Kalemin Kelamı

Kalemin Kelamı

Kalemin Kelamı

Şiirin insan psikolojisindeki yeri:
Şiir okurken, şairin psikolojik durumu aklınıza gelir mi ? Okur okuduğu metni icinde bulunduğu kendi psikolojik durumuyla değerledirir.

Aynı acılara maruz kalındığında şiire kulak verir. Ya da altını çizmeye iten bir cümlede kendini bulur. Duygu durum bilinci ile duyguların bam teli çalmaya başladığında şiir, okurun acı bilincine ortak olur.

Hüzünlü şiirlerin gücü bizi derinden etkiler. İnsanların ortak duygularına seslenir.Herkesin aynı acıyı farklı zamanlarda yaşadığı olaylar ve durumlar vardır. Ayrıca hüzün ve acı insanı büyütür ve olgunlaştırır.

Deneyimden geçen biz insanlar için hüzünlü şiirler anlamlar ve öğretileri barındırır. Okuyucuyu ya da dinleyiciyi düşünceye davet eder. Duyguların yoğun yaşandığı dönemde yüreğine fısıldar şiir.
Şair sözcükleri zihninde, acıyı yüreğinde taşır. Ve bir esin gelir harmanlanır tüm mısralar, yazınlar…
Navrotik durumların yansıması mıdır şiir?

Araştırmalara göre;
Dünya edebiyatının önde gelen isimlerinden olan Dostoyevski; Epilepsi hastasıydı ve bu hastalık onda ruhsal bozukluklara yol açtı.

Alman filazof ve şair Friedrich Wilhem Nietzsche; Frengi hastasıydı. Bu hastalık onu büyük bir depresyona soktu. Hayatı boyunca intihara eğilimi oldu. Yaşamanın sonunda akli dengesini yitirdi.

Hayatın ne olduğunu anlamaya çalışan Lev Nikolayevic Tolstoy takıntıları olan birisiydi. İntihar edecek cesareti kendinde bulamadı.
Ölümüne kısa bir süre kala evinden ayrılarak bir tren istasyonunda öldü.

Genç ve yetenekli bir şair olan Nilgün Marmara 29 yaşındayken evinin balkonundan atlayarak intihar etmiştir.

Edebi eserlerde yazarın şairin psikolojisinden izler vardır. Bilimsel inceleme ile yazarın ruh dünyasına götürebilir. İnsan ruhunu kavrayan düşüncerden geçen davranış ve duyguların bütünüdür, şiirin insan psikolojisindeki yeri.

İç dünyaya açılan edebiyat kapısında
Bin bir insanın, bin bir çeşit hali bulunur.

Nurgül BALCI

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

KALEMİN KELAMI 

Etiketler:

#kişiselgelişim

Yorumlar (1)

    • 9/04/2024

    Gayet iyi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Nurgül BALCI

Şair Yazar Nurgül Balcı 1989  yılında İzmir’de doğdu. Yaşamını doğduğu bu şehirde sürdürmeye devam etmektedir. 1996 tarihinde Toros’ta bulunan Kazım Karabekir İlk okuluna başlayıp hayatında kaybettiği büyüklerinden dolayı okul değişikliği yapmak zorunda kaldı.  Buca’ya gelip anane ve dedesinin yanına yerleşip dördüncü sınıftan itibaren ilk ve orta eğitimini Buca Ali Rıza Efendi Okulunda tamamlayıp mezun olmuştur. Mezuniyetine, bir ay kala yine hayatında bir büyüğünün kaybından dolayı lise eğitimine devam edemeyip  erken büyüyen nesiller arasında yerini almıştır. Küçük yaşta çeşitli işlerde çalışarak hayatını devam ettirdiği dönemlerde karşısına çıkan, halen evliliğini sürdürdüğü eşiyle gönül bağı kurup yeni bir hayat hikayesine imzalarını atıp hayatlarını birleştirmiştir. Okuma ve yazma aşkıyla yanıp tutuşan Şair Bu zaman zarfında lise eğitimini dışarıdan tamamlayarak eğitim hayatını çok okuyarak sürdürmeye devam etmiştir.