Çocuk

Çocuk

Çocuk

İnsan yavrusu,  Anne karnında dokuz ay gelişimini tamamlayıp dünyaya, yeni hayatına gözlerini açan bir güzel varlık.

Ergenliğe gelene kadar geçen süre zarfında; kanunen bu 18 yaşına kadar çocuk sayılan ve ebeveynlerinin sorumlu olduğu bireyler. Kaşı gözü ve huyları ile atasının, ebeveynlerinin bir benzeri. Çünkü her şeyi ile o yeni bir insan yavrusu. 

Çocuk çiçek gibidir. Uygun şekilde verildiğinde, verdiğiniz su ve vitamin nasıl çiçeğin büyümesinde onu geliştiriyorsa, her verilen maddi manevi gıdalarda onu büyütüp geliştirir. 

Örneğin; en faydalı besin bebekken anne sütüdür. En az bir yıl anne bebeğini bununla besler. Bu arada kendi yediklerine de dikkat etmek zorundadır.

O yüzden yedikleriniz kadar söz ve davranışlarınız da çocuk üzerinde anne karnından başlayarak onun hayatını, bedenini ve ruhunun gelişmesini etkiler. 

Örneğin; içki ve sigara ya da bir uyuşturucu kullanan anne babanın çocuklarında bunun zararlarını  ilerde gözlemleyebiliriz. 

Bir çocuğun doğduğu ortam ne ise,  hangi anne baba onu yetiştiriyorsa, onlardan etkilenmemelerini beklemek mümkün değil. Her çocuk ailesini genel anlamda temsil eden küçük bir numunesidir. Çocuk büyürken önce anneden sonra babadan varsa kardeşten kopyalama yapar. Çünkü o sıfır ayarında, tertemiz bir altın gibidir. Onun karakterini, hayata bakışını ve içinde bulunduğu ortamı  önce ailesi sonra çevresi şekillendirir.

Bu bağlamda her anne-baba ve de özellikle büyük anne ve babalar, yeni doğan bebeğin hayatına mühür koyacağını unutmadan, her bir hareketini bile isteye yapmalı. Çocuk bir fotoğraf makinası gibidir. Onun için iyi kötü kavramı yoktur.

Gördüğü, duyduğu her şeyi bilinç altına kayıt eder. Zamanı geldiğinde onu hayatında kullanır. Zira insan yavrusu ilk altı yaşına kadar şekil alır. O arada aldığı eğitim ve terbiye verilen olumlu yada olumsuz davranış biçimleri karakterini şekillendirir.

 Karşınıza kısaca bir sanatçının eseri gibi sizin eseriniz ortaya çıkar. Nasıl bir eser ortaya çıkarmak istiyorsanız o kaliteyi, siz ve sizin aile yapınız, karakteriniz, beslenme, konuşma alışkanlığınız, hayata bakışınız,  çocuğa karşı ilginiz ve muameleniz belirler.

Kısaca ne ekerseniz onu biçersiniz. Öyleyse evlenmeden önce kiminle, nasıl bir evlilik ve çocuk sahibi olacağımız çok iyi düşünülmesi gereken bir konudur. Sözü çocuğa yazılmış bir şiirle bağlayalım. 

Çocuk cennet meyvesi, 

Çocuk dünya tatlısı

Çocuk insanlığa armağan

Kıymetini bilelim onları çok sevelim. 

 

KAYNAKLAR:

Hürriyet Gazetesi, Wikipedia

 

Semiray SEZGİN

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

ANADOLU ERENLERİ

 

 

Yorumlar (1)

  1. Mustafa kemal Yaman
    • 27/03/2024

    Hocam yüreğinize sağlık. Her çocuk tohumdur. Verdiğiniz örnek çok güzel. Suyu, güneşin ışığını, rüzgarını, toprağını güzel alan tohum nasıl güzel güçlü ve büyük bir ağaca dönüşüyorsa insanda öyle galiba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Semiray Sezgin

Samsun Doğum Hastanesi'nde özlemle beklenen bir bebek olarak dünyaya gelmişim. Tarih 5/10/1960 .Neden böyle derseniz benden önce doğup yaşamayan karındaşlarım arkasından özel dua ve kurbanlar keserek bana kavuştuklarını ifade eder ailem...