Ebedi Bir Anıt: “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır!”

Ebedi Bir Anıt: “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır!”

Ebedi Bir Anıt: “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır!”

1926 yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmir gezisi dönüşünde, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte şu sözleri sarf ederek tarihe mal olmuştur: “Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Bu sözler, sadece bir liderin vatan sevgisini değil, aynı zamanda derin bir tarih bilincini ve ulusal bir hedefi de yansıtmaktadır. Atatürk bu sözlerle, kendi varlığını ulusun varlığıyla özdeşleştirerek, fani bedeninin bir gün toprak olacağını, ancak geride bıraktığı eserin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşayacağını vurgulamıştır. Bu ölümsüzlük inancı değil, ulusal bir idealin ifadesidir.

Atatürk, Türk milletinin ve kurduğu Cumhuriyet’in sonsuza kadar var olacağına inanıyordu. Bu sözler, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın zorluklarını ve bedellerini de hatırlatmaktadır.

Atatürk, milletinin bağımsızlığı için canını ortaya koymuş ve bu uğurda büyük zaferler kazanmıştır. O, bu zaferlerin kalıcı olması ve Türk milletinin ilelebet hür ve bağımsız yaşayabilmesi için Cumhuriyeti kurmuştur. Atatürk’ün bu sözleri, günümüzde de geçerliliğini korumakta ve bize ilham vermektedir.

Vatan sevgisinin, milli birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu, bu değerleri korumak için her zaman çalışmamız gerektiğini hatırlatmaktadır. Aynı zamanda, Atatürk’ün izinden giderek, Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da yüceltmek ve Türk milletinin refahı için çalışmak hepimizin görevidir.

“Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözleri, bir anıttan farksızdır. Bu anıt; vatan sevgisini, milli birlik, beraberliği ve umudu temsil etmektedir. Bu anıtın varlığını korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin sorumluluğudur.

 

Umut Meriç BERBEROĞLU

Editör: Seda Özlem BAŞPINAR

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

https://fisildayankalemler.org/kutul-amare-tarihe-kazinan-bir-zafer/

 

Yorumlar (1)

  1. […] Ebedi Bir Anıt: “Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Payidar Kalacaktır!”  […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umut Meriç BERBEROĞLU

14.09.2000 tarihinde Hatay ili İskenderun ilçesinde dünyaya geldim. 2007-2008 yılında Namık Kemal İlköğretim okulunda okuduktan sonra 2008-2009 yılında okulumuzun ortaokulunda okumaya başladım. Okulumuzun çıkarmış olduğu Düşler Sokağı adlı dergide deneme yazdım. 2016 yılında Rotary Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni kazandım. 2019 yılında okulumuzun Bilgisayarlı Muhasebe bünyesinde okurken İskenderun Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. Aynı yılın 19 Mayıs'ında İşgal Altında Çırpınan Şehir İstanbul adlı romanımı yazmaya başladım. 2020 yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Tarih bölümünü kazandım. Üniversite sınavı döneminde İskenderun gazetesinden ayrıldığım için 2020 yılının Ekim ayinda Sarı Zeybekler Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. 2021 yılında İzmir Bakırçay Üniversitesi Tarih bölümüne yatay geçiş yaptım. 2023 yılında Bağımsızlık Ateşi İzmir romanımı yazmaya başladım. 2023 yılının Aralık ayında kitabım yayınlandı. Aynı yıl Deniz Kartalı Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. Sarı Zeybekler Gazetesi'nde hem Kültür Müdürü hem de köşe yazarı olarak devam etmekteyim. 4 adet tiyatro oyununa senaryo yardımcılığı yaptım.