ENGELSİZ BAŞARILAR

ENGELSİZ BAŞARILAR

ENGELSİZ BAŞARILAR

Engel kavramı tıbbi açıdan, doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar veya kaza sonucu oluşan sakatlıklar (vücudun görsel / işlevsel/ zihinsel/ ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/ yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi demektir.

Engel zihinlerdeki duvarlarımızda saklı olan bir madde gibidir. Duvarları yıkmayı başardığımız zaman, arkasındaki, yöresindeki her şeyi görmüş oluruz, gördüğümüz şeyi anlamaya çalışırız, anladıkça, bilmeye ve öğrenmeye başlarız ve sonunda farkındalığımız ortaya çıkmış olur.

Engelliğin yanı sıra bir de zamanını engel aramakla harcayan biz insanlar, “Zamanı engel aramakla geçirmeyin, belki de engel denilen şey yoktur” diyen Franz Kafka’yı bazı durumlarda duymayız. Engel aramak ile zamanını harcamayan insanlarda mevcuttur tabi ki. Biraz da onlara kulak verelim ve üzerimize düşen kıssadan hisseyi çıkaralım.

1.Muhammet Uğur Bitkay;

İstanbul’da doğan ve doğuştan iki kolu olmayan bir bireydir Muhammet Uğur. Ayak parmaklarının yardımı ile resim yapmayı başaran Muhammet Uğur, sol ayak parmaklarının arasına sıkıştırmış olduğu fırça ile 45’in üzerinde yağlı boya çalışmasının altına imzasını yazmayı başarmıştır.

2.Beethoven;

Yaşamının bir kısmında işitme kaybı ile mücadele etmek durumunda kalan müzik dehası, işitme kaybına rağmen birçok senfoni, beste ve eser bırakmayı başarmıştır.

3.Aşık Veysel;

Gözleri görmemesine rağmen bıraktığı eserler halen dillerden dile dolaşmaya devam etmekte ve her geçen gün engelliğin olmadığını, istenildiği ve sevginin olduğu durumlarda nelerin başarılabileceğini biz insanlara göstermeyi becermektedir.

4.Besem Sanat Tiyatro Topluluğu;

1993 yılında kurulan topluluk yoluna Bedensel Engelliler ile başlamış, sonrasında tüm engelli kategorisine sahip bireyler ile tiyatral yeteneklerini insanlara göstermeyi başarmışlar ve başarmaya devam etmektedirler.

Özellikle 1993 yılından günümüzde kadar olan süreç içerisinde engelli statüsüne sahip bireylerin sorunlarını dile getiren oyunlar oynamayı becermiş, tiyatral yeteneklerini komediye taşımışlardır. Yukarıda örneklerini sıraladığımız, zamanını engel aramakla harcamayan bireylere yer vermeye çalıştım. Buradaki kıssadan hisse şudur.

Göz, işitme, bedensel vb. kayıplar doğuştan veya sonradan olabilir, ancak zamanı engel aramakla geçirmeyen, içerisinde hapis hayatı yaşamayan insanlar başarıyı yakalayabilirler. Gerçek başarı zihinlerimizde yer alan engel duvarının yıkılması ve yıkılan duvara resmimizi çizebilmek, yıkılan yerde şarkımızı çalabilmek ve seslendirebilmektedir.

İsmet Serhat KAHYA 

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

MİNİK FARE MİCKEY MOUSE’UN YARATICISININ BAŞARI HİKAYESİ 

 

Yorumlar (3)

 1. YILMAZ ATASEVEN
  • 16/05/2024

  Belkide engeller bizim beynimizde oluşan bir kis gibi veyahut bir nevi (yapamam,başaramam) vesvesesi, hissi.. Engeller aşılıyor fakat Engelleri engelleyenler aşılamıyor! Engelleri engellemek (Aslından engel olan şey takıntı,virüs,vesvese,bunları aşabilecek iken (sana göre değil!,sen yapamazsın!) gibi engelleyenler var bunlar bazen aşılanamıyor.

  • 12/05/2024

  Yüregine kalemine sağlık kardeşim benden bir söz 1 bedenen engelli olmak engel değil. Düşünceler engelli olmasın yeter ki...

 2. Elif Ay
  • 12/05/2024

  Kaleminize sağlık, teşekkür ediyorum böyle önemli bir konuyu kaleme aldığınız için 🙏

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsmet Serhat KAHYA

7 Temmuz 1993’de Ankara’da dünyaya geldi. Mimar Sinan Anadolu Teknik liseyi 2011’de, Enerji Yönetimi Önlisans eğitimini 2013’de, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme(ingilizce) Lisansını 2018’de, Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisansını 2023(iki yıl)’de bitirdi. 2015 yılında kazandığı Kam Personeli Seçme Sınavı(KPSS) ile sağlık bakanlığı personeli olarak görevine başlamıştır. 9 yılık kamu hizmeti süresince birçok projede, bilimsel çalışmada yer aldı ve almaya devam etmektedir. Bilimsel çalışma anlamında ilk makalesi, 2022 yılında yayımlandı. Bilimsel makalenin yanı sıra, şiir üzerine bir adet kitabı bulunmakta olup, şiir kitabı 2023 yılında basılarak birçok kitap satış sitelerinde yerini almayı başardı.