Gereksiz Antibiyotik Kullanımı

Gereksiz Antibiyotik Kullanımı

Değerli okuyucularım,
Sizlerle bu hafta gereksiz antibiyotik kullanımı ve sağlığımıza etkilerini paylaşmak istedim.
Kış aylarının şiddetlendiği viral ve bakteriyel üst solunum yolu hastalıklarının yaygın olduğu bu dönemde hekiminize danışmadan, muayene olmadan, hastalığınızın viral ya da bakteriyel kökenli olup olmadığını anlamadan kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanmayınız. Hele ki bir önceki hastalığınıza yönelik yazılmış antibiyotiği, biraz iyileşince sonra da kullanırım diyerek yarıda kesmeniz ve tam kullanmadığınız antibiyotik yüzünden bağışıklık sisteminizde antibiyotik direnci oluşturmanız kendinize yapacağınız en büyük kötülüklerden biridir.
Bağışıklık sistemine zarar veren gereksiz antibiyotik kullanımı, insan florasını değiştirmektedir. Ayrıca yapılan pek çok klinik çalışmada vücut için yararlı olan mikropları da öldürdüğü tespit edilmiştir. Öte yandan mukozal bağışıklığı zayıflatan antibiyotikler gribal etkenlere karşı sistemi zayıf düşürmektedir. Viral hastalıklarda antibiyotiğin yeri bulunmamaktadır.
Antibiyotiklerin gereksiz kullanımı sonucunda ciddi sağlık problemleri oluşabilir. Bazı bireylerde antibiyotik alerjisi de gelişebildiği için nefes almakta güçlük, hızlı kalp atışları, bilinç kayıpları, ani tansiyon düşüklüğü ve deride dökülme gibi durumlar da yaşanabilir.
Gereksiz antibiyotik kullanımı sonrasında böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulduğu, bazı durumlarda böbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olduğu bilinmektedir. Sağlıklı kalmak adına bilinçsiz ilaç kullanmayarak vücudumuza sahip çıkalım.
Değerli okuyucularım hastalandığımızda hekimimize danışıp reçete ettiği ilaçları, uygun zamanda ve dozda alalım.
Sağlıkla kalın…

Dr. Hüseyin SARIKAYA

Editör: Nigar KAYA

Baş editör: Dr. Sibel ÇELİKEL

Yorumlar (2)

  1. Yıldız Tek Gamlı
    • 27/01/2024

    Hocam teşekkürler ❤️ Ülkemizde her ailenin ecza dolabı eczane gibi ve kesinlikle gereksiz antibiyotik kullanımında çığır açmış durumdayız. Harika bir bilgilendirme olmuş kaleminize emeğinize sağlık

    • 24/01/2024

    Evet maalesef öyle herkes antibiyotik aşı olmuş. İyileşmeye bakıyor sadece uzun süreli hasar Bırakacağını düşünmüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hüseyin SARIKAYA

Dr. Hüseyin SARIKAYA 15 Haziran 1973 te Aksaray da dünyaya geldi. Liseyi 1987-88 Aksaray Lisesinde, Lisans Eğitimini 2001 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde , Yüksek lisansını Aksaray Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı. İlk şiirini 1990’larda ilk köşe yazılarını 2008’ de kaleme aldı.