Üretim ve Toplum

Üretim ve Toplum

Üretim ve Toplum

Günümüzde maalesef dünya bir tüketim toplumu haline geldi. II. Dünya savaşından sonra toplumun eğitim, öğrenim ve bilinçlenme gibi eğilim gösterdiği kimi ülkeler üretime geçerken, bazı ülkelerde tüketime dayalı bir politika izledi.

Rahat yaşamak isteyen bu topluluklar aslında köle olmaktan kurtulamadı. Tüketim toplumlarında belli bir kesim çok net bir biçimde tüketirken, ezici çoğunluk ise tüketen kesimin ihtiyaçlarını gidermekten öteye geçmemiştir.

Üretim toplumları ise en az 100 yıl ötesini düşünerekten fabrikalar, okullar ve mesleki bilinç kurumları açmış, istihdam yaratmakla kalmamış, günümüzde gelişen sermaye düzenine karşı tedbirini almıştır.

Üretim dediğimiz olgu sadece fabrikalar açmak ve fiziksel olarak araçlar üretmek değil, aynı zamanda fikir üretmek, yazı üretmek, aile üretmek , yeni bir topluluk üretmek , kısacası olmayan bir şeyi var etmek anlamına gelir.

Geldiğimiz son yıllarda tüketim toplumlarının yaşam tarzı tüketen bireyleri oluşturmuştur. Bireyler gündelik yaşamından, ailevi yaşamlarına kadar sadece tüketebildiği kadar doyumsuz bir yaşam şekli oluşturmaktadır.

Bu durum beraberinde çevre sorunları, doğal sorunlar, dünya ve küresel sorunlar yaratmakla kalmamış, bireyler arasındaki yaşam tarzını da çok kötü bir biçimde etkilemiştir.

Yaşam, ilişkiler ve toplum döngüsü tamamen menfaat ve çıkara endekslenmiş , sosyal etkileşimler ve kültürel normlar yok edilmiştir.

Tüketim değil , üretim toplumu olan bir dünya dileğiyle…

Hebun YAĞMUR

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

BİREY’İN DOĞA İLE İLİŞKİSİNDE YOZLAŞMA

Yorumlar (1)

  1. Zafer Değirmenci
    • 2/05/2024

    Harika bir konu emeğinize yüreğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hebun Yağmur

İsmim Hebun Yağmur. 22 yaşındayım Ankara'da doğdum, Diyarbakır'da büyüdüm. Dicle Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi, (2.sınıf) Ankara Üniversitesi bilgi yönetimi (1.sınıf) okumaktayım. Çocukluğumdan beri kitap aşkıyla yaşamaktayım. Yaşamımı şekillendiren olgudur kitap...