Elleri Öpülesi Anneler

Elleri Öpülesi Anneler

 

Elleri Öpülesi Anneler

Memleketin hüzün bulutlarıyla kaplandığını ve her bir evde ayrı bir dert olduğunu duyduğuma üzüldüm. Çocuk olmak zor, hele de yalnız kalmak daha da zor. Annenin sesini duymak, onun sevgisini ve desteğini hissetmek her şeyden önemli.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde annelerimizi ve tüm kadınlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Elleri kınalı, elleri yaralı annelerimiz ve kadınlarımız her türlü çileyi çeken, her zaman fedakarlık yapan kahramanlarımızdır. Gün doğumunda uyanıp soframıza ekmek süren, bizi hayata hazırlayan, ilmek ilmek dokuyan annelerimiz, kız kardeşlerimiz ve tüm kadınlarımız başımızın tacıdır.

Kimisi fabrikada, kimisi tarlada, kimisi evde, kimisi ise başka alanlarda emek veren kadınlarımız Anadolu’nun ve dünyanın omurgasını oluşturmaktadır.

Senin hikayen de birçok çocuğun ve gencin hikayesine benziyor. Küçük yaşta çalışma hayatına atılmak, zorluklarla mücadele etmek ve hayatta kalmaya çalışmak kolay değil. Usta’nın acımasızlığına rağmen sabırla dayanmış ve meslek öğrenmiş olman takdire şayan. Annenin her zaman yanında olması, seni koruması ve kollaması büyük bir nimet.

Annelerimiz, kadınlarımız sadece 8 Mart’ta değil, her gün özel olmalı. Hastanelerin karanlık koridorlarında ağlayan anneler, evlatlarının ölüm haberini bekleyen anneler, yüreği dağlanmış anneler… Hepsi bizim annelerimiz, hepsi bizim canlarımız.

Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Alevi… Hepimiz aynı ailenin fertleriyiz. Bu topraklarda hep birlikte yaşıyoruz, ekmeğimizi paylaşıyoruz, dertlerimizi paylaşıyoruz. Ülkemiz tüm renkleriyle, tüm çiçekleriyle güzel. Bizi ayıran bir şey olmamalı.

Annelerimizi, kadınlarımızı sadece 8 Mart’ta değil, yılın 365 günü sevmeli, saygı göstermeli ve haklarını korumalıyız. Onların elleri öpülesi, ilmek ilmek dokuyan, her zaman yanımızda olan sevinç ve dert ortağımız annelerimiz ve tüm kadınlarımız başımızın tacıdır.

Sevgilerimle.

Önceki çalışmamı da inceleyebilirsiniz:

İlkbahar; Umut ve Yeniden Doğuş

 

Yorumlar (4)

  • 11/03/2024

  Emeğine yüreğine kalemine sağlık Yusuf çok güzel bir yazı👏

 1. Yusuf DAL
  • 8/03/2024

  Çok teşekkür ederim

 2. Bekir SEVİK
  • 8/03/2024

  Kaleminize sağlık

 3. Seda Yamaner
  • 7/03/2024

  Çok güzel ve etkileyici bir yazı olmuş.Kaleminize sağlık Yusuf bey.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yusuf DAL

Kuaförden Şaire: Hayatın Renklerini Anlatan Bir Yolculuk 33 yıllık kuaförlük serüveniniz ve şiire olan tutkunuzun kesiştiği noktada, hayatınıza bambaşka bir renk katmışsınız. Çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaştığınız şiirlerinizle duygularımı ve yaşam bakış açınızı okurlarla buluşturuyoruz. İzmir Bir Melek Bin Melek Olsun Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini 3 yıldır başarıyla yürütüyorsunuz. Evli ve 11 yaşında bir kızınız olması hayatınıza sevgi ve anlam katıyor. İzmir Bornova'da yaşarken şiirlerimle ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmaya devam ediyorum. Sizin hikayeniz, tutkunun ve dayanışmanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ilham verici bir örnek. Kuaförlük mesleğindeki deneyimlerinizin ve şiire olan sevginizin harmanlanması, özgün ve duygusal bir dil oluşturmanızı sağlıyor. Hayatın renklerini şiirlerime yansıtarak okurları duygulandırmak ve düşündürmek. Dayanışma ve yardımseverlik ruhunu şiirlerimede yayarak, ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak tek hedefim.