Sınır Tanıma

Sınır Tanıma

Sınır Tanıma


Tüm insanlar bir amaç üzere doğmuştur. Çoğumuzun hayatta amaçları vardır, idealleri, istekleri, hayalleri vardır. Olmalıdır da çünkü bunlar insanı hayata bağlar, rotamızı belirler yaşamımıza büyük anlam katar.

Aynı şekilde insanlar geçmişten günümüze hep bir şeylere inanma ihtiyacı duymuşlardır çünkü insanların içinde bu arzu hep vardı.

Bir şeylere inanmak sığınmak ister aslında insan her daim bir arayıştadır sürekli arar mutluluğu, huzuru, sevgiyi, zamanı, sağlığı, parayı arar ve aramaya devam eder.

“Peki sen neyi arıyorsun yaşama amacın ne, gayen nedir, hayallerin nedir?”


Her insanın bir hedefi olmalıdır. Bir bakıma bu bir gereksinimdir çünkü insanların hayatı o doğrulta şekillenir. Aynı şekilde seçtiği dine göre yaşar, inandığı dinin yasaklarından sakınır emirlerini uygulamayı çalışır ve bunu hayatına aksettirip ona göre adımlar atar.

Fakat günümüzde bakıldığında özellikle yeni nesil kuşağa baktığımızda ne bir hedef ne de bir din anlayışı var. Boş idealler ve hedefler peşindeler ya da hiçbir hedefi olmadan gayesi olmadan yaşıyorlar.

Aslında bu bir nevi intihardır. Farkında olmadan bu şekilde kendi sonlarını getiriyorlar. İntihar eden insanlara baktığımızda onların intihar etme nedenleri artık hayattan bir şey beklememeleri bir hedeflerinin olmayışıdır. Nedensiz yaşamak gerçekten bir insanın kendine yaptığı en büyük zulümdür.

Ne olursa olsun hedefini küçümseme o hedef bir nesneyi alıp bir yere koymak dahi olsa bir hedeftir bir gaye ve uğraştır. Kendini hiç boş bırakma bir işi bitirince hemen diğerine başla ve boşluk insanı kötülüğe sürükler.

Harekete geçmek için rüzgarı bekleyen bir yelkenli gibi olma kendin rüzgar ol, git ulaşmak istediğin yere, hedeflerin her zaman en büyüğü olsun. Bu konuda sakın mütevazi olma ve kendine sınır koyma.Tutku BATMAZ
Editör:Nigar KAYA

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/aslolan-gercek-olum/

Yorumlar (3)

 1. Furkan Köse
  • 24/05/2024

  Merhaba tanışa bilirmiyiz acaba

 2. Azem CANER
  • 3/03/2024

  Yüreğinize sağlık. Çok doğru eskiler "boş yeri şeytan doldurur" derler boş ve amaçsız insan kötü düşünür.

 3. Bekir SEVİK
  • 2/03/2024

  Kaleminize sağlık Tutku Hanım. Maalesef bir nesil gözlerimizin önünde eriyip gidiyor ve hiçbir şey yapamıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tutku BATMAZ

08.07.2000 Çankırı doğumluyum. Üç kardeşli ailenin ortanca çocuğuyum. İlk-Orta ve Lise eğitimimi Çankırı’da gördüm. Eğitimimi tamamladıktan sonra Kız Kur’an kursuna hafızlık eğitimime başladım. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın on sekiz yaş üzeri kuran okuma yarışmasında Çankırı birincisi oldum. Dört yıllık eğitim sonunda 2022 Mart ayında hafızlık eğitimimi tamamladım. Şu anda Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyorum. Katıldığım çoğu hikâye, şiir, makale gibi yarışmalarda derecelere girdim. Bazı dergilerde yazılarım yayınlanmıştır. Şu anda İlimizde bulunan, Kız Kur'an kursunda eğitmen olarak görev yapıyorum. Boş zamanlarımda hafızlık tekrarı yapıyor kitap okuyorum. Hafızlık süresinde bile yazmaya devam ettim. Şiir okumayı severim. Kitaplardan da, biyografi tarzı romanlar ilgi alanımdadır. Aynı zamanda bir şeyler kaleme almak benim için bir tutku olmuştur. Hali hazırda yazdığım kitabım yayımlanma aşamasındadır. İnsanlara faydalı bir kitap olması dileğiyle.