̈𝒎𝒆𝒏𝒊𝒏 𝒌𝒆𝒚𝒇𝒊𝒏𝒊 𝒄̧ı𝒌𝒂𝒓ı𝒚𝒐𝒓𝒅𝒖.

𝑯𝒆𝒓 𝒛𝒐𝒓𝒍𝒖𝒌𝒕𝒂 𝒃𝒊𝒓𝒃𝒊𝒓𝒍𝒆𝒓𝒊𝒏𝒆 𝒅𝒆𝒔𝒕𝒆𝒌 𝒐𝒍𝒂𝒏 𝒃𝒖 𝒊𝒌𝒊𝒍𝒊, 𝒊𝒛𝒍𝒆𝒚𝒊𝒄𝒊𝒍𝒆𝒓𝒆 𝒈𝒆𝒓𝒄̧𝒆𝒌 𝒅𝒐𝒔𝒕𝒍𝒖𝒈̆𝒖𝒏, 𝒑𝒂𝒚𝒍𝒂𝒔̧ı𝒍𝒂𝒏 𝒂𝒏ı𝒍𝒂𝒓ı𝒏 𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒅𝒂𝒓 𝒅𝒆𝒈̆𝒆𝒓𝒍𝒊 𝒐𝒍𝒅𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖 𝒐̈𝒈̆𝒓𝒆𝒕𝒊𝒚𝒐𝒓𝒅𝒖.

 

Koyunlarla geçen günler, Peter ve Heidi’nin birbirlerine öğrettikleri sevgi ve sadakatle dolup taşıyordu. İkisi de, Alp Dağları’nın özgür atmosferinde, sadece bir çocukluk arkadaşı değil, aynı zamanda birbirlerine büyük birer destek olmuşlardı. Bu dostluk, izleyicilerin de kalplerine dokunarak, ömür boyu sürecek bir bağın nasıl kurulabileceğini gösteriyordu. 

 

Heidi ve Peter, birbirlerinin hayatlarına kattıkları değerle, sade köylerinde unutulmaz bir çocukluk hikayesine imza atmışlardı.

 D𝒂𝒈̆𝒍𝒂𝒓ı𝒏 𝒅𝒐𝒓𝒖𝒌𝒍𝒂𝒓ı𝒏𝒅𝒂 𝒈𝒆𝒄̧𝒆𝒏 𝒈𝒖̈𝒏𝒍𝒆𝒓𝒅𝒊. 

𝑩𝒖 𝒊𝒌𝒊 𝒅𝒐𝒔𝒕, 𝒃𝒊𝒓𝒃𝒊𝒓𝒍𝒆𝒓𝒊𝒏𝒆 𝒗𝒆𝒓𝒅𝒊𝒌𝒍𝒆𝒓𝒊 𝒅𝒆𝒔𝒕𝒆𝒌𝒍𝒆, 𝒉𝒂𝒚𝒂𝒕ı𝒏 𝒆𝒏 𝒛𝒐𝒓𝒍𝒖 𝒚𝒂𝒎𝒂𝒄̧𝒍𝒂𝒓ı𝒏ı 𝒃𝒊𝒍𝒆 𝒂𝒔̧𝒂𝒃𝒊𝒍𝒅𝒊𝒍𝒆𝒓. 

İ𝒔̧𝒕𝒆 𝒐 𝒂𝒏𝒍𝒂𝒓𝒅𝒂, 𝒊𝒛𝒍𝒆𝒚𝒊𝒄𝒊 𝒐𝒍𝒂𝒓𝒂𝒌 𝒃𝒊𝒛 𝒅𝒆 𝒉𝒂𝒚𝒂𝒕ı𝒏 𝒛𝒊𝒓𝒗𝒆𝒍𝒆𝒓𝒊𝒏𝒆 𝒕ı𝒓𝒎𝒂𝒏𝒎𝒂𝒏ı𝒏, 𝒔𝒆𝒗𝒈𝒊𝒚𝒍𝒆 𝒅𝒐𝒌𝒖𝒏𝒎𝒂𝒏ı𝒏 𝒏𝒆 𝒌𝒂𝒅𝒂𝒓 𝒂𝒏𝒍𝒂𝒎𝒍ı 𝒐𝒍𝒅𝒖𝒈̆𝒖𝒏𝒖 𝒂𝒏𝒍𝒂𝒅ı𝒌.

“Heidi,” o küçük kızın yaşadığı masal gibi bir hikayeden çok daha fazlasıydı. 

O, çocukluğumuzun kırık dökük günlerine ışık saçan bir arkadaştı. Unutulmaz anılar, güzel öğretiler ve bir ömür boyu sürecek dostluklarla dolu bir çizgi film klasiğiydi.

Heidi’nin iyimserliği, sevgisi ve doğa ile olan bakış açısı , izleyicilere yaşadıkları zorluklara karşı güçlü durma ve içsel güzellikleri keşfetme konusunda da ilham verirdi.

Çocukluğumuzun bu sihirli penceresinden bize bakan Heidi, bugün bile kalbimizde yaşamaya devam ediyor.

Bu da unutulmazlarımdan HEİDİ…

 

Editör: BEREN KAYA

Etiketler:

#çizgifilm #heidi masal

Yorumlar (7)

  • 4/02/2024

  "Heidi'yi çok sevdiğim için, bu yazıda ki çocukluk kahramınız heidi’nin bize hissedebildiği masumiyeti ve dağların güzellikleriyle ilgili anlatılanları tamamen hissedebildim. Yazar, Heidi'nin yaşam enerjisini ve doğayla kurduğu bağı harika bir şekilde işlemiş. Kesinlikle bu yazı, Heidi'nin büyüleyici dünyasına duyduğum hayranlığı yansıtıyor."

  • 3/02/2024

  Dizide ki her sahnenin,ince detayları, tespitlerini anlatan muazzam bir yazı olmuş .. Derin bir kavrayışla ,bir bütünlük içinde diziyi çok hoş anlatmışsınız ,beğeniyle okudum tebrikler 👏👏

 1. Kübra
  • 3/02/2024

  Çocukluğumuzun en güzel ve en duygu yüklü çizgi filmlerinden Heidi Yazı tam Heidi severlerin yüreğine tam dalış olmuş 🙆‍♀️

  • 3/02/2024

  Cocuklugumuzdaki

 2. Heidi çocukluğumuzun masalı. 🥰🌸

 3. Pardon yazar Sypri demek istemiştim klavye azizligine ugradım

 4. Evet Heidi çizgi film olarak harikaydı Orada işlenen sevgi dolu her olay içimize işlemişti. Oysa gerçek olan 2.dünya savaşında yetim ve öksüz çocukların çiftlik işlerinde çalıştırılmak üzere gönderilmesiydi. Bu çocuklar ölene kadar karın tokluğuna çalıştılar ve dikkat ederseniz Heidi nin asla ayakkabısı yoktur. Çünkü çiftlik sahipleri buna gerek görmemiştir. Kimbilir belki Skyde bir yetimin bir büyükbabası ve mutlu olmasını istemiştir. Tarihin iki yüzlü gerçeğidir bu Havin hanım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Havin EZO

Amerika'da yaşıyorum. Sanat tasarım eğitimimi Sağlık sorunları nedeniyle tamamlayamadım, ancak şu anda sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda çeşitli resim çalışmaları gerçekleştiriyorum, sanat alanındaki tutkumu ve yeteneklerimi geliştirmeye devam ediyorum." yazı yazmaktan büyük keyif alıyorum.