𝑯𝒂𝒚𝒂𝒐 𝑴𝒊𝒚𝒂𝒛𝒂𝒌𝒊

𝑯𝒂𝒚𝒂𝒐 𝑴𝒊𝒚𝒂𝒛𝒂𝒌𝒊

𝑩𝒊𝒓 𝑨𝒏𝒍𝒂𝒕ı𝒄ı𝒏ı𝒏 𝒀𝒐𝒍𝒄𝒖𝒍𝒖𝒈̆𝒖

Bugün size yakın bir zamanda doğum günü olan çocukluğumuzun çizgi filmi HEİDİ’den tutun da animasyonların başarı imzası olan Hayao Miyazaki’yi yani çizgi filmlerin büyücüsünü tanıtmak istiyorum …

 

Hayao Miyazaki 1941 yılında Tokyo’da doğdu ve küçük yaşlardan itibaren sanat ve hikâyelerle iç içe büyüdü. 

Hayao Miyazaki anime dünyasına adımını atmadan önce, Studio Ghibli’yi 1985 yılında ünlü animatör Isao Takahata ile birlikte kurdu.

 Isao Takahata, Miyazaki’nin yakın iş arkadaşı ve özellikle dünyaca çok sevilen alplerin kızı .

“HEIDI “ de olmak üzere Japonya’nın en prestijli animasyon stüdyolarından biri olan Studio Ghibli’yi kurarak dünya genelinde tanınan birçok unutulmaz animasyon filmine imza atmışlardır.

Miyazaki Ghibli Stüdyoları’nı kurarak kendi hikâye anlatım tarzımı oluşturdu.

 “Rüzgarlı Vadi”den “Spirited Away”e kadar pek çok filmde, doğanın güzellikleri ve insan doğası etrafında dönen hikâyeler anlattı.

Hayao Miyazaki, sadece bir animasyon yönetmeni değil, aynı zamanda hayal gücümüzü besleyen bir masal kahramanı. 

𝑴𝒊𝒚𝒂𝒛𝒂𝒌𝒊 𝒊𝒄̧𝒊𝒏 “𝑱𝒂𝒑𝒐𝒏𝒚𝒂’𝒏ı𝒏 𝑾𝒂𝒍𝒕 𝑫ı𝒔𝒏𝒆𝒚’𝒊” 𝒅𝒆𝒓𝒍𝒆𝒓 𝒂𝒎𝒂 𝒉𝒂𝒚ı𝒓 𝑴𝒊𝒚𝒂𝒛𝒂𝒌𝒊 𝒃𝒖𝒏𝒅𝒂𝒏 𝒄̧𝒐𝒌 𝒅𝒂𝒉𝒂 𝒇𝒂𝒛𝒍𝒂𝒔ı.

Ghibli Stüdyoları’nın yaratıcısı olarak,

 “Rüzgarlı Vadi”, “Spirited Away”, “komşum Totoro ve “Howl’ün Hareketli Şatosu” gibi başyapıtlara imza atan Miyazaki, izleyicilerini gerçeküstü dünyalara taşıyan bir büyü ustasıdır. Onun animasyonlarında, doğa ve insanlık arasındaki ilişki zarafetle işlenir, fantastik karakterler ise gerçekçi duygularla donatılır.

Miyazaki’nin filmleri, sadece birer görsel şölen değil, aynı zamanda derin anlamlar içeren masallardır. Bu büyülü dünyada, doğanın güzellikleriyle iç içe geçmiş, insanın içsel keşfini anlatan hikayelerle karşılaşırız.

 Animasyonları, özgün hikâyeleri, güçlü karakterleri ve doğaya olan sevgisi nedeniyle Japon toplumunda derin bir etki bırakmıştır. 

Aynı zamanda, Japon animasyonunu dünya çapında temsil eden önemli bir figürdür. Japonların gözünde, Miyazaki, yaratıcılığı ve kültürel derinliği ile öne çıkan bir sanatçı olarak değerlendirilir.

Japon sinemasının efsanevi ismi, her biri birer sanat eseri olan animasyonlarıyla sadece Japonların değil bizlerin de kalbini fethetti.

Onun eserlerini izlerken, Miyazaki’nin kendi çocukluk hayallerini paylaştığını düşünürüm. Hayal gücümüzü besleyen bu büyük masal kahramanına minnettarız ve onun sihirli dünyasında kaybolmaktan asla bıkılmaz.

