BİR KADIN BİR TOPLUM

BİR KADIN BİR TOPLUM

BİR KADIN BİR TOPLUM

İnsan, insan olduğu için güzeldir değerlidir. Cinsiyeti, mevkisi, kazancı nedeniyle değer kazanmaz insan.

Yaratılıştan yüksek değere sahiptir. Fakat bazı kesim var ki 21.yüzyılda erkek egemen bir toplum için yaşıyor. Erkek güçlü, erkek söz sahibi, erkek hükmeden, erkek her hakka sahip, erkek erkek, erkek …

Peki ya kız çocukları, kadınlar? Bizler fiziki güç konusunda erkekler ile bir değiliz. Ya da bazı konularda.

Büyük bir gerçek bu. Fakat büyük bir değeri hak ediyoruz. Şu zamanda kız çocuklarına, kadınlara verilmesi gereken değer, önem tercih değil zorunluluk hatta.

Çünkü narindir kız çocukları, zayıftır. Sevgiyle , ilgiyle beslenir küçük kalpleri. Küçük bir sıcak bakış ısıtır içlerini.

Ufak bir dokunuş güldürür gözlerinin içini. İçlerinde rengarenk kelebekler uçmaya her an hazırdır kız çocuklarının. Yeter ki samimiyet hissetsinler.

Çünkü en büyük yatırımdır bu kız çocuklarına. İlgiyi, sevgiyi,  önemi, minik dokunuşları alır iç dünyasındaki masumiyet, sevgi ile harmanlar kendilerine bir güç kaynağı yaparlar.

Güçlendikçe etraflarına ışık saçarlar. Parıldayan yıldız oluverirler. Geleceğin güçlü kadınları topluma böyle hazır edilir. Zor değil sadece boş ideolojiye sahip zihinlerin biraz beslenmesi gerek.

Beslenen zihinler adaletle bakmayı başaracak. Kendileri isterse bu olgunluğa ulaşmak küçük bir çabaya bağlı. Yeter ki işlerine gelsin …

Böylelikle kız erkek ayrımı olmaksızın büyümüş, yetişmiş çocuklar var olacak toplumda.

Kendi değerini, sorumluluğunu bilen erkekler ve kadınlar yetişmiş olacak.  Her iki cinsiyet de kendi sınırları çerçevesinde, karşı cinsi rakip görmeden uyum içinde yaşamayı öğrenecek.

Sahte sevgilere gönül vermeyecek. Kalbindeki boşluğu yabancı bir erkeğin menfi duygularıyla doldurmak istemeyecek. Ezilmeyecek , zarafetini bozmadan dik kalmayı başarabilecek.

Çünkü kadın, kimyası bozulmadan topluma kazandırılırsa güçlü ve eğitimli nesiller yaşayacak bu topraklarda. Çürümeye başlayan bu nesli kız çocuklarını severek, onlara güzel tüm duyguları hissettirerek kurtarabiliriz . Kadın insandır, annedir, eştir, her şeydir. Sevgiyle kalın…

 

Rümeysa KAYA ODABAŞ

Genel Yayın Yönetmeni: Elif ÜNAL YILDIZ

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rümeysa KAYA ODABAŞ

14 Mayıs tarihinde dünyaya gelmiştir. İlahiyat mezunudur. Yedi yıl ücretli öğretmenlik yapmıştır. Beden Dili, hitabet, Diksiyon, Aile İçin İletişim, Çocuk Psikolojisi , Öğrenci Koçluğu, Özel Eğitim Öğretmenliği alanında eğitimleri vardır . Dil İşçileri Edebiyat Projesinde yer alıp mini hikayeler yazmaktadır. Çocuk kitapları yazma üzerine projeleri vardır . Evli ve bir çocuk annesidir.