Evet diyebiliyoruz da, neden Hayır diyemiyoruz?

Evet diyebiliyoruz da, neden Hayır diyemiyoruz?

Evet diyebiliyoruz da, neden Hayır diyemiyoruz?

Biz insanlar olarak hayır kelimesini unutuyoruz. Hayır kelimesinden çok, evet demeyi tercih ediyoruz çekingenliğimizden dolayı. Oysa ki hayır demek bizi kötü bir insan yapmaz. Hem kendimiz hem de karşı taraf için “hayır” demek istiyor fakat zorlanıyorsak kendimizi analiz ederek bunu aşabiliriz.

Ayrıca her insan sevdiği ve saydığı kişilere hayır demekte zorlanır. “Hayır” deme seçeneğini iyice ulaşılmaz kılar. “Hayır” diyememenin bir diğer nedeni ise kaba görüneceğimizi sanmamızdır. Küçüklükten beri olumsuz bir kelime olduğunu düşünürüz.

Peki ya neden evet deriz? Tanıdığımız insanlara karşı en çok kullandığımız kelimedir. Bizlere karşı darılmasınlar, kırılmasınlar diye en zor zamanlarımızda bile evet diyebiliyoruz. Bizden gidecek sanıyoruz olumsuz cevap verince. Oysa ki insan hayır diyebildiğinde karşındaki insan sana hak veriyorsa anlamalı ne kadar kıymetli olduğunu.

Evet denilince hiçbir şey değişmez. Anlayamazsın çünkü olumlu yanıt vermişsindir. Bırak her iki şeye de alışsınlar. Yanında olmak isteyen her şekilde olur, her şekilde seni kabullenir. Önemli olan evet ya da hayır demek değil, önemli olan birbirini anlamaktır.

İletişim, dünyadaki en büyük hazinedir. Çoğu zaman hayata anlam verememiş olmamız iletişimimizden kaynaklıdır. Çünkü kelimeler sadece boyanmış ateştir. Bir bakışta ateşin ta kendisidir. Hangi gözle görmek istersen öyle anlarsın.

Akkız TIRAŞ 

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

KANATSIZ MELEK

 

Yorumlar (2)

  1. malulkelam
    • 4/05/2024

    Kaleminize sağlık

  2. Zeynep
    • 4/05/2024

    Kalemine sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkız TIRAŞ

Akkız tıraş Şiir sever Yazar Aktivist İsmim Akkız TIRAŞ Kayseri'nin Sarız ilçesinde yaşıyorum. 12.06.2002 doğumluyum. Sosyal yaşam merkezinde danışma olarak görev alıyorum. Eskişehir Anadolu üniversitesi açıköğretim fakültesi sosyal hizmetler bölümü okuyorum. Akkızın Yakamozu ve Akkız zor sınavlar güçlü insanlar yetiştirir kitaplarının yazarıyım.