YAPAY ZEKA KUŞAKLARI

YAPAY ZEKA KUŞAKLARI

YAPAY ZEKA

Ne garip bir isimdir yapay zeka. Ne demek yapay? Yapma, yapmacık mı?

Madem ki yapma, o zaman zeka gibi üst düzey bir olgu ile tanımlanması niye? Nasıl bir zeka sorusuna verilen cevap artık bu mu oluyor? İleri zeka seviyesi: Yapay zeka.

Günümüzde, yapay zeka teknolojisinin hızla gelişmesi, insanların hayatlarını önemli ölçüde değiştiriyor ve etkiliyor. Ancak, bu teknolojinin insanlarla ilişkisi hem heyecan verici fırsatlar sunmakta hem de belirli riskler taşımaktadır. Bu teknoloji aynı zamanda kuşak çatışmalarının da ana öğesi durumunda. Öyle ki, şu an 65 ve ileri yaştaki kuşak bu teknolojiyi algılamakta en çok zorlanan kuşak oluyor. Genellikle de torunlarına bu konuda iş buyuran, onlardan destek isteyen bu kuşak yine torunlarının öfleme, pöflemelerine maruz kalıyor.

Değişimin en kilit kuşağı bu kuşak elbet. En güzel çocukluğu yaşayanlar da bence bu kuşak. Özgürce ve samimice. X kuşağının en gerisindeler belki ama beden sağlığının önemli görüldüğü zamanlarda yetişmiş bu nesil, şimdilerde sonraki nesillerin ruh sağlığının çöküş dönemine de denk geldikleri için özellikle davranış ve iletişim konularında çatışmalar yaşamaktadır.

Uzmanlar 4 kuşaktan bahsediyor şu aralar.

X, Y, Z, ALFA

Y kuşağı en garip kuşak. Arada sıkışmışlar. X kuşağının büyüttüğü, Z kuşağını büyüten bir nesil. En çok çatışmayı onlar yaşıyor. Geleneksel koşullarda sokaklarda büyüyen bu kısmi özgür nesilin çocukları ise şu an teknoloji ile evlerine kapanmış durumda. Bu genel bir tanı sadece.

Çok uzağa gitmeyelim. 2024 yılındayız. 85 yaşındaki bir dedemizin (X üstü kuşağı dersek) 60 yaşında çocuğu (X kuşağı) olduğunu düşünürsek, onun da 35 yaşında bir oğlu/kızı (Y kuşağı) olması normaldir. 35 yaşındaki bu kişi de bir Z kuşağı ya da alfa kuşağı çocuk sahibi olacaktır. Hepsi birden bir bayram günü bir araya geldiklerinde özellikle X üstü ve X kuşak Z ya da alfa kuşağından teknolojiyle ilgili destek alırken, iletişim yönüyle hep eleştiri ve yadırgama içerisinde olacaktır.

Ara kuşak Y ise tüm kuşaklar arasında köprü vazifesi görüp davranışsal olarak gördüğü farklılıkları üst ve alt kuşaklara aktaracaktır. Teknoloji içinde doğup büyüyen yeni nesil ise bilgilerini kendinden önceki kuşaklarla paylaşırken, sabırsız ve isteksiz olacaklardır.

Kim bilir, şu anki Z kuşakları da günün birinde X kuşağı durumuna düşüp “bizim zamanımızda..” şeklinde söylemlere başlayacaklar.

Evet yeni kuşak yapay zeka teknolojisi fırsatlarından bahsedelim biraz…

Yeni İş İmkanları

Yapay zeka, otomasyon ve veri analitiği alanlarında yeni iş imkanları yaratıyor. İnsanlar, yapay zeka sistemlerini tasarlayarak, yöneterek veya bu teknolojiyi kullanarak daha verimli ve etkili çalışma yöntemleri geliştirebilirler.

Sağlık Hizmetlerinde İyileştirmeler

Yapay zeka, tıp alanında teşhis ve tedavi süreçlerini iyileştirebilir. Derin öğrenme algoritmaları, hastalıkları daha doğru bir şekilde tanımlayabilir ve tedavi seçeneklerini optimize edebilir.

Kişiselleştirilmiş Deneyimler

Yapay zeka, kişisel asistanlar ve öneri sistemleri aracılığıyla kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilir. Bu, alışveriş deneyiminden eğitim sürecine kadar birçok alanda daha iyi hizmet sağlayabilir.

Peki yapay zeka ile gelecek olan tehlikeler de olmayacak mı?

Veri Gizliliği ve Güvenlik Endişeleri

Yapay zeka sistemleri, büyük miktarda veriye dayanır ve bu verilerin gizliliği ve güvenliği ciddi endişelere neden olabilir. Veri ihlalleri ve kötüye kullanım riski, yapay zeka uygulamalarının yaygınlaşmasıyla artabilir.

İş Gücü Dönüşümü

Otomasyonun artmasıyla, bazı işlerin insanlar yerine yapay zeka sistemleri tarafından yapılması mümkün hale gelir. Bu durum, belirli sektörlerde iş kaybına ve işgücü dönüşümüne neden olabilir, bu da ekonomik ve sosyal dengesizliklere yol açabilir.

Önyargılı Kararlar

Yapay zeka sistemleri, eğitim veri setlerindeki önyargıları öğrenebilir ve bu önyargıları sistemlerine yansıtabilir. Bu durum, ayrımcılığa ve adaletsizliğe yol açabilir, özellikle işe alım, kredi değerlendirmesi ve ceza adaleti gibi alanlarda ciddi sonuçlara neden olabilir.

İşte böyle…

Eskiler, yani şimdiki deyimle X üstü ve X kuşakları, birbirleriyle etkileşim kurarken ve daha gerçek anlamda sosyalken, şimdinin Z kuşağı kısmi bir etkileşim ile kendilerine yönelik yaşıyorlar hayatı.

Gerçek dünya ile sanal dünya arasında da gidip gelenler, bir uyumun parçası olmaktan ne kadar uzak olabilirler?

Sonuçta yapay zeka ve insan ilişkisi, potansiyel fırsatlar ve tehlikelerle doludur. Bu nedenle, teknolojinin gelişimini dengelemek ve insanların haklarını korumak için etik kuralların ve düzenlemelerin güçlendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, yapay zeka sistemlerinin tasarımında çeşitliliği teşvik etmek ve insanların bu teknolojinin gelişimine katılımını sağlamak da önemlidir. Ancak, doğru yönetildiğinde, yapay zeka insan yaşamını olumlu yönde etkileyebilir ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunabilir, diyebiliriz.

Şerif PINAR

Editör: Sonay BİLGİ ARABACI

Genel Yayın Yönetmeni:Elif ÜNAL YILDIZ 

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şerif PINAR

1977 Aydın doğumluyum. İzmir`de ikamet etmekteyim. Halen bir devlet okulunda öğretmenlik mesleğini yürütmekteyim. Uzun yıllar edebiyatla hep iç içeydim. 2022 yılında İlk kitabım "Gönül Sevdiğinin Kapısında" adıyla yayınlanan şiir kitabımdır. Akabinde 2023 yılında “İki Adam: Ben ve Babam” adıyla deniz, anekdotlar ve balıkçılık üzerine ikinci kitabım yayımlandı. Üçüncü kitap hazırlığım ise devam etmektedir.