İNSAN VE DÜNYA

İNSAN VE DÜNYA

İNSAN VE DÜNYA

İstek ve İhtiyaç

İnsanın dünyaya gelişi ve dünyada gelişimi ile ilgili bir çok rivayet ve dini metinler vardır. Ben bugün rivayet ve metinleri konularının uzmanlarına bırakarak konuyu başka bir yönden ele almak istiyorum.

İnsanın dünyaya gelmesiyle birlikte iki şey öne çıkmaktadır bunlar istek ve ihtiyaç. İlk başlarda ihtiyaç daha önemli olsa da zaman içinde istekler de önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların barınma ve beslenme ihtiyaçları her dönem önemli olmuştur.

Barınma ve beslenmesini en sade şekliyle karşılayan insanoğlu daha sonra isteklerinin verdiği dürtüyle doğayı katletmiş, gölleri ve akarsuları kurutmuştur. Güçlü olduğu yerlerde kendisi gibi insan olan fakat gücü olmayan diğer insanları köleleştirerek istekleri doğrultusunda kullanmıştır.

Adına gökdelen dediği yüksek binalar inşa etmiş, bunları yeterli sağlamlıkta yapmadığı zaman, buraları kendisine mezar eylemiştir. Giymeyeceği bir sürü elbiseyi dolabına yerleştirmiş, yemeyeceği bir sürü yiyeceği tabağına doldurarak israf etmiştir.

Bir kısım insan bunları yaşarken başka bir kısım insan ise içecek su bile bulamamaktadır. Bugün dünyamızda ihtiyaçlarını karşılayamayan bir sürü insan vardır. Bu insanlar istek nedir onu dahi bilememektedirler.

Ne kadar zengin olursak olalım bu dünyada maddi olarak kazandığımız her şey bu dünyada kalmaktadır. Ölürken yanımıza alamayacağımız şeyler için kendimizi bu kadar hırpalamaya gerek olmadığını düşünüyorum.

Ramazan Bayramını kutlayacağımız bugünlerde özellikle ihtiyaç karşılamada, yoksun insanlar olduğunu unutmayalım. Bir başka konuda buluşmak üzere herkese iyi bayramlar diliyorum. Hoşça kalın.

İnsan ve Dünya

Çileler hayatın tuzu biberi
Belki de dertlerdir ömrün ederi
Kafaya takmadan cümle kederi
Yaşamın keyfini bilip sürmeli

Ömür kısa zaman gelip geçiyor
Kaderi insana rolü biçiyor
Herkes rızkı kadar yiyip içiyor
Yeterli olacak mal mülk dermeli

Bu dünyanın derdi gitmez ahrete
Güvenme varlığa şana şöhrete
Şükret varsa sağlık denen nimete
Gerçek varlık budur buna ermeli

Ozan Kasım söyler derviş misali
Kendisi de arar her güzel hali
Olmalıyız tevazunun timsali
İnsan kendi kendisini yermeli

Ozan Kasım Kol

Editör: Nigar KAYA

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

NEYİ,NİYE ÖZLERİZ 

Yorumlar (2)

  1. Yüreğinize sağlık ozanım ❤️ Günümüzün özeti 😔

  2. Çiğdem Zoroğlu
    • 8/04/2024

    Yine muhteşem bir konu ve anlatım 👏🏼

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ozan Kasım KOL

Ozan Kasım Kol 1971 tarihinde Samsun' un Çarşamba İlçesi'nin Beyyenice köyünde doğmuştur. Çocukluğu Beyyenice köyünde geçen şairimiz , Turizm ve Otelcilik mezunudur. Lise yıllarında edebiyat öğretmeninin aşırı telkiniyle şiire önem veren Ozan Kasım Kol "Dünyanın Dengesi Sevgi (2021) ve Meriç ile Tuna (2023)" isimli kitapların şairi ve yazarıdır. Bazı şiirleri türkü olmuş olan şairimiz aynı zamanda Kültür Bakanlığı halk şairidir. Tansiyon dergisinde türkülerimizin hikayelerini araştırıp yazmaktadır. Yedi Sanat Derneği (Yesader) ve MSG üyesi olan Ozan Kasım Kol ,Ahmet Erhan,Arife Gül ve Gülüzar isminde üç çocuk babasıdır.