ŞİMDİ TAM SIRASI

ŞİMDİ TAM SIRASI

Şimdi otizmin sırası mı ya hu ? Durun bir siz şimdi ortalık karışık. Şimdi sırası mı engellileri konuşmanın bekleyin azıcık köşede her zaman beklediğiniz gibi.

Bu cümleleri kurabilenlerin ve böyle düşünenlerin kimler olduğunu biliyoruz biliyor musunuz? Onlar bir kez bile otizm krizi görmemiş kimseler. Onlar bir kere bile evladıyla nereye sığabileceğini düşünmemiş kimseler.

Onlar bir kere bile toplumda tuhaf bakışlara ötekileştirmelere dışlanmalara maruz kalmamış kişiler.

Şimdi sırası mı otizmin diyenlerin kim olduğunu biliyoruz, onlar bir kere bile sabaha kadar araçta çocuk uyutmaya çalışmamış ki nereden bilsin. Onlar bir kere bile düşünmemiş ki “Hangi terapiye ne kadar para yetiştirebilirim?” diye. 

Onlar hiç otizmli bir çocuğun rutinleri bozulduğunda hayatının altının üstüne geldiğine şahit olmamış.

Kendilerinde bu hakkı görenler bir kere bile “Çocuğumu kime emanet edeceğim?” diye düşünmemiş insanlar.

“Şimdi sırası mı otizmin?” diyenlerin şeyden haberi yok mesela çocuklarda otizm görülme ve tanı koyma sıklığının ne kadar arttığından. Ve buna rağmen ne kadar yetersiz ve niteliksiz eğitim alabildiklerinden haberleri yok. 

Bilmeden konuşmak da kolay olduğu için onlar “Şimdi sırası mı otizmin?” diyebiliyorlar ama bilmiyorlar ki orada engelli çocuğu yakını akrabası ile yaşam savaşı veren insanların hangi şartlarda hâlâ ayakta kalmaya çalıştığını.

Sizin “Şimdi sırası mı?” dediğiniz bizler için yaşamın ta kendisi o yüzden cümlelerinizi böyle köstek olmak için değil köprü olmak için kullanın.

Şimdi bundan önce ve bundan sonra her zaman tam olarak evet otizmin tam sırası!

 

“Zamanların en iyisiydi , zamanların en kötüsüydü.

Hem akıl çağıydı, hem aptallık 

Hem inanç devriydi hem de kuşku 

Hem aydınlık mevsimiydi hem karanlık 

Hem umut baharı hem umutsuzluk kışıydı .

Hem her şeyimiz vardı, hem hiç bir şeyimiz yoktu.”

 

Editör:Nigar KAYA

Baş Editör: Dr. Sibel ÇELİKEL

 

 

 

Yorumlar (3)

  1. Bekir SEVİK
    • 18/02/2024

    O özel çocuklar, Allah'ın bizlere ibretlik olarak gönderdiği nimetlerdir. Bu dünyada onları görmezden gelenler, inanıyorum ki öbür dünyaya kör uyanacaklar. Her zaman, her gün, her an tam da sırası...

    • 9/02/2024

    Yıldız hanım 💞 desteğiniz için çok teşekkür ederim 🙏🏻

  2. Elif hanım her zaman sırası... Lütfen siz daima yazın, tokat gibi vurun gerçekleri suratımıza ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif AY

1991 İstanbul Üsküdar doğumluyum , İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler mezunuyum, evliyim biri özel gereksinimli iki oğlum var , uzun süredir özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin yaşadıklarını yazıyorum. Makale ve köşe yazarlığı yapıyorum.