BAKÜ-İZMİR

BAKÜ-İZMİR

Nazım Hikmet bir keresinde Bakü’yü İzmir’e benzetmişti. Bakü’yü “Geceleyin Bakü” adlı şiirinde şöyle anlatmıştır:

Geceleyin yıldızsız ağır denize kadar   

Geceleyin zifiri karanlıkta

Güneşli buğday tarlasıdır Bakü şehri.

Tepedeyim, avuç avuç çarpar yüzüme ışık taneleri,

Havada rast peşrevi Boğaziçi suları gibi akar.

Tepedeyim

Uzaklaşır uçsuz bucaksız ayrılıkta

Bir sal gibi yüreğim

Gider anıların ötesine

Yıldızsız ağır denize kadar

Zifiri karanlıkta…

Büyük şair Bakü’de ne kadar mutlu olduğunu defalarca vurguladı.

 Ve o muhteşem şehir İzmir’i görecek kadar şanslı olmam ne kadar büyük bir mutluluk. Bu mutluluğu 18 Ocak 2023’te yaşadım. Kardeş Türkiye’nin değerli yazarlarından Sayın Cemal Durmaz, başkanı olduğu ve benim de üyesi olduğum “YAZ-ŞADER”in (Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği) yıl dönümüne beni davet etti. Gün boyunca şehrin güzel yerlerini büyük bir keyif ve coşkuyla dolaştım. İzmir’in güzellikleri yazıldığında sonsuzdur, anlatıldığında ise yetmez.

 “Karşıyaka Belediyesi Çarşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlik, o kadar samimi bir etki yarattı ki… Sanki her birini yıllardır tanıyormuş gibiydim… Bu derneğe üye olmaktan gurur duydum.

 Etkinlikten sonra rüzgârlı bir gecede şehir merkezinin sokaklarında dolaşmaya başladım.  Ne yazık ki, kalbimdeki sonsuz sevgiyle dolu bir gecenin ortasında, geçici de olsa bu şehirden ayrılmak zorunda kaldım. Her adımda Bakü’yü hatırlatan İzmir’den.

“Bakü İzmir gibi kokuyor, İzmir Bakü gibi kokuyor”…

 Yeniden buluşana kadar, ihtişamıyla kalbimde sonsuz iz bırakan büyüleyici şehir!

Habil Yaşar

Etiketler:

#bakü #izmir

Yorumlar (6)

 1. semiraysezgin
  • 9/02/2024

  İzmir ve Bakü. Biri aşık olduğum şehir biri de çok merak ettiğim şehir. Ne güzel bir yazı ve de anlamlı . Kaleminize sağlık.

 2. Ferda altun
  • 18/01/2024

  Tebrikler çok güzel kaleminize sağlık

 3. Habil Yashar
  • 17/01/2024

  Çox Təşəkkür edirəm! Var olasınız!

 4. Mehmet Ünal
  • 17/01/2024

  Kalemine yüreğine sağlık olsun

 5. Yıldız Tek Gamlı
  • 17/01/2024

  Hoş geldiniz ne güzel geldiniz Kaleminize sağlık

 6. İrade
  • 16/01/2024

  Selam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Habil YAŞAR

Ben Nabiyev Habil Yaşar oğlu (Habil Yaşar), 26 Şubat 1983'te (Hocalı soykırımı nedeniyle doğum günümü kutlamıyorum) Bakü'de doğdum. 271 numaralı ortaokuldan mezun olduktan sonra Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde okudum. "N" saylı askeri birliğinde görev yaptıktan sonra birkaç yıl "Bakü Petrol ve Enerji Koleji"nde öğretmen olarak çalıştım. Öğretmenliğin yanı sıra gazeteci, yönetici, çevirmen, sunucu olarak da çalıştım. Birçok kuruluşa üyeyim. Aynı zamanda birçok kuruluşun yönetim kurulu üyeliğine seçildim. Azerbaycan Yazarlar Birliği (2003), Dünya Genç Türk Yazarlar Birliği (Mali Kontrol Denetleme Komisyonu Başkanı-2013), Azerbaycan Cumhuriyeti Gençlik Teşkilatı Milli Konseyi (Mali Kontrol Denetleme Komisyonu üyesi-2009), Uluslararası İnsan Hakları (2007), Dünya Azerbaycanlılar Kongresi (2010)), CASCFEN (MTK üyesi-2012), Azerbaycan Yazarlar Birliği Gençlik Konseyi (2014), Azerbaycan Edebiyat Fonu (2023), Yazsader (Yazarlar ve Şairler Dayanışma Derneği), vb. Yurt içi ve yurt dışı (Türkiye, İngiltere, Kazakistan, Gürcistan vb.) birçok uluslararası etkinliğe katılıdım. 2009 yılında Cumhurbaşkanlığı bursu ve birçok edebiyat ödülüne layık görüldüm. Eserlerim İngilizce, Rusça, Türkçe vb. dillere çevrilerek kitap, gazete, dergi ve internet sitelerinde (Türkiye, Rusya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan vb.) yayınlandı.