BİR ADAMIN BAŞARI HİKAYESİ

BİR ADAMIN BAŞARI HİKAYESİ

BİR ADAMIN BAŞARI HİKAYESİ

Bu yazının herhangi bir yerde intihali var mı? Öğretmenleri onun için “bu çocuk bir şey öğrenemeyecek kadar aptal” derken o, adını tarihe yazdırdı. Girdiği ilk iş yerinden kovulan ve pek çok engel ile karşılaşan bu kişi kimdi sizce?

Çocukluk döneminde evinin yakınlarındaki bir kanalda boğulmaktan son anda kurtarılan bir çocuk, okuldan alınması onu olumsuz yönde etkilememiş, tam tersine bilgi ve öğrenmeye olan isteği gün geçtikçe artmaya devam etmiştir. Bu durum daha sonraları gireceği iş yaşamını ve kariyerini de çok fazla olumlu ve kalıcı yönden etkilemiş, onun çevresi tarafından başarılı ve hayranlıkla seyredilen biri olmasını sağlamıştır.

Sanatın insan ruhundaki güzellikleri açığa çıkarttığını, yaratıcılığı artırdığını ve insan üzerinde birçok olumlu etkisi olduğunu gören, fark eden ve özümseyen kişilerden biriydi. Shakespeare oyunları ile hayal dünyasını süslemiş, oyuncu olmak istemiş, ancak yüksek perdeli sesi ve aşırı utangaçlığı nedeniyle bir dönem sonra bu fikrinden vazgeçmiştir.

Sanat yolculuğu henüz bitmedi, sanatın hemen hemen her alanının kendi içerisinde ayrı bir güzelliği olduğunu bilen gencimiz, şiirle de ilgilenmiş, favorisi Thomas Gray’in “Bir Köy Mezarlığında Ağıt” (Elegy Written in a Country Churchyard) olmuştur. Gencimizin ilerleyen yaşam döngüsü içerisinde, işitmesinde birtakım olaylar nedeniyle kayıplar olmuş, ancak ameliyat yoluyla işitme duyusunu iyileştirme şansı varken, bu seçeneği reddetmiş, nedenini ise daha gürültülü bir dünyada düşüncesini nasıl kanalize edeceğini öğrenmenin zorluğunu yaşamak istemediğini ifade etmiştir.

“Katlanılan her zorluk ile birlikte sayısız başarıyı da arkamızdan getiririz.” düşüncesini hayatının tam merkezine alabilmeyi başarmış olan gencimizin yaşamı boyunca aldığı patentler, en verimli yıllarında günde 18 saatten fazla çalışan, yaptığı çalışmalar esnasında çokça olumsuz tepki almasına rağmen yılmadan ısrar ile çalışmalarına devam eden, kablosuz telgrafın mucidi Guglielmo Marconi’nin dostu olan, Aralık 1914’te fabrikasının çoğu enkaza çevrilen büyük bir yangını yaşayan, ancak yeni bir başlangıç yapmaya kararlı olan ve ekibinin yardımıyla bir kez daha çalışmaya başlayan, “Paramı güneşe ve güneş enerjisine” yatırdım diyen kişinin adı büyük mucit Edison’dur.

Son söz, hepimizin yaşamı boyunca birçok olumlu ve olumsuz yaşantıları mutlaka olmuştur. Burada mühim olan olumsuz yaşamlara göğüs gelebilme becerisini öğrenebilmemizdir. Sorun şudur ki, zihinlerdeki duvarların nasıl yıkılabileceğini fark ettiğimiz an, hayatımızın daha başarılı, iplerin kendi elimizde olduğu bir süreçten geçtiğini göreceğiz. Unutmayalım, “bu çocuk aptal, bundan bir şey olmaz” tabirini söyleyip okuldan alınanlar şimdi dünyamızı yaptıkları ile ve söyledikleri ile aydınlatmaya devam ediyorlar.

Kaynakça: 

https://www.aksam.com.tr/pazar/ogretmenlerin-aptal-dedigi-bu-cocuklarin-hepsi–dahi-cikti/haber-643342

https://tr.wikipedia.org/wiki/Thomas_Edison#%C3%87ocukluk_ve_gen%C3%A7lik_d%C3%B6nemi

https://cometogelisim.com/okul-hayatinda-basarisiz-olup-yetenekleriyle-harikalar-yaratan-kisiler/

Editör: Murat Çatal

Genel Yayın Yönetmeni: Elif Ünal Yıldız

bu yazının büyünü yazarına aittir.

Bir önceki yazımı okudunuz mu?

Çanakkale Savaşı’nda Bir Doktorun Acı Tercihi

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsmet Serhat KAHYA

7 Temmuz 1993’de Ankara’da dünyaya geldi. Mimar Sinan Anadolu Teknik liseyi 2011’de, Enerji Yönetimi Önlisans eğitimini 2013’de, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme(ingilizce) Lisansını 2018’de, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisansını 2023(iki yıl)’de bitirdi. 2015 yılında kazandığı Kam Personeli Seçme Sınavı(KPSS) ile sağlık bakanlığı personeli olarak görevine başlamıştır. 9 yılık kamu hizmeti süresince birçok projede, bilimsel çalışmada yer aldı ve almaya devam etmektedir. Bilimsel çalışma anlamında ilk makalesi, 2022 yılında yayımlandı. Bilimsel makalenin yanı sıra, şiir üzerine bir adet kitabı bulunmakta olup, şiir kitabı 2023 yılında basılarak birçok kitap satış sitelerinde yerini almayı başardı.