Bireyin doğa ile ilişkisindeki yozlaşma

Bireyin doğa ile ilişkisindeki yozlaşma

Bireyin doğa ile ilişkisindeki yozlaşma

Dünya ve doğa sorunları artmaya başladı…

Çevre sorunları politik alanı geçmiş en önemli konulardandır. Maalesef geçen yazılarımızdan beri ele aldığımız yozlaşmanın etkileri doğaya da uzanmaktadır.

Bir toplumun veya bir bireyin bilinçli hareket etmemesi elbette doğayı da kirletir.

Dünyanın nerdeyse tüm doğal farklılıkları ve güzellikleri ülkemizde olmasına karşın, doğa’yı acımasızca tüketiyor, rantlara açıp yok ediyor ve tahrip ediyoruz.

En basitinden Avrupa’daki bir birey çöp kutusunu saatlerce de olsa bulmadan çöpünü yere atmazken , bizde çöpümüzü yere atmakla kalmayıp “belediye çalışanları ne güne duruyor” diye küstahça yaklaşım sergileyenler var.

O yere atılan çöplerin insan ve doğa sağlığına nekadar zarar verdiğini anlamak için de idrak gücü gerekir .

Küçük bir pet doğada 400 ila 500 yıl arası yok olduğu bilim insanları tarafından açıklanmıştır.Alınan önlemler ciddi anlamda yetersiz kalıyor çünkü kendini yetiştiren bireyin zaten önleme bile ihtiyacı yoktur…

Tüketim hırsı, bireysel çıkarlar ve günlük yaşam mücadelesinin toplumsal alanı geçmesi sonucu doğayı ve geleceği yok etmeye devam ediyor insanlar. Ülkemizde su sorunlarının, iklim sorunlarının yanı sıra ormanların bile yok edecek kadar azaltıldığını görüyoruz. Beton yığınlarından başka birşey görmek pek mümkün değil.

Bireyin ruhsal problemleri ve idrak etmeye karşın sergilediği tavır, doğa sorunlarını görmezden gelirken , kendisi sadece tüketen bir varlığa dönüşüyor. Tüketim artık o bireyin yaşamsal alanı olmuştur ve zaten hayatın böyle olduğunu sanmaktadır.

Özellikle eğitimsiz ve bilinçsiz ülkelerde şehirleşmenin çok olduğunu, doğanın ve ormanların yok olduğunu görüyoruz.

Daha bilinçli daha eğitimli ve doğanın hakim olduğu bir dünya dileğiyle…

Hebun YAĞMUR 

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

TOPLUMSAL YOZLAŞMANIN DEVLET KURUMLARI ÜZERINDE ETKİLERİ 

Yorumlar (1)

  1. Bekir SEVİK
    • 7/03/2024

    Kaleminize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hebun Yağmur

İsmim Hebun Yağmur. 22 yaşındayım Ankara'da doğdum, Diyarbakır'da büyüdüm. Dicle Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi, (2.sınıf) Ankara Üniversitesi bilgi yönetimi (1.sınıf) okumaktayım. Çocukluğumdan beri kitap aşkıyla yaşamaktayım. Yaşamımı şekillendiren olgudur kitap...