Dostluk: Yaşamın En Güzel Bahçesi

Dostluk: Yaşamın En Güzel Bahçesi

Dostluk: Yaşamın En Güzel Bahçesi

Uzun ve çetin bir yolculuk dediğiniz gibi, dostluk gerçekten de ömür boyu süren bir bağ kurabileceğimiz, kimi zaman bitmeyen gecelere uzanan anlamlı bir ilişkidir. Son zamanlarda özlemle andığımız, belki de unutmaya başladığımız bu kavramın temelinde sevgi, saygı ve fedakarlık yatar.

Gerçek dostluk emek ister. Sevdiklerimize değer vermeli, onları anlamaya çalışmalı ve zor zamanlarında yanlarında olmalıyız. Ne yazık ki günümüzde dostluğun anlamı ve önemi hafife alınabiliyor. Kırk beş  yaşına geldiğimizde, hayatın dönüm noktasındayken, ne istediğimizi ve ne istemediğimizi daha iyi anlıyoruz.

Bu sayede negatif insanlardan uzaklaşarak, kendimizi keşfetme yolculuğuna çıkıyoruz. Bu keşif bize dostluğun ne kadar değerli olduğunu ve bu zorlu yolculuğun en güzel deneyimleri sunduğunu hatırlatıyor.

Tıpkı bir şarabın zamanla olgunlaşarak lezzetini artırması gibi, dostluk da zamanla derinleşir ve güzelleşir. Fakat her dostluk aynı değildir. Bazen bazı dostluklar, kalitesiz bir şarap gibi ağzımızda buruk bir tat bırakabilir.

Bu tatsızlık zamanla rahatsızlık verir, o keyifli sohbetler yerini sessizliğe ve huzursuzluğa bırakır. Artık o dost, eskisi gibi kalbimize dokunmaz ve dilimize söz geçiremeyiz.

Kolay Mıdır Dost Olmak?

Dostluklar her zaman kolay olmasa da, hayatımıza kattıkları değer paha biçilemez. Gerçek dostlar, zor zamanlarda yanımızda duran, bizi koşulsuz seven ve destekleyen kişilerdir. Onlarla paylaştığımız anılar ve duygular, hayatımızı zenginleştirir ve anlamlı hale getirir.

Unutmayalım ki, dostluk bir bahçedir ve tıpkı bir bahçe gibi özen ve ilgiye ihtiyaç duyar. Sevgi, saygı ve fedakarlıkla beslenen dostluklar, ömür boyu süren sağlam bağlara dönüşür.

Eğer siz de gerçek dostlukların değerini biliyorsanız, sahip olduğunuz dostlara her zaman sahip çıkın. Onları sevin, saygıyla yaklaşın ve zor zamanlarında yanlarında olun. Unutmayın, dostluklar hayatımızın en değerli hazinelerinden biridir.

Dostlarımızı Nasıl Belirleriz?

Dost olana dostluklara sarılın ama yine de hayata bakışınız size doğru olanı gösterecektir. Diyelim ki işsiz kaldınız veya iş yerinizde ciddi maddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz; eşinizle sağlığınızla ilgili çok can sıkıcı bir durum var, en yakın dostunuzu yanınızda görmek istersiniz değil mi?

Ama ya en yakın dostunuz yanınızda yoksa ve sizi yalnız bıraktıysa?

Şimdi tersini düşünelim; çok mutlu olduğunuz olaylar arka arkaya geldi, çok istediğiniz evi aldınız veya erkek arkadaşınızdan evlenme teklifi aldınız… En sevdiğiniz dostunuz yine yanınızda ise onunla sevincinizi paylaşmak…

Evet, en büyük hazine dostluk. Kıymetini bilmek gerekli.

O halde dostuna dost gibi olana selam olsun!

Önceki çalışmalarımı da inceleyebilirsiniz:

Şiir Ve Yaşamın Bağı

Nefes Almak İçin Durun Ve Yaşayın !

Editör: Mesude Bozkurt

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Yorumlar (1)

  1. Zehra
    • 17/05/2024

    Emeğine sağlık kalemine sağlık Ne güzel anlatmışsın Dostu dostluğu Var ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yusuf DAL

Kuaförden Şaire: Hayatın Renklerini Anlatan Bir Yolculuk 33 yıllık kuaförlük serüveniniz ve şiire olan tutkunuzun kesiştiği noktada, hayatınıza bambaşka bir renk katmışsınız. Çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaştığınız şiirlerinizle duygularımı ve yaşam bakış açınızı okurlarla buluşturuyoruz. İzmir Bir Melek Bin Melek Olsun Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini 3 yıldır başarıyla yürütüyorsunuz. Evli ve 11 yaşında bir kızınız olması hayatınıza sevgi ve anlam katıyor. İzmir Bornova'da yaşarken şiirlerimle ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmaya devam ediyorum. Sizin hikayeniz, tutkunun ve dayanışmanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ilham verici bir örnek. Kuaförlük mesleğindeki deneyimlerinizin ve şiire olan sevginizin harmanlanması, özgün ve duygusal bir dil oluşturmanızı sağlıyor. Hayatın renklerini şiirlerime yansıtarak okurları duygulandırmak ve düşündürmek. Dayanışma ve yardımseverlik ruhunu şiirlerimede yayarak, ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak tek hedefim.