Aslolan Gerçek Ölüm

Aslolan Gerçek Ölüm

Aslolan Gerçek Ölüm

Ölüm; bu kelimeyi duymak bile insanın tüylerini diken diken ediyor değil mi? Fakat her insanın başına gelecek en gerçek olaydır.
Hepimiz bunun farkındayız bilincindeyiz fakat ilginç olan şu ki hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayanlar da bizleriz. Aslında bence ölümden korkmamızın sebebi onu bilmememiz ve hazırlıksız olmamız insan bilmediği şeyden korkar çekinir.

Daha dün, ben yeni konuşmaya başladım, yürümeye başladım, okula gittim, boyum uzadı, meslek edindim.

Evlendim, çocuklarım oldu, onlar da büyüyüp kendi hayatlarını kurdular, evlendiler ve torunlarım oldu. Bir bakmışım saçlarımda aklar ve sonra bir bakmışım ki toprağın altındayım. Aslında bir bakıma hayatın özeti işte bu kadar.


En çok düşünülen ve akla takılan sorulardan biri de ben nasıl öleceğim, canım yanacak mı? gibi sorulardır… Peygamber efendimiz buyurmuş ki:
“Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz, öyle de dirilirsiniz.”
Yani anlayacağımız şu; uğraştığımız iş bizim için çok önemli çünkü ölüm bizi her an bulabilir ve o işle uğraşırken o hal üzere ölürüz.

Mesela bir adam sürekli namaz kılıyordur ve zamanının çoğunu namaz kılarken geçirdiği için ölüm onu namaz kılarken bulabilir. Veyahut da birisi sürekli insanlara kötülük yapıyordur ya da birinin evini ateşe veriyordur ve bir anda kendi kıyafetleri tutuşup yanabilir yani o yaptığı kötülük üzere ölür.
Bu nedenle zamanımızı neye ayırdığımıza çok dikkat edelim. Hayatımıza aldığımız insanlar ve bize olan etkileri de azımsanamaz çünkü yol kadar yoldaş da önemlidir.

Hayatınızdaki insanlar sizi yola da sokabilir yoldan da çıkartabilir. Bu nedenle zamanını neye ayırdığına kiminle zaman geçirdiğine neyle uğraştığına çok dikkat et ve hiç boşa zaman harcama çünkü zaman, altından bile değerlidir.

Hz. Muhammed (sav) ölüm hakkında şöyle söylemiş ; “Zevkleri bıçak gibi keseni yani ölümü çok hatırlayın!” Ancak “Hiçbiriniz ölmeyi istemesin.
Ölüm kendiliğinden gelmeden önce de öleyim diye dua etmesin. İnsan ölünce hiçbir iyilik yapamaz. Müminin hayatta kalması iyiliklerini çoğaltır.”
“Hangi mümin daha akıllıdır ya Rasûlullah?” diye sorulduğunda da; “Ölümü sıkça hatırlayıp ölümden sonrası için en iyi hazırlık yapan kimsedir. İşte gerçek akıllı insanlar onlardır.” demiştir.

Kur’an’da şöyle buyurulmaktadır ; “Her can, (nefis) ölümü tadacaktır.” (21/35)

Her canlı gün gelecek ve ölecek biz o günü bilemeyiz. Biz insanların yapacağı tek şey, her an ölecekmiş gibi yaşayıp hazırlıklı olmak ve güzel ameller biriktirmek.
Ey Müslüman kardeşim! Bugünün de Berat Kandili yani tam af dileme ve günahların af olunacağı en güzel gecelerden olması vesilesiyle, gel tüm günahlarına tövbe et ve tertemiz bir sayfa aç. Amellerini güzel işlerle doldur ki öldükten sonra hazırlıklı olasın. Gelip geçici hevesler ve zevklere sonsuz saadeti değişmeyelim.

Tüm Müslümanların Berat Kandili mübarek olsun. Allah gönlünüzden geçen duaları hayırlı ve güzel bir şekilde kabul etsin inşallah. Dualarda buluşmak dileğiyle…

Tutku BATMAZ

Editör: Nigar KAYA

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

YA NAMAZDA YANILIRSAK

 

 

Yorumlar (2)

  1. Yıldız TEK GAMLI
    • 28/02/2024

    Rabbim her şeyin hayırlısını versin... Harika bir yazı olmuş kaleminize yüreğinize sağlık ❤️

  2. Bekir SEVİK
    • 25/02/2024

    Allah ölümün de hayırlısını nasip etsin. Kaleminize sağlık Tutku Hanım. Sizin de Beraat kandiliniz mübarek olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tutku BATMAZ

08.07.2000 Çankırı doğumluyum. Üç kardeşli ailenin ortanca çocuğuyum. İlk-Orta ve Lise eğitimimi Çankırı’da gördüm. Eğitimimi tamamladıktan sonra Kız Kur’an kursuna hafızlık eğitimime başladım. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın on sekiz yaş üzeri kuran okuma yarışmasında Çankırı birincisi oldum. Dört yıllık eğitim sonunda 2022 Mart ayında hafızlık eğitimimi tamamladım. Şu anda Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum. Katıldığım çoğu hikâye, şiir, makale gibi yarışmalarda derecelere girdim. Bazı dergilerde yazılarım yayınlanmıştır. Şu anda İlimizde bulunan, Kız Kur'an kursunda eğitmen olarak görev yapıyorum. Boş zamanlarımda hafızlık tekrarı yapıyor kitap okuyorum. Hafızlık süresinde bile yazmaya devam ettim. Şiir okumayı severim. Kitaplardan da, biyografi tarzı romanlar ilgi alanımdadır. Aynı zamanda bir şeyler kaleme almak benim için bir tutku olmuştur. Hali hazırda yazdığım kitabım yayımlanma aşamasındadır. İnsanlara faydalı bir kitap olması dileğiyle.