Bir Destanın Dili

Bir Destanın Dili

Bir Destanın Dili

       Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiiri, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin en önemli simgelerinden biridir.

Bu şiir, Çanakkale Savaşı’nın ruhunu ve kahramanlarını anlatırken, aynı zamanda vatan sevgisi ve milletin birlik ve beraberliği gibi temel değerlere de vurgu yapar.

Şiir, ilk olarak 10 Şubat 1915’teyayımlanmıştır ve hızla Türk milleti arasında büyük bir etki yaratmıştır. Mehmet Akif Ersoy, bu şiirinde Çanakkale Savaşı’nda şehit düşenlerin kahramanlığını ve fedakarlığını övgüyle anlatır.

Şiir, savaşın acı gerçeklerini ve şehitlerin yüceliğini dile getirirken, aynı zamanda vatan sevgisinin ve milletin birlik ruhunun önemini vurgular.

Şiirin en etkileyici bölümlerinden biri, “Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber, / Sana ağuşunu açmış duruyor Peygamber” dizeleridir. Bu dizelerde, şehitlerin manevi yüceliği ve cennetle ödüllendirildiği inancı dile getirilir.

Mehmet Akif Ersoy, şehitlerin ölümsüzlüğünü ve manevi varlıklarını vurgulayarak, onları yüceltir ve anlamlandırır. Şiirin dilindeki coşkulu ve etkileyici üslup, okuyucuya savaşın kahramanlık dolu atmosferini ve şehitlerin yüceliğini hissettirir.

Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” adlı bu destansı şiiri, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin önemli bir sembolü olmuş ve savaşın anlamını derinlemesine anlatarak, gelecek kuşaklara ilham kaynağı olmuştur. Bu şiir, Türk milletinin tarihinde önemli bir yere sahiptir ve Çanakkale Savaşı’nın ruhunu en iyi şekilde yansıtan eserlerden biridir.

Mehmet Akif Ersoy’un dilindeki coşku ve duygusallık, okuyucuyu savaşın içine çeker ve şehitlerin manevi yüceliğini hissettirir. “Çanakkale Şehitlerine” adlı bu destansı şiir, Türk milletinin ortak değerlerine ve vatan sevgisine duyulan derin saygının bir ifadesidir.

Umut Meriç BERBEROĞLU

Baş Editör: Elif ÜNAL YILDIZ 

Bir Önceki Yazımı Okudunuz mu?

SEYİT ONBAŞI 

 

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Umut Meriç BERBEROĞLU

14.09.2000 tarihinde Hatay ili İskenderun ilçesinde dünyaya geldim. 2007-2008 yılında Namık Kemal İlköğretim okulunda okuduktan sonra 2008-2009 yılında okulumuzun ortaokulunda okumaya başladım. Okulumuzun çıkarmış olduğu Düşler Sokağı adlı dergide deneme yazdım. 2016 yılında Rotary Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni kazandım. 2019 yılında okulumuzun Bilgisayarlı Muhasebe bünyesinde okurken İskenderun Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. Aynı yılın 19 Mayıs'ında İşgal Altında Çırpınan Şehir İstanbul adlı romanımı yazmaya başladım. 2020 yılında Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Tarih bölümünü kazandım. Üniversite sınavı döneminde İskenderun gazetesinden ayrıldığım için 2020 yılının Ekim ayinda Sarı Zeybekler Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. 2021 yılında İzmir Bakırçay Üniversitesi Tarih bölümüne yatay geçiş yaptım. 2023 yılında Bağımsızlık Ateşi İzmir romanımı yazmaya başladım. 2023 yılının Aralık ayında kitabım yayınlandı. Aynı yıl Deniz Kartalı Gazetesi'nde köşe Yazarlığına başladım. Sarı Zeybekler Gazetesi'nde hem Kültür Müdürü hem de köşe yazarı olarak devam etmekteyim. 4 adet tiyatro oyununa senaryo yardımcılığı yaptım.