𝑵𝒆 𝒛𝒂𝒎𝒂𝒏 𝒈𝒐̈𝒌𝒚𝒖̈𝒛𝒖̈𝒏𝒆 𝒃𝒂𝒌𝒔𝒂𝒎 𝒐𝒏𝒖𝒏 𝒖𝒄̧𝒂𝒌𝒍𝒂𝒓ı𝒏ı 𝒈𝒐̈𝒓𝒎𝒆𝒌, 𝒃𝒂𝒛𝒆𝒏 𝒃𝒊𝒓 𝒄̧𝒂𝒍ı𝒍ı𝒌𝒕𝒂 𝒕𝒐t𝒐𝒓𝒐𝒚𝒖 𝒂𝒓𝒂𝒎𝒂𝒌 𝒃𝒂𝒛𝒆𝒏 𝒉𝒆𝒓 𝒔̧𝒆𝒚𝒊 𝒃ı𝒓𝒂𝒌ı𝒑 𝒚𝒖̈𝒓𝒖̈𝒚𝒆𝒏 𝒃𝒊𝒓 𝒔̧𝒂𝒕𝒐𝒏𝒖𝒏 𝒑𝒆𝒔̧𝒊𝒏𝒆 𝒅𝒖̈𝒔̧𝒎𝒆𝒌 𝒊𝒔𝒕𝒆𝒓𝒊𝒎 …🥰

 

Hayao Miyazaki’nin yönettiği ve senaryosunu yazdığı birçok başarılı animasyon filmi bulunmaktadır.

İşte Miyazaki’nin çizgi filmlerinden bazıları:

1. **Rüzgarlı Vadi (1984) – Kaze no Tani no Naushika**

2. **Bambi Kışın (1985) – Tonari no Totoro**

3. **Kuşların Hikayesi (1986) – Tenkū no Shiro Rapyuta**

4. **Mei ve Satsuki’nin Evrensel Serüveni (1988) – Tonari no Totoro**

5. **Howl’ün Hareketli Şatosu (2004) – Hauru no Ugoku Shiro**

6. **Ruhların Kaçışı (2001) – Sen to Chihiro no Kamikakushi**

7. **Prens Prenses ve Uğur Böceği (1992) – Kurenai no Buta**

8. **Cesur Bir Cadı (2013) – Kaze Tachinu**

 

Bu filmler, Miyazaki’nin yaratıcı hikayelerini ve görsel güzelliklerini içerir ve geniş bir izleyici kitlesi tarafından dünya çapında takdir edilir.

Miyazaki’nin çizgi dünyası, izleyiciyi huzura götüren büyülü bir yolculuk gibi.

Her bir çizgi filmi sadece animasyon değil, aynı zamanda bir içsel huzur vadeden bir tablo. İzlediğimiz her animasyonu kendi çocukluk hayallerimize bir geri dönüş bileti gibidir.

Miyazaki’nin bu çizgilere sihirli dokunuşu izleyiciyi stresli günlük hayatın karmaşasından uzaklaştırıp hayallerinizin sınırlarında bir yere götürerek orada huzur bulmaya davet ediyor.

 

Editör: Nigar KAYA

Baş Editör: Dr. Sibel ÇELİKEL

Yorumlar (3)

 1. semiraysezgin
  • 9/02/2024

  Ne güzel bir yazı. Bilgilerimiz tazelendi. Teşekürler.

 2. Sevgi Biçici
  • 28/01/2024

  Öncelikle kaleminize ve Emeğinize Sağlık Havin Hanım... Bilgilendirme için de ayrıca Teşekkürler... Heidi beni Çocukluģuma götüren bir Çizgi Film Kahramanım dır hala Yıllar geçse de...🙂❤️ Sayeniz de Yıllar sonra da olsa Heidinin Kahramanıyla tanışmış oldum Sayeniz de ve Yazınızla.... Hayao Miyazaki Üstad ile....🙂🙂 Kaleminize Sağlık.... Yolunuz Açık olsun... Sevgiler....🙂❤️😘

 3. Yıldız Tek Gamlı
  • 27/01/2024

  Miyazaki nin her animasyonunu zevkle izledim ve kendisine hayranım . Hatırlattığınız ve bilgilendirdiğiniz için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Havin EZO

Elazığ doğumluyum Amerika'da yaşıyorum. Sanat tasarım eğitimimi Sağlık sorunları nedeniyle tamamlayamadım, ancak şu anda sosyal medya yöneticiliği yapıyorum. Aynı zamanda çeşitli resim çalışmaları gerçekleştiriyorum, sanat alanındaki tutkumu ve yeteneklerimi geliştirmeye devam ediyorum." yazı yazmaktan büyük keyif alıyorum.