Bir Tür Gerilim Filmi ; Otizmle Uykusuz Geceler

Bir Tür Gerilim Filmi ; Otizmle Uykusuz Geceler

Bir Tür Gerilim Filmi ; Otizmle Uykusuz Geceler

Nazım Hikmet sormuş ya Abidin Dino’ya 

“Sen mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?”

Bende sorayım çok zor bir gecenin ardından. 

Bana mutsuzluğun resmini çizebilir misin Abidin?

Çizerim ! “Uykusuz Kalmak. “

Ama öyle üç beş saat değil, bir gün değil, zamanı belli belirsiz günlerde.

Dönem dönem uyku düzeni alt üst olan otizmli bir çocuk sizin de düzeninizin içine limon sıkabilir. Limon biraz kibar kaldı biliyorum çünkü şu an kafamın içinde davulcu ile zurnacı kapışıyorlar. Sen mi daha güzel çalarsın ben mi diye.

Hatta o limon bir gün ile bir hafta arasında değişen sürelerde tam gözünüze kaçabilir. Büyük baş ağrıları sizi bekliyor olabilir. Uykusuz olduğunuz bir an da gelip ” bu da senin imtihanın “diyen o ponçik‎

 

insana bir tane uçan tekme atmak isteyebilirsiniz. ( Yapmayın) 

(Kimlerin neye ihtiyacı varsa orada mutluluğu arıyor olması gayet olağan değil mi? Evet evet çok olağan. 

Kimisi sessizliği arar kimisi uykuyu kimisi konuşacak içini dökecek birilerini, kimisi birlikte susabileceği ve huzura ereceğini. Sizin için anlam ifade eden neyse yaşamınızda mutluluğu orada arayacaksınız. Hatta büyük değerler yüklediğiniz ne varsa onun olumsuz yanlarını görmeme ustası olacak ve oradan mizah ile çıkma ustası olacaksınız. )

Basit gibi görünüyor ama ciddi olarak sinirlerinizi bozan yıpratan ve sinir harbi ile yaşamanızı sağlayan bir şey uykusuz kalmak. 

Bir de bunun sebebinin canınız bir taneniz her şeyiniz olan çocuğunuza eşlik eden otizm olduğunu bilip yine toz kondurmak istememe durumunuz da var. Hâlbuki biliyorsun işte o çocuğu huzursuz eden bir şeyler var ve bu da senin uykunun içine incir ağacı dikecek.

Çaresiz dert olduğunu ortaya koymak değil bunları yazmamdaki sebep. Günlerce uykusuz hayat düzenini devam ettirmiş Otizmli bir çocuk ebeveyni olarak bildikleri halde şu soruya maruz kalmam. 

Neden uyumuyorsun? 

O uyuyunca sende uyu! 

Eee bırak işleri falan yat ! 

Tek çözüm bu cümlelerde saklı olsaydı inanın ikiletmez her bulduğum yerde uyurdum.

Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz repliği ile birlikte eğer hala görmek istemeyen varsa ve abarttığımızı düşünüyorlarsa gelip bir günlüğüne abarttığımız mevzuyu devralmalarını rica eder ama bu teklife aşağıdaki gibi cevap vereceklerinden emin olduğumu belirtirim.

“Yok ya ne alakası var öyle demek istemedik ” 

Öyle demek istemeyenler rica ederiz bir şey demesinler bazen de karşılıklı susabiliriz. Eğer illa ki bir şey söylemeniz gerekiyorsa  Senin için yapabileceğim en iyi şey ne olur diyebilirsiniz. 

Bana sekiz saat uyuyabilen ve stabil bir uyku düzeni sağlayan özel gereksinimli bir çocuk annesi resmi çizebilir misin Abidin ?? 

Elif AY

Editör: Nigar KAYA

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ

Diğer Yazılarımı Okudunuz mu?

OTİZMLE RİNGE ÇIKMAK 

 

Yorumlar (3)

  • 24/04/2024

  ❤️❤️ daima umutlu yarınlara, teşekkür ederim yorumlara 🙏

 1. Yıldız Tek Gamlı
  • 23/04/2024

  Allahım hiç mi değişmez bu yorumlar? Biz yine de mutluyuz di mi Abidin?

  • 23/04/2024

  Canımsın ❤️ Uykusuz mor halkalı gözlerimizle bir gülücük verirse mutluyuz Abidin😁

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elif AY

1991 İstanbul Üsküdar doğumluyum , İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler mezunuyum, evliyim biri özel gereksinimli iki oğlum var , uzun süredir özel gereksinimli çocukların ve ailelerinin yaşadıklarını yazıyorum. Makale ve köşe yazarlığı yapıyorum.