Bizim İçin Tatil Ne Demek?

  • Yazar: Elif AY
  • 29 Haziran 2024
  • 139 kez okundu
  • 25
Bizim İçin Tatil Ne Demek?

  Tatiller

Bir rutin oluşturulmuş ve üzerine kurulmuş bir hayat, çoğu zaman özel gereksinimli bir çocukla yaşamak anlamına gelir. Otizm, Down Sendromu ve bilinen diğer tüm tanılarla ailelerin hayatları rutin üzerine kuruludur.

Sebebi şudur: Başka türlüsü onlar için kaos olur. Belirsiz bir gün, belirsiz bir zaman diliminde ne yapacaklarını şaşırır, çünkü bünyeleri alışık değildir. Okul dönemi boyunca hem okul, hem ek dersler, hem de aktiviteler ve terapiler sayesinde çocuğun problem davranışları aza indirgenir, çünkü bir program vardır ve çocuk da bunun farkındadır.

Hatta aile , hayatını çocuğun programına göre düzenliyor. Çoğu zaman dışarıda, ebeveyn çocukla birlikte terapide, sırayla dizilmiş dersler, terapiler, yüzme seansları vb. aktivitelerle meşgul. Geçen gün bir arkadaşım, “Gerçekten benim hayatım hayat değil,” dedi. “Her gün dışarıdayım, zamanım yollarda geçiyor. Yol bitti mi kurumlardayım. Oturup ağlamak istedim, bu nasıl bir hayat,” diye ekledi.  O kadar net özetledi ki hayatını; üstelik sadece yetişmesi gerekenler bunlar değildi.

Aklıma geldi, iki yıl boyunca oğlumu iki vasıta uzaklıkta bir yere götürmüştüm, toplu taşıma ile bütün hava koşullarına rağmen. Eve geldiğimde oturup ağlıyordum; yorgunluktan, sıcaktan, insanların tavırlarından, anlayışsızlıklarından. Muhakkak çok zor dedim, ama muhakkak öyle şeylerle sınanıyoruz ki, gün boyunca durup bir ağlamadan, nefeslenmeden atılmaz o zehir.

Bize tatil de yok mesela. Biz ömür boyu devam edeceğiz, “Bugün ne öğrendi?” demeye, “Bugün hangi bağımsız yaşam becerisini kazanabilir? Ne çalışabiliriz, ne oynayabiliriz?” diye düşünmeye. Onları da yapamadık diyelim; bugün yeterince ilgilendim mi azabı çöker omzumuza. “Bisiklete bindireyim, yürüyüşe çıkarayım, parka götüreyim, çocuğu evde tutmayayım” vicdan muhasebesi gün boyu geçmez.

Tatiller bize göre değildir mesela, çünkü uykular haram olur. Bütün düzen alt üst olur, yerine getirmek için akla karayı seçersin. Bir sabah ezanı vakti, üç gün üst üste sabahladığımda kendimi ağlarken bulunca anladım tatilin bize tatil olmadığını. “Tatildesin, dinlen işte,” diyenlerin niyetine sağlık, ama bizim tatiller sizin hayal ettiğiniz gibi olmayacak, bilginize sunarım. Bulduğum ilk fırsatta çocukları emanet edebileceğim biri olduğunda uyumaya kaçacağımı arz ederim. Tatilde dinlenmemizi canı gönülden isteyenleri birer günlük yer değiştirmeye davet ederim.

Tatilde bir özel gereksinimli çocuk annesi…

 

 

 

 

Elif Ay

Editör: Seda Özlem Başpınar

Genel Yayın Yönetmeni: Elif Ünal Yıldız

Yazının bütünü yazarına aittir.

Bir önceki yazımı okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/author/elifay/

Yorumlar (1)

    • 30/06/2024

    Bırakın özel gereksinimli çocuğu üç çocukla sadece park deneyimim geldi enerji, sabır güç gerekli...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif AY

1991 İstanbul Üsküdar doğumluyum , İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler mezunuyum, evliyim biri özel gereksinimli iki oğlum var , uzun süredir özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin yaşadıklarını yazıyorum. Makale ve köşe yazarlığı yapıyorum.