YENİ YÜZLERİ MASKELER

YENİ YÜZLERİ MASKELER

 YENİ YÜZLERİ MASKELER

   Narsisizm, son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kişilik bozukluğu tanısıdır. Ruhuna sevgi ve şefkatin hiç temas etmediği ya da dengesiz bir sevgi ,ilgi halinin (şımarıklık sebebi ) yaşatılması sebebiyle kimyası bozulan bireylerde görülen bir hastalıktır.

   Narsist kişiler iç dünyalarında müthiş bir özgüven, değersizlik eksikliği yaşarlar . Fakat bu hissin rahatsızlığa dönüşme sebebiyle dışa vurmuş hali aşırı özgüvenli görünmektir. Eksikliklerini bastırmak için kendilerini çok severler, adeta kendilerine aşıktırlar. İç dünyalarından kaçabilmek için kendilerine yeni bir kimlik oluştururlar. Yani yeni yüzleri maskeler olur.

   Değersizlik hissi bilinçaltında etkisiz hale gelmeye başlar ve kendilerini yeni kimlikleri üzerinden yeniden tanımaya başlarlar. Çevreleriyle de yeni yüzleri maskeler üzerinden tanışırlar.

  Bu süreçte ‘mükemmel’ bir birey görünebilmek için başvurdukları yalana önce kendileri inanırlar. İç dünyalarında oluşturdukları kusursuz dünyanın çekimiyle birçok kişiyi etkilemeyi de başarabilirler.

  Çok dedikodu yapan biri başkası hakkında asla konuşmadığını, çok cimri biri elinin oldukça açık olduğunu, adaletsiz birinin evlatları arasında ayrım yapmadığından bahsetmesi ve kendilerini oldukça mütevazi olarak tanımlamaları narsist kişilerin yeni kimlikleri üzerine birkaç örnek olabilir.

 Maskeleme Yöntemleri

 Bazen hastalık öylesine ileri düzey yaşanır ki kişi, herkesin kendisini kıskandığını düşünebilir. Narsisizm için kendini eşsiz görmektir de denilebilir. Kurdukları dostluklar hep kendi seviyesinde olan kişilerle olur. Kendilerinden üstün gördükleri kişiler onlar için bir rekabet aracıdır. Kendi varlıklarını onların yanında tatmin edemezler. İç dünyalarındaki değersizlik hissi birden uyanır ve kendini aciz görmesine sebep olur.

  Bu aciz hissediş zamanla kıskançlığa dönüşür. Bu hissi de içlerinde eritmek için karşısındaki kişinin sahip olduğu güzellikleri kendi çapında değersizleştirir. Yolun sonunda kendilerine edindikleri maskelerin düşmesi sonucunda kazandıkları değerleri bir bir kaybetmeye başlarlar.

  Terk edilmiş, sevgisiz kalmış , kendi özlerine yabancı kalmış bireyler olarak bunalıma girerler. “En değerli sizsiniz, siz mükemmelsiniz, en özel kendinizsiniz!” Yazılı reçeteler sonucunda yaratılışın sırrını yakalayamayan kişiler, eksikliğini fark edemeden ilkel bir dürtü ile kendi kötü yönlerini maskeler.

   Narsisizm, aslında insanın kendiyle olan kavgasıdır. Maskeler ile kendiyle barıştığını zanneder . Fakat bizler “Ben buyum, özelim , kendi eksikliklerimle ve hatalarımla barışık biriyim.” nidaları atmak yerine nefsimizi tanımış olsaydık maskemize aşık olmak yerine iflah olmayı tercih ederdik.

   Özünü bilen , özünü yaşayan ve yansıtan maskesiz sağlıklı bireyler olma temennisiyle.. Sevgiyle kalın..

 

RUMEYSA KAYA ODABAŞ 

Daha önceki yazılarımı da okumak ister misiniz?

YUVAMIZIN SACAYAĞI

HİSLERİMİZİ ÖLDÜRMEYELİM

Rümeysa ODABAŞ

Editör Ümmü ÖZÇELİK ER 

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rümeysa KAYA ODABAŞ

14 Mayıs tarihinde dünyaya gelmiştir. İlahiyat mezunudur. Yedi yıl ücretli öğretmenlik yapmıştır. Beden Dili, hitabet, Diksiyon, Aile İçin İletişim, Çocuk Psikolojisi , Öğrenci Koçluğu, Özel Eğitim Öğretmenliği alanında eğitimleri vardır . Dil İşçileri Edebiyat Projesinde yer alıp mini hikayeler yazmaktadır. Çocuk kitapları yazma üzerine projeleri vardır . Evli ve bir çocuk annesidir.