SEN HANGİ HAYVANSIN?

SEN HANGİ HAYVANSIN?

SEN HANGİ HAYVANSIN?

Okul yıllarımda Ömer Seyfettin’in çok etkilendiğim bir hikâyesini okumuştum. Bilmem kimler okudu. “Aşk ve Ayak Parmakları” diye bir hikâyeydi. Ömer Seyfettin o kitabında bütün insanları bir hayvana benzeten adamın aşkını anlatır.

Bu yüzden de hiçbir kadına âşık olamaz. En sonunda, bir kadında herhangi bir hayvan karakterine rastlamadığı için ona âşık olur. Ancak evlendikten sonra kadının elinden çok, ayak parmaklarını kullanması üzerine, onu maymuna benzetir ve kadından iğrendiği için kadını terk eder.
Kadın çok güzeldir ve hatta ondan ayrıldıktan sonra o sene düzenlenen, güzellik yarışmasında birinci olur. Bunun üzerine, nasıl olur da onu terk ettiğini soran bir mektup gönderir. İşte o mektuptan sonra adam, her şeyi anlattığı, o mektubu gönderir. Artık bir yaratıkla yaşayamazdı.

 O hikâyeyi okuduktan sonra insanları ben de çok inceledim. Maalesef bunu yapmak istemezdim ama Ömer Seyfettin haklı, hepimiz içimizde birer hayvan taşıyoruz.

Kimi kendini köpeğe, kimi kediye kimi aslana kimi kartala benzetir. Eh diyeceksiniz ki “Sen kendini neye benzetiyorsun?” Sevimli bir hayvan cevabı bekliyorsunuz ama öyle değil maalesef. Ben kendimi tamamen, bir ahtapota benzetiyorum. Neden mi? Çünkü aynı anda birden çok iş yapıp bir sürü hobi ve faaliyetle ilgilendiğim için. Sonra ahtapotun sekiz kolu gibi parmaklarım birbirine dolanıyor, işlerim, kafam, hayatım karmakarışık oluyor.

 “Neden?” diyeceksiniz. Çünkü seviyorum ahtapot gibi olmayı. Çünkü durmak, yavaşlamak, başka şeyler düşünmek istemiyorum. Çünkü öğrenmeyi seviyorum. Kartal gibi yırtıcı, kedi gibi sevgi delisi, köpek kadar sadık olsam da ben kesinlikle bir ahtapotu yaşıyorum. Ne koala kadar sessiz, ne miskin kadar ağır ne kurt kadar uyanığım. Her işe, her işi karıştıran ahtapotum. On parmak değil, yirmi parmağım olsa yirmisini de doldururdum her halde. Heveslerim, meraklarım bitmek bilmiyor.

 Ha tam olarak öyle olduğumu söyleyemesem de hayatlarını örnek aldığım hayvanlar da var elbette. Mesela aslan. Hayranım aslana, hele ki şu özelliğine. Derler ki; aslana sormuşlar; “Ensen neden kalın?” diye. O da “Kendi işimi kendim gördüğüm için.” demiş. Günümüzde aslanlar azalsa da bu söz hoşuma gider ve örnek alırım. Ama şu da var aslanlarda dişiler avlanır, hatırlatmak isterim. Ah evet burada gülmek istiyorum.

Birine kızdığınız ya da hayran kaldığınız durumlar dışında, sizin de etrafınızda Ömer Seyfettin gibi hayvanlara benzettiğiniz insanlar var mı? Ya da gerçekten her insan içinde bir hayvan barındırır mı? Biraz incelemek lazım. Evet, herkes bir hayvan taşıyorsa ya da bir hayvana benziyorsa; söyleyin bakalım siz hangi hayvansınız?

 

Nigar KAYA

Editör: Beren KAYA

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/yogurt/

 

 

Yorumlar (11)

  • 29/01/2024

  Ama bu çok güseell😂😂😂😍😍😍

 1. Korhan
  • 28/12/2023

  Mükemmel bir yazı. Yazara teşekkür ediyoruz🐒

 2. Candaş
  • 27/12/2023

  Çok güzel hiç böyle bir yargı düşünmemiştim hangi hayvan derseniz ; yaşamdan hep ders almak felsefem oldu... Ama yine sevdiğim acı versede az ders aldım hangi hayavanım hocam siz söyleyin 🙃😊

 3. Nida Ezgi Battal
  • 27/12/2023

  Ben kendimi kediye benzetiyorum sevgi doluyum mükemmel tespitler olmuş çok güzel yazmissiniz Nigar hanım 🤗💓

 4. Elif İSAKOCA
  • 27/12/2023

  Ben kendimi tek bir hayvanla değerlendiremedim öfkemi kurda benzettim sinirlendiğimde sert ve ani çıkışlar yapabiliyorum sonrasında oh be rahatladım deyip sakin sakin takılabiliyorum .Diğer seçtiğim hayvan ise yavrularına aşırı düşkünlüğü ile bilinen filler; onlar için yaşayıp onlar için fedakarlıklar yapmayı seviyorum

  • 27/12/2023

  Ben kelebeğim sanırım hassas bir yapısı olduğu için

 5. Acıların Kadını
  • 27/12/2023

  Ben de kendimi eşeğe benzetiyorum. Sırtımdan semerim eksik olmuyor 😭😭😭

 6. Damla
  • 27/12/2023

  Nigar hanım konu seçiminiz harika ve düşündürücü uzun süre düşündükten sonra bukalemun olmaya karar verdim😁Ben bukalemun olarak onun gibi miskin ama her ortama uyum sağlayan 😅

 7. Neşe Atakan
  • 27/12/2023

  Cok güzel bir tespit olmuş düşününce ben de kendimi köpeğe benzetiyorum 😍Emeğinize yüreğinize sağlık başarılarınız daim olsun!

 8. Neşe Atakan
  • 27/12/2023

  Cok güzel bir tespit olmuş düşününce ben de kendimi köpeğe benzetiyorum 😍Emeğinize yüreğinize sağlık!

 9. Mahmut Şimşek
  • 27/12/2023

  Çok iyi işlenmiş George Orwel in makaleye yansıyan değişen insan duygusu ve sorgusunun...👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nigar KAYA

Doğma büyüme Çankırılıyım. İlk Orta Lise eğitimimi Çankırı'da gördüm. Anadolu Üniversitesi Laborant ve Veterinerlik bölümünü bitirdikten sonra Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Acil Afet Yönetimi Lisans bölümünü tamamladım. Halen Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünde okumaktayım. Hemşireyim, hemşirelik mesleğim yanında Yazar-Şairim ve Editörlük yapıyorum. Bir çocuk annesiyim. Oğlum Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi.