Şiir Ve Yaşamın Bağı

Şiir Ve Yaşamın Bağı

Şiir ve Yaşamın Bağı

Şiir, sadece kelimelerin bir araya getirilmesi değil, aynı zamanda duyguların, hislerin ve deneyimlerin bir aynadaki yansımasıdır. “Şiirle Tanışmak” bu şairin düşüncesinin şiirsel bir ifadesidir. Şiir, evrensel bir dildir ve sokaktaki yavru kediden kalbe düşen aşka kadar her şeyi anlatabilir. Sevinç ve mutluluğu, hüzün ve kederi, hasret ve özlemi, umut ve umutsuzluğu barındırır.

Şiir, Anadolu insanının yüzyıllardır kullandığı bir ifade biçimidir ve kültürümüzün ve kimliğimizin bir parçasıdır. Şiirin amacının bizi biz yapmak olduğunu savunur. Kalbimizde sakladığımız ama kelimelere dökemediğimiz duyguları ifade etmemizi sağlar.

Şiir, sadece okunmak için değil, yazılmak için de vardır. Kendi duygularımızı ve deneyimlerimizi ifade etmek için şiire başvurabiliriz. Şiir, kendimizi keşfetmenin ve dünyayla bağlantı kurmanın bir yoludur.

Siz de şiir yazmak istiyor musunuz? Kaleminizi kağıda alın ve duygularınızı dökün. Belki de siz de Yusuf Dal gibi bir şair olursunuz.Uzun uzun düşünmenize defalarca yazdıklarınızı silip atmanıza gerek yok içinde siz olun hislerinizi doğru yansıtın ve gerisini okurlara bırakın eleştirilere açık olun kendinizi geliştirmenin en iyi yolu her eleştiriden bir ders bir şiir çıkarmaktır.

Elimizde öyle büyük bir malzeme dolabı varki siz açmayı bilin isteğiniz herşey orada var açın kapaklarınızı ve içinizden dökünleri yazmaya başlayın gerisi kendiliğinden gelicektir sevgili şiir severler.Benim kendi malzeme dolabımı keşfetmem sanırım 12/13 yaşlarında idim okuduğum kitapların etkisiyle birlikte yaşama bakış açım değişmeye başlamıştı duygularım küçük notlar alarak şiir denemeleri yapmak bana büyük bir keyif verirdi hatta bazı zamanlarda  kaset çalarlar o yılların müzik kutularıydı yazdıklarımı kimselere söyleyemezdim en yakınlarıma bile gizlece yazdıklarımı kaset çalarda ses kaydı yapardım insanın o yaşlarda kendi sesini duyması çok ilginç gelirdi yıllar ve zaman su gibi akıp gidince o çocukluk yıllarında o hazineler dolu malzeme dolabını iyiki açmışım iyiki yazmaktan bıkmadan usanmadan devam etmişim.

Sonuç olarak illaki bir kitap yazmanız gerekmiyor sevgili dostlar yaşamın izleri aslında hepimizin gizli kalmış hikayelerinin şiir tadında yanmamıza sebep olmuş tüm mesele şiir ve yaşamın bağını kurmakta saklı.

 

Önceki çalışmalarımı da okuyabilirsiniz:

Nefes Almak İçin Durun Ve Yaşayın !

Editör: Mesude Bozkurt

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yusuf DAL

Kuaförden Şaire: Hayatın Renklerini Anlatan Bir Yolculuk 33 yıllık kuaförlük serüveniniz ve şiire olan tutkunuzun kesiştiği noktada, hayatınıza bambaşka bir renk katmışsınız. Çeşitli sosyal medya hesaplarında paylaştığınız şiirlerinizle duygularımı ve yaşam bakış açınızı okurlarla buluşturuyoruz. İzmir Bir Melek Bin Melek Olsun Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanlığı görevini 3 yıldır başarıyla yürütüyorsunuz. Evli ve 11 yaşında bir kızınız olması hayatınıza sevgi ve anlam katıyor. İzmir Bornova'da yaşarken şiirlerimle ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmaya devam ediyorum. Sizin hikayeniz, tutkunun ve dayanışmanın bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ilham verici bir örnek. Kuaförlük mesleğindeki deneyimlerinizin ve şiire olan sevginizin harmanlanması, özgün ve duygusal bir dil oluşturmanızı sağlıyor. Hayatın renklerini şiirlerime yansıtarak okurları duygulandırmak ve düşündürmek. Dayanışma ve yardımseverlik ruhunu şiirlerimede yayarak, ihtiyaç sahibi çocuklara destek olmak tek hedefim